نکسترو
رئیس انجمن علمی روان شناسی تربیتی ایران:

احتمال تشخیص اوتیسم در پسران چهار برابر دختران است

احتمال تشخیص اوتیسم در پسران چهار برابر دختران است

رئیس انجمن علمی روان شناسی تربیتی ایران با بیان قابل تشخیص بودن اوتیسم از ۲ سالگی اظهار داشت: احتمال تشخیص اوتیسم در پسران چهار برابر دختران است.


در ۱۸ دسامبر ۲۰۰۷، مجمع عمومی سازمان ملل متحد قطعنامه ای را تصویب و ۲ آوریل هر سال را روز جهانی آگاهی از اوتیسم نامگذاری کرد.
در این قطعنامه نگرانی عمیقی از شیوع و میزان بالای اوتیسم در کودکان در دنیا و چالش های ناشی از آن وجود دارد. این سازمان از همه کشورها، اُرگان های سازمان ملل، سازمان های بین المللی و گروه های غیردولتی خواسته است تا برای آگاهی از بیماری اوتیسم گام بردارند و بر ضرورت کمک به بهبود کیفیت زندگی مبتلایان به اوتیسم تاکید کنند تا آنها هم بتوانند زندگی عادی و مفهوم داری را بعنوان بخش جدایی ناپذیرِ جامعه داشته باشند.
سازمان ملل از سال ۲۰۱۲ هر ساله شعاری برای روز جهانی آگاهی از اوتیسم در نظر می گیرید، در سال ۲۰۲۰، شعارِ «گذار از کودکی به زندگی بزرگسالی (The Transition to Adulthood)» و در سال ۲۰۲۱، شعار «چالش ها و فرصت ها در جهانِ پساکرونا (Challenges and Opportunities in a Post-Pandemic World)» انتخاب شده است.
به گزارش انجمن علمی روان شناسی تربیتی ایران، دکتر فریبرز درتاج عنوان کرد: اختلال طیف اوتیسم (ASD) به طیف وسیعی از بیماری ها که با درجاتی از اختلال در رفتار اجتماعی، ارتباطات و زبان و طیف محدودی از علایق و فعالیت ها که به صورت تکراری انجام می شوند، اطلاق می شود.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اضافه کرد: افراد مبتلا به ASD غالباً سایر بیماری های همزمان همچون صرع، افسردگی، اضطراب و اختلال بیش فعالی با کمبود توجه (ADHD) را هم نشان می دهند. همینطور سطح عملکرد مغزی در افراد مبتلا به ASD (از خفیف تا شدید) بسیار متغیر است.
وی افزود: در ارتباط با همه گیری (ASD) تخمین زده شده که در سرتاسر جهان از هر ۱۶۰ کودک، یک نفر مبتلا به ASD باشد. این برآورد نشان دهنده یک رقم متوسط است و شیوع گزارش شده در مطالعات مختلف به صورت قابل توجهی متفاوت می باشد.
درتاج افزود: برپایه مطالعات اپیدمیولوژیک طی ۵۰ سال قبل نیز، به نظر می آید شیوع ASD در سطح جهانی در حال افزایش می باشد، که این افزایش آشکار را میتوان با دلایلی همچون افزایش آگاهی، گسترش معیارهای تشخیصی، ابزارهای تشخیصی معتبرتر و گزارش دهی بهتر، توجیه کرد.
وی بیان داشت: در سالِ ۲۰۲۰ مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری ها در آمریکا (CDC) گزارش داد، تقریباً از هر ۵۴ کودک ۱ نفر مبتلا به اختلال طیف اوتیسم است. از هر ۳۴ پسر ۱ نفر و از هر ۱۴۴ دختر ۱ نفر با اوتیسم شناخته شده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی افرود: ۳۱ درصد از کودکان مبتلا به ASD دارای ناتوانی ذهنی، ۲۵ درصد در محدوده مرزی و ۴۴ درصد دارای نمره ضریب هوشی در دامنه متوسط به بالاتر از حد متوسط هستند.
هنوز اوتیسم در بیشتر کودکان بعد از ۴ سالگی تشخیص داده می شود، در صورتی که اوتیسم را میتوان با اطمینان از اوایل ۲ سالگی تشخیص داد.
وی اضافه کرد: شواهد علمی موجود نشان داده است که ژنتیک در اغلب قریب به اتفاق موارد درگیر است و کودکانی که از والدین با سنین بالا متولد می شوند بیشتر در معرض خطر مبتلا شدن به اوتیسم هستند. والدینی که فرزندی مبتلا به ASD دارند، ۲ تا ۱۸ درصد احتمال داشتن فرزند دوم مبتلا به اوتیسم را دارند.
درتاج اظهار داشت: مداخله در دوران کودکی برای ارتقاء رشد مطلوب و رفاه افراد مبتلا به ASD مهم می باشد. نظارت بر رشد کودک بعنوان بخشی از مراقبت های بهداشتی معمول مادر و کودک سفارش می شود. مهم می باشد که، بعد از شناسایی، به کودکان مبتلا به ASD و خانواده های آنها متناسب با نیازهای فردی؛ اطلاعات، خدمات، ارجاعات و پشتیبانی عملی مربوطه عرضه شود.
وی ضمن اشاره به اینکه هیچ درمانی شناخته شدهای برای ASD وجود ندارد، اضافه کرد: باآنکه مداخلات روانشناختی مبتنی بر شواهد، مانند درمان رفتاری و برنامه های آموزش مهارت برای والدین و سایر مراقبان، می تواند مشکلات ارتباطی و رفتار اجتماعی را کم کند و این امر بر سلامت و کیفیت زندگی فرد تاثیر مثبت بگذارد، اما مراقبت های بهداشتی افراد مبتلا به ASD پیچیده تر است و به طیف وسیعی از خدمات یکپارچه، همچون ارتقاء بهداشت، مراقبت، خدمات توانبخشی و همکاری با بخش های دیگر مانند آموزش، اشتغال و مراقبت های اجتماعی نیاز دارد.
وی افزود: مراقبت از کودکان با شکل شدید بیماری امکان دارد طاقت فرسا باشد، بخصوص در صورتیکه دسترسی به خدمات و حمایت ناکافی باشد. ازاین رو توانمندسازی مراقبان به صورت فزایندهای بعنوان یکی از مؤلفه ای مهم مراقبت از کودکان مبتلا به ASD شناخته می شود.
درتاج اضافه کرد: از چالش هایِ افراد مبتلا به ASD این است که اغلب مورد تبعیض و نقض حقوق بشر قرار می گیرند، همچون محرومیت ناعادلانه از مراقبت های بهداشتی، آموزشی و فرصت های تعامل و مشارکت در جامعه خود، این افراد امکان دارد به سبب عواملی مانند عدم تحرک جسمی و تنظیمات غذایی ضعیف در معرض مبتلا شدن به بیماری های مزمن غیرواگیر و بیشتر در معرض خشونت، صدمه و سو استفاده قرار گیرند. پژوهشها نشان داده که تقریباً دو سوم کودکان اوتیسم بین سنین ۶ تا ۱۵ سال مورد آزار و اذیت قرار می گیرند.
قطعنامه WHO در مورد اختلالات طیف اوتیسم
در ماه می ۲۰۱۴، شصت و هفتمین مجمع جهانی بهداشت، قطعنامه ای با عنوان «تلاش های همه جانبه و هماهنگ برای مدیریت اختلالات طیف اوتیسم (ASD)» تصویب کرد، که بیشتر از ۶۰ کشور از آن حمایت کردند.
این قطعنامه WHO را به همکاری با کشورها عضو برای تقویت ظرفیت های ملی برای مقابله با ASD و سایر اختلالات رشد مکلف می کند و تلاشهای آنها بر؛ کمک به افزایش تعهد دولت ها و حمایت های بین المللی در مورد اوتیسم، ارائة راهنمایی در مورد ایجاد سیاست ها و برنامه های عملیاتی که ASD را در قالب وسیع تری برطرف می کند، کمک به توسعه شواهد در مورد استراتژی های مؤثر و مقیاس هایی برای ارزیابی و درمان ASD و سایر اختلالات رشد و... متمرکز است.
بر اساس این قطعنامه WHO، با مشورت متخصصان، انجمن والدین و سازمان های جامعه مدنی، برنامه آموزش مهارتهای والدین کودکان مبتلا به ASD را گسترش داده است که درحال حاضر تحت آزمایش میدانی قرار دارد.
در آخر باید تاکید کرد که، دانش جهانی در مورد اوتیسم باید گسترش یابد و اطلاعاتی در مورد اهمیت تشخیص زود هنگام عرضه شود. شیوع اوتیسم در تمام مناطق جهان رو به افزایش است. اوتیسم زنان و مردان را از هر نژاد در همة کشورها تحت تاثیر قرار میدهد، بخصوص تاثیر زیادی روی کودکان دارد و عدم درک آن تاثیر زیادی بر روی این افراد، خانواده ها و جوامع آنها دارد و دقیقاً بنابراین افزایش آگاهی از اوتیسم ضروریست.
مداخله زودهنگام بهترین فرصت را برای پشتیبانی از این افراد در طول عمر فراهم می آورد. انگ و تبعیض همراه با افراد مبتلا به اختلالات عصبی، از موانع اساسی در تشخیص و درمان است و مساله ای که باید توسط سیاستگذاران در کشورهای در حال توسعه حل شود.
مداخلات برای افراد مبتلا به ASD و سایر اختلالات رشدی باید با اقدامات گسترده تری همراه باشد تا محیط های جسمی، روانی، اجتماعی آنها در دسترس تر، فراگیرتر و حمایت کننده تر باشد.


1400/01/15
11:24:44
5.0 / 5
1249
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد