نکسترو

پیش بینی فرمولاسیون رنگ دستگاهی

پیش بینی فرمولاسیون رنگ دستگاهی

نکسترو: پژوهشگران پژوهشگاه رنگ در قالب طرحی صنعتی به پیش بینی فرمولاسیون رنگ دستگاهی پرداختند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر مهدی صفی از اعضای هیئت علمی پژوهشگاه رنگ اظهار داشت: یکی از روش های رنگرزی الیاف نساجی رنگرزی مستربچ است. در روش مذکور، نمونه های مستربچ تهیه شده به فام ها و رنگ های مختلف در حین ذوب ریسی الیاف به آن اضافه شده تا شید مورد نظر حاصل شود. برای دستیابی به الیاف با شید مشخص لازم است نمونه های مستربچ با رنگ دقیق از قبل انتخاب و تهیه شوند.
وی اضافه کرد: تهیه نمونه های مستربچ با رنگ دقیق معمولاً در کارخانجات تولیدی با کمک کارشناس مربوطه انجام می گیرد. هر چند این کار نقاط ضعفی به همراه دارد که نتایج قویاً به تجربه و تخصص کارشناس وابسته است. در مواردی که کارشناس تخصص کافی در رنگ همانندی و تهیه نسخه فرمول رنگ نداشته باشد، لازم است با تکرار دفعات آزمون، فرمول مناسب تهیه شود. هدف فوق حتی در بعضی موارد که نمونه پیگمنت های مصرفی در کارخانه از محدوده رنگی کافی بهره نبرند، هیچ گاه محقق نخواهد شد.
به گفته دکتر صفی، در تحقیق حاضر که با درخواست یک شرکت مهم فعال در زمینه تولید مستربچ و بازیابی نمونه های مستربچ تولیدی پایه PET برای تولید الیاف بود، سامانه رنگ همانندی کامپیوتری و پیش بینی نسخه رنگی که در داخل کشور تهیه شده بود، نصب و افتتاح شد. مطابق با این سامانه و نتایج به دست آمده شرایطی دقیق و سریع برای تهیه فرمولاسیون مناسب مستربچ برای تولید الیاف مصرفی برقرار شد.
وی اضافه کرد: از دستاوردهای این تحقیق می توان به حل مشکل تشخیص صحیح فرمول رنگ، کاهش زمان اجرای آزمایشات، کاهش هزینه های تولید، عدم وابستگی به تجربه انسانی و افزایش سطح توانمندی صنعت در مواجهه با تغییرات در کیفیت مواد اولیه مصرفی و ارزیابی کمی دقیق تر نمونه های تولیدی اشاره نمود.
طبق اعلام روابط عمومی وزارت علوم، طرح صنعتی با عنوان "پیش بینی فرمولاسیون رنگ دستگاهی" بعنوان طرح صنعتی برگزیده دانشگاه ها و پژوهشگاه های کشور انتخاب شده است.
منبع:

1399/11/21
20:41:31
0.0 / 5
1216
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد