نکسترو

راكت استارشیپ اسپیس ایكس منفجر شد

راكت استارشیپ اسپیس ایكس منفجر شد

نکسترو: دومین پرتاب آزمایشی نمونه اولیه راکت استارشیپ شرکت فضایی «اسپیس ایکس» موفقیت آمیز نبود و این نمونه نیز همانند اتفاقی که در آزمایش قبلی رخ داد به شدت با زمین برخورد کرد و منفجر شد.


به گزارش روزنامه دیلی میل، بعد از بارها تأخیر و تنش میان اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) به سبب نقض مجوز، اسپیس ایکس نمونه اولیه راکت استارشیپ به نام SN۹ را از مقر خود در بوکاچیکا در حوالی ایالت تگزاس به هوا پرتاب کرد که به شدت با زمین برخورد کرد.
راکت SN۹ که به سه موتور رپتور مجهز شده تا ارتفاع ۶.۱ مایلی (۱۰ کیلومتری) شدت گرفت و با افزایش ارتفاع موتورهای خودرا یکی بعد از دیگری به نوبت برای آماده شدن برای فرود خاموش کرد.
این راکت سپس به شکل افقی به سمت زمین شیرجه رفت و درست قبل از فرود آمدن نتوانست خودرا کاملاً عمودی کند و مثل اتفاقی که در آزمایش قبلی در مورد راکت SN۸ افتاد به گوی آتشین تبدیل شد. بعد از این آزمایش اداره هوانوردی فدرال آمریکا اعلام نمود: انفجار SN۹ را بررسی می کند.
سخنگوی اداره هوانوردی فدرال آمریکا اظهار داشت: با توجه به این که این آزمایش پرواز بدون سرنشین بود، علت ریشه ای حادثه را بررسی و فرصت های احتمالی برای بهبود امنیت در خلال پیشرفت برنامه را شناسایی می نماییم.
با این حال شرکت فضایی اسپیس ایکس این آزمایش را موفقیت آمیز خواند و یکی از مهندسان آن اظهار داشت که «فقط باید روی فرود صحیح» تمرکز کرد.
پرتاب SN۹ به خاطر نقض مجوز FAA توسط اسپیس ایکس در آزمایش قبلی با چند روز تأخیر انجام شد. این اداره سرانجام روز گذشته - سه شنبه - مجوز پرتاب SN۹ را صادر و فاش کرد که اسپیس ایکس نمونه قبلی یعنی SN۸ را بدون پیروی کامل از قوانین این اداره پرتاب کرده است.منبع:

1399/11/18
10:42:11
0.0 / 5
1326
تگها: امنیت , شركت , فضا
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد