نکسترو

امارات در آستانه پیروزی در مسابقه فتح مریخ

امارات در آستانه پیروزی در مسابقه فتح مریخ

به گزارش نکسترو کاوشگر امارت متحده عربی به نام «امید» برپایه پیشبینی ها فردا - سه شنبه ۹ فوریه (۲۱ بهمن) - به مدار مریخ می رسد. این کاوشگر نخستین فضاپیما از سه فضاپیمایی است که در ماه جاری به این سیاره سرخ اعزام می شوند.


به گزارش روز دوشنبه پایگاه اینترنتی اسپیس، امارات متحده عربی، چین و آمریکا همگی ماه ژوئیه گذشته طرح هایی را برای رسیدن به مریخ آغاز کردند.
این کشور حوزه خلیج فارس در صورت موفقیت در این طرح، پنجمین کشوری خواهد بود که توانسته است به این سیاره سرخ برسد. اقدامی که به مناسبت پنجاهمین سالگرد اتحاد امارات زمان بندی شده است.
به همین مناسبت مکان های دیدنی سراسر امارات متحده عربی شب ها با چراغ قرمز روشن شده، حساب های کاربری دولتی به هشتگ #ArabstoMars مزین شده اند و در روز بزرگ برج خلیفه دبی، بلندترین برج جهان، مرکز نمایش یک جشن بزرگ خواهد بود.
کاوشگر «امید» که در زبان عربی «ال امل» شناخته می شود، حداقل برای یک سال مریخی یا ۶۸۷ روز در مدار این سیاره قرار می گیرد، در حالیکه فضاپیمای «تیان ون-۱» چین و مریخ نورد «استقامت» آمریکا، هر دو در سطح مریخ فرود می آیند.
تنها آمریکا، هند، اتحاد سابق جماهیر شوروی و آژانس فضایی اروپا در گذشته با موفقیت به سیاره سرخ رسیده اند.
مانور پرخطر
به گفته مقامات اماراتی، بعد از انفجار کاوشگر ژاپن در ژوئیه گذشته، مأموریت کاوشگر امید، حالا با «مهم ترین و پیچیده ترین» مانور خود روبرو بوده و احتمال ورود موفق آن به مدار مریخ ۵۰-۵۰ است.
این فضاپیما باید سرعت خویش را به صورت قابل توجهی، کم کند تا اسیر گرانش مریخ نشود، همینطور باید تمامی شش موتور کنترلگر Delta-V خویش را به مدت ۲۷ دقیقه روشن کند تا سرعت کروز خویش را از ۱۲۱ هزار کیلومتر در ساعت به حدود ۱۸ هزار کیلومتر در ساعت کم کند.
این رویه که نیمی از سوخت این کاوشگر را مصرف می کند، روز سه شنبه نهم فوریه (۲۱ بهمن) ساعت ۱۵: ۳۰ دقیقه به وقت ساعت گرینویچ شروع می شود و ۱۱ دقیقه طول می کشد تا سیگنال پیشرفت آن به ماموران کنترل بر روی زمین برسد.
عمران شرف مدیر پروژه این مأموریت امارات متحده عربی اظهار داشت: افتخار بزرگی است که کاوشگر امید نخستین ماموریتی است که امسال میلادی به مریخ می رسد.
وی افزود: این کار هیچگاه برای ما یک مسابقه نبود بلکه ما در تلاشی مشترک و فراگیر به فضا نزدیک می شویم.
اگرچه کاوشگر امید به منظور ارائه تصویری جامع از پویایی آب و هوای این سیاره طراحی شده است، اما همینطور گامی در جهت دستیابی به هدف بسیار بلند پروازانه تری به حساب می آید که همانا ساخت یک شهرک انسانی در مریخ طی ۱۰۰ سال آینده است.
امارات متحده عربی ضمن تقویت وضعیت خود بعنوان بازیگر اصلی منطقه، می خواهد این پروژه منبع الهامی برای جوانان عرب در منطقه ای باشد که اغلب سرگرم درگیری های فرقه ای و بحران های اقتصادی می باشد.
کاوشگر امید از سه ابزار علمی برای پایش جو مریخ استفاده خواهد نمود و انتظار می رود انتقال اطلاعات به زمین را در سپتامبر ۲۰۲۱ آغاز کند.


1399/11/23
23:04:14
0.0 / 5
1309
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد