نکسترو
نتایج تحقیقات مولفه های اجتماعی سلامت نشان داد

تاثیر كرونا بر نابرابری های بهداشتی

تاثیر كرونا بر نابرابری های بهداشتی

به گزارش نکسترو با بهره بردن از نتایج تحقیقات درباب مولفه های اجتماعی سلامت و بررسی گسترده وضعیت نابرابری های بهداشتی در منطقه، گزارشی با عنوان ˮبازسازی عادلانه تر: دستیابی به برابری سلامت در منطقه مدیترانه شرقیˮ به سرپرستی کمیسیون عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت در منطقه مدیترانه شرقی منتشر گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، این گزارش تجزیه و تحلیل دقیقی را درباب وضعیت نابرابری های بهداشتی و عوامل مربوط در منطقه مدیترانه شرقی مانند مهاجرت، جنگ و کشمکش های داخلی، علاوه بر عوامل اجتماعی، سیاسی و محیطی که بر سلامتی و رفاه در سراسر منطقه تأثیر می گذارند به همراه فهرستی از سفارش های عملی و اقدامات اساسی در این خصوص ارائه می دهد.

کمیسیون عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت در منطقه مدیترانه شرقی با هدایت پروفسور مایکل مارموت از مرکز دستیابی به عدالت در سلامت دانشگاه کالج لندن، متشکل از متخصصان منطقه ای و جهانی در زمینه های مختلف بهداشت و توسعه است.

در گزارش اخیر این کمیسیون که روز ۱۱ فروردین ۱۴۰۰ به طور مجازی رونمایی و انتشار یافت، سرفصل هایی همچون نابرابری های بهداشتی در منطقه مدیترانه شرقی، تاثیر کووید-۱۹ بر نابرابری های بهداشتی، جنگ، درگیری های داخلی و نتایج آن، مهاجرت، محرک های اقتصادی، فرهنگ و جامعه، تغییرات آب و هوا، محیط زیست، برابری در سلامت مادران، نوزادان و کودکان و آموزش، زندگی شغلی و کیفیت کار، سلامت در سالمندی، ایجاد محیط های سالم، سیستم های بهداشتی و نقش دولت ها در دستیابی به اهداف عدالت در سلامت شهروندان گنجانده شده است.

بر اساس این گزارش، شیوع پاندمی کووید-۱۹، بار سنگینی را بر دستیابی به اهداف عدالت در سلامت در منطقه متحمل کرده است.

این گزارش بینش اساسی در مورد وضعیت نابرابری های بهداشتی در منطقه را فراهم می آورد و از کشورها می خواهد برای مقابله با عوامل اجتماعی سلامت اقدام نمایند تا روند رو به وخامت نابرابری را که تحت تاثیر عواملی همچون بیماری همه گیر کووید-۱۹، جنگ و کشمکش های متوالی در منطقه، مهاجرت، چالش های زیست محیطی، نابرابری های جنسیتی و بیکاری قرار دارند، کندتر کنند.

دکتر احمد المنظری، مدیر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی در رویداد رونمایی از این گزارش با اشاره به اینکه هیچ دلیل بیولوژیکی برای تفاوت اعجاب انگیز در زندگی افرادی که در منطقه مدیترانه شرقی وجود ندارد، اضافه کرد: نابرابری های بهداشتی در این منطقه از شروع زندگی مشهود است. نرخ مرگ و میر زیر پنج سال در کشور های منطقه بین ۱۲۸-۷ در هر ۱۰۰۰ تولد زنده است، امید به زندگی در مردان از ۵۴ تا ۷۹ و در زنان از ۵۷ تا ۸۰ است. نابرابری در میزان قدرت، پول و منابع غالب است و اینها مواردی هستند که ما از آنها بعنوان عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت یاد می نماییم و برای بهبود سلامتی مردم باید به این موارد بپردازیم.

مدیر منطقه ای سازمان بهداشت جهانی WHO اشاره کرد: شناختن نابرابری ها در سلامت و عوامل اجتماعی آنها به مفهوم عادلانه ساختن سیستم های اجتماعی و بهداشتی برای دستیابی به چشم انداز منطقه ای ما در مورد پوشش همگانی سلامت است. در این راه تضمین پوشش همگانی خدمات اساسی بهداشتی و ایجاد سازوکارهایی برای حمایت مالی برای محافظت از مردم در مقابل نتایج منفی سلامتی لازم است و اختتام دادن به تبعیض مقابل زنان پیش شرط تعیین کننده های بهتر سلامت در هر جامعه است.

وی اضافه کرد: همانطور که این گزارش نشان می دهد، تأثیر COVID-۱۹ نابرابری ها را بیشتر می کند مگر اینکه اقدامات فوری و ویژه ای برمبنای سرفصل عدالت در سلامت اعمال شود.

این گزارش ضمن درک اهمیت تنوع در فرهنگ و مذهب، چگونگی رسیدگی جوامع به نابرابری های بهداشتی و موضوعات مربوطه، همچون جمعیت آواره و مهاجرت را بررسی می کند و اذعان می دارد که چگونه تفسیر نادرست مذهبی می تواند گروه های خاصی از بیماران را انگ بزند و نتایج بهداشتی ضعیف تری را به همراه داشته باشد. این گزارش ادعا می کند که اعتقادات فرهنگی و اجتماعی که کلیشه ها را گسترش می دهند نیز مانع توسعه می شوند و دامنه فرصت افراد برای دستیابی به پتانسیل سلامتی کامل را محدود می کنند.

در این جلسه همین طور دکتر Tedros Adhanom Ghebreyesus مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، دکتر احمد بن محمد آل سعیدی وزیر بهداشت عالی عمان و دکتر Ted Chaiban مدیر منطقه ای UNICEF در خاورمیانه و شمال آفریقا سخنرانی کردند.

بنا بر اعلام وبدا؛ دکتر باقر لاریجانی نایب رئیس کمیته ملی پیش گیری از بیماریهای غیرواگیر و عضو کمیسیون عوامل اجتماعی تعیین کننده سلامت در منطقه مدیترانه شرقی و دکتر محسن اسدی لاری مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت کشور نیز در این نشست بصورت مجازی حضور داشتند.

این گزارش در فایل زیر قابل مشاهده است:

https: //behdasht.gov.ir/inc/ajax.ashx?action=download&id=98c6ba1d-469a-4256-8801-7320b4b084b0&md5=CF978D5701B1EA838968FCA5792A3D39

منبع:

1400/01/16
12:33:34
5.0 / 5
1150
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد