نکسترو

كوچكترین خزنده جهان كشف شد

كوچكترین خزنده جهان كشف شد

پژوهشگران بتازگی گونه ای از آفتاب پرست با عنوان Brookesia nana را کشف کردند که کوچکترین خزنده شناخته شده در جهان شمرده می شود. جنس مذکر این نوع آفتاب پرست که روی نوک انگشت دست جای می گیرد، کوچکترین جانور مذکر در میان تمام گونه های مهره داران است.به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری ساینس دیلی، اینگونه در نواحی شمالی جزیره ماداگاسکار کشف شده است.

تاکنون تنها دو نمونه از اینگونه کشف شده که یکی مذکر و دیگری مونث است.

طول بدن جنس ماده این آفتاب پرست ۱۹ میلی متر و طول دم آن ۱۰ میلی متر است اما جنس نر این جانور تنها ۱۳.۵ میلی متر طول دارد و طول دم آن به ۸.۵ میلی متر می رسد.

این ابعاد، گونه Brookesia nana را که به آن نانوآفتاب پرست هم گفته می شود، به رکورددار کوچکترین گونه از خزندگان تبدیل نموده است.

محققان برای اطمینان از این که نانوآفتاب پرست های کشف شده بالغ هستند، از فناوری سی تی اسکن استفاده کردند و توانستند دو تخم در بدن جنس ماده شناسایی کنند.

همچنین در این بررسی ها مشخص شد دستگاه تناسلی جنس نر نانوآفتاب پرست نیز بطور کامل تکامل یافته و این جانور بالغ است.

به گفته پژوهشگران موسسه تحقیقاتی Bavarian State Collection of Zoology در آلمان هنوز علت ابعاد بسیار کوچک این خزندگان به درستی معین نمی باشد، اما بنظر می رسد این اندازه، نمونه ای از «اثر جزیره» باشد که برمبنای آن اندازه جانوران به دام افتاده در یک جزیره کوچک به مرور زمان کوچک تر می شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports انتشار یافته است.


1399/11/14
22:40:08
0.0 / 5
1203
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد