نکسترو

بومی سازی ماده پرمصرف MTT آزمایشگاه های زیستی در پارك فناوری پردیس

بومی سازی ماده پرمصرف MTT آزمایشگاه های زیستی در پارك فناوری پردیس

به گزارش نکسترو یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک فناوری پردیس موفق به بومی سازی ماده استراتژیک MTT، یکی از پرمصرف ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در تعیین میزان سمیت سلول های مختلف در آزمایشگاه های زیستی و سلولی شد.


به گزارش روز چهارشنبه پارک فناوری پردیس، ماده MTT ساخته شده توسط این شرکت از پرمصرف ترین مواد شیمیایی مورد استفاده برای تعیین میزان سمیت سلول های مختلف در آزمایشگاه های زیستی و سلولی است، این ماده که تا پیش از این بعنوان یک ماده مهم همواره به صورت وارداتی در اختیار مراکز پزشکی، بیمارستانی، دانشگاهی و پژوهشگاهی قرار می گرفت، حالا به صورت کامل توسط این شرکت عضو پارک فناوری پردیس بومی سازی شده است و برای اولین بار بعنوان یک محصول ایرانی در دسترس قرار می گیرد.
ماده تیازولیل بلوتترازولیوم بلو یا همان MTT، یک پودر زرد رنگ بر پایه نمک تترازولیوم است که در تماس با سلول های جانداران، وارد اندامک میتوکندری شده و بعد از واکنش با آنزیم های میتوکندریایی به کریستال های نامحلول در آب با رنگ بنفش تبدیل می شود. غلظت این ماده بنفش رنگ می تواند نشانگر تعداد سلول ها باشد.
در آزمایشگاه های تشخیص طبی، از این ماده میتوان برای تعیین تعداد سلول های یک بافت مشخص مثلا بافت سرطانی و تأثیر یک داروی مشخص برای از بین بردن آن سلول ها استفاده نمود. در آزمایشگاه های مورد تایید سازمان غذا و دارو و اداره تجهیزات پزشکی از این ماده برای تعیین میزان سمیت یا سلول سازگاری یک دارو یا تجهیز پزشکی استفاده می شود.
این محصول که از نظر کیفیت با محصول شرکتهای مطرح آمریکایی رقابت می کند، با قیمتی بسیار مناسب و پایین تر از محصول خارجی (۲۵-۳۰ درصد قیمت محصول خارجی) به فروش می رسد.
دشواری و پیچیدگی ساخت این ماده در چندین مرحله واکنش شیمیایی باعث افزایش قیمت به همراه ارزش افزوده بالاتر می شود. علاوه بر این اهمیت استفاده از این ماده در زمینه های مختلف برای سنجش سمیت سلولی و وسعت کاربردش، آنرا به یک ماده استراتژیک تبدیل نموده است.


1399/12/21
00:45:14
0.0 / 5
1106
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد