نکسترو
در یك مطالعه مروری بررسی شد

مقایسه موفقیت ایران، كره، آلمان و چین در كنترل همه گیری كووید-19

مقایسه موفقیت ایران، كره، آلمان و چین در كنترل همه گیری كووید-19

سیاست های کشورهای موفق در مقابله و کنترل بیماری کووید-۱۹ نشان دهنده به کارگیری مجموعه ای از سیاست ها و اقدامات جامع، هماهنگ و یکپارچه همچون قرنطینه بیماران و شهرها، بیماری یابی وسیع، ردیابی جغرافیایی، مجازات های نقض قوانین، محدودیت های رفت و آمد و آموزش های وسیع است. کشورهایی در کنترل این بیماری موفق تر بودند که این سیاست ها و اقدامات را به صورت شدید و گسترده پیاده سازی و اجرا کردند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، از اواخر سال ۲۰۱۹ با رشد سریع بیماری کووید-۱۹، در همه کشورها یک سری اقدامات دقیق برای پیشگیری و کاهش شیوع این بیماری همه گیر انجام شد. این اقدامات به دلیل تفاوت در سیستم مراقبت بهداشتی ملی، ارزش های فرهنگی-اجتماعی و ظرفیت های فنی و مالی متنوع هستند. در برخی از کشورها این اقدامات منجر به نتایج بسیار خوبی شد و بعضی کشورهای دیگر هنوز به نتایج قابل قبولی دست پیدا نکرده اند.

با توجه به تفاوت سیاست ها در مبارزه با این بیماری و تأثیر آن برای کنترل همه گیری، مهدی امرایی و فرزاد فرجی؛ پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز سیاست های کشورهای چین، کره جنوبی، آلمان و ایران را در زمینه مقابله با ویروس کووید-۱۹، مورد بررسی قرار دادند.

برای انجام این مطالعه مروری، از اطلاعات مقالات داخلی و خارجی موجود در پایگاه های اطلاعاتی استفاده شد. در این مطالعه منظور از موفقیت، اتخاذ سیاست های مناسبی است که توانسته میزان ابتلای روزانه را به کمتر از ۱۰۰ مبتلا در روز برساند و میزان مرگ ومیر را هم تک رقمی کند.

کشور چین به علت موفقیتش در کنترل بیماری بعنوان پرجمعیت ترین کشور جهان و نخستین کشور درگیر بیماری کووید-۱۹ و کشور آلمان بعنوان یک کشور اروپایی توسعه یافته، با جمعیت برابر ایران که به نسبت در مقابله با گسترش ویروس موفق عمل کرده است، انتخاب شدند. کشور کره جنوبی هم بعنوان یک الگوی موفق در کنترل و مدیریت بیماری و یک کشور دارای تجربه کافی در مقابل اپیدمی های گسترده، انتخاب گردید.

برای این بررسی، ۱۵ شاخص شامل؛ قرنطینه بیماران آلوده، قرنطینه شهرهای آلوده، قرنطینه مسافران به مدت ۱۴ روز، قانون منع رفت وآمد، آموزش سلامت، فاصله گذاری اجتماعی، بیماریابی، آزمون تشخیص مولکولی، آزمون تشخیصی سرولوژی، ردیابی جغرافیایی، خدمات الکترونیکی، مجازات نقض قوانین کووید-۱۹، تعطیلی مدارس و دانشگاه ها، آموزش مجازی و حمایت اقتصادی از مشاغل انتخاب شدند و میزان اجرا و به کارگیری و عدم به کارگیری آنها در کشورهای منتخب، مقایسه و ارزیابی شد.

بر اساس بررسی های این مطالعه و اطلاعات سازمان جهانی بهداشت و بانک جهانی؛ سرانه درآمد ناخالص ملی و سهم بخش سلامت از تولید ناخالص ملی در کشور آلمان بیشتر از کشورهای ایران، کره جنوبی و چین است. همینطور آلمان با میانگین جمعیتی ۴۵.۵ دارای جمعیت مسن تری نسبت به سایر کشورها است و ایران با میانگین سنی ۲۸.۵ دارای جمعیت جوان تری نسبت به سایر کشورهای مورد مطالعه است.

همچنین آلمان با ۸۱ سال بالاترین میزان امید به زندگی را در میان این چهار کشور دارد و ایران با ۷۵.۵ سال، دارای کم ترین میزان امید به زندگی است.

از لحاظ اقتصادی و بر مبنای میزان تولید ناخالص داخلی، کشورهای چین، آلمان و کره جنوبی جزو کشورهای توسعه یافته به شمار می روند و ایران کشور در حال توسعه به حساب می آید.

طبق آمار هفت ماهه(از ابتدای ژانویه تا آخر ژوئیه سال ۲۰۲۰) کووید-۱۹ و نرخ موارد مبتلا شدن و مرگ ناشی از این بیماری، کشورهای کره جنوبی و چین بعنوان کشورهای موفق توانستند توسعه همه گیری کووید-۱۹ را به صورت کامل مهار و کنترل کنند. در آلمان هم در زمان بررسی، شیوع شدید این بیماری کنترل شد و شیب مبتلایان و مرگ ناشی از این بیماری، نزولی بود. اما در ایران در زمان انجام این مطالعه، همچنان شیب مبتلایان و مرگ ناشی از بیماری صعودی و در حال رشد بود. باآنکه منحنی مبتلایان و مرگ ناشی از بیماری دراین کشور بر خلاف سه کشور دیگر با شیب ملایم در حال رشد بود و نشان دهنده این است که ایران تا آن زمان با شیوع شدید و غیر منتظره تعداد مبتلایان مواجه نشده بود.

بررسی های این مطالعه در مورد شاخص قرنطینه کردن بیماران و شهرهای آلوده نشان داده است که این سیاست در هر چهار کشور مورد بررسی اتخاذ شده است. اجرای قرنطینه، در سه سطح بیماران شدید در بخش های مراقبت های ویژه، بیماران دارای علامت محدود در مراکز درمانی و بیماران بی علامت در خانه، صورت می گیرد. قرنطینه خانگی نیازمند نظارت شدید بر اجرای درست آن و وضع قوانین و دستورالعمل برای پیشگیری از نقض آن است.

طبق بررسی ها، کشورهای مورد مطالعه، برای نقض قوانین در ارتباط با کووید-۱۹ همچون قرنطینه، مجازات های سنگینی وضع کرده اند. آلمان تا حداکثر ۲۵ هزار یورو تا دو سال زندان و کره جنوبی هشت هزار و ۳۰۰ دلار تا یک سال زندان را برای نقض کنندگان این قانون در نظر گرفته اند. در ایران هم تا یک سال حبس در نظر گرفته شده است و پیشنهاد می شود علاوه بر این قانون، قوانین جریمه ای سنگین هم اقدام گردد و ضابطین قانونی آنرا اجرایی کنند.

سیاست شناسایی بیماران در همان مراحل اولیه بیماری همچون راهبردهای مهمی است که می تواند هم منجر به پیشگیری از انتقال بیماری و هم درمان سریع تر و کاهش مرگ ومیر شود. کشور کره جنوبی با انجام تست های سریع و رایگان، کشور چین با انجام بیماریابی گسترده در سطح اماکن عمومی، کشور ایران با انجام غربال گری گسترده و کشور آلمان هم با افزایش تست های تشخیصی، به دنبال این رویکرد هستند.

طبق بررسی های این مطالعه؛ در ایران زمانی تست های کرونا و نمونه گیری به طور گسترده انجام شد که دیگر بیماری توسعه یافته بود و نمی توانست در جهت کنترل منابع بیماری از آن بهره برد.

به گفته پژوهشگران این مطالعه؛ در مبازه با پاندمی کرونا در ایران، تعدد مراکز تصمیم گیری، عدم هماهنگی و هم سویی تصمیمات و در نهایت اتخاذ سیاست های متناقض مشاهده می شود. در اجرای اقدامات بهداشتی، درک درست مسئولین از اوضاع و شرایط جامعه به دور از هیجانات سیاسی، اطلاع رسانی شفاف و همینطور افزایش درک و آگاهی مردم از بحران و اثرات اقتصادی و اجتماعی پاندمی کووید-۱۹ می تواند کلید موفقیت و پیروزی کشور در مقابله با این بیماری باشد.

این محققان اضافه می کنند: «در اقدامات ایران برای مقابله با همه گیری کووید-۱۹، ظاهراً به جای تاکید بر بهداشت و کنترل بیماری، هزینه های بخش سلامت بیشتر به سمت ایجاد بخش های مراقبت ویژه تنفسی و بخش درمان هدایت شد و بخش بهداشت با کمترین مقدار هزینه به کار خود ادامه داد و نتوانست به درستی در کنترل بیماری اقدام نماید. پیشنهاد می شود پژوهش هایی در ارتباط با میزان هزینه کرد بخش سلامت به تفکیک بخش های درمانی و بهداشتی انجام و هزینه اثربخشی هر یک محاسبه شود».

با توجه به آمارها و بررسی ها در زمان انجام این مطالعه و اهمیت فرهنگ سازی در مورد بیماری کووید-۱۹، پژوهشگران این مطالعه معتقدند که در ایران باآنکه دستاوردهای زیادی وجود داشته است اما در بعد فرهنگی و فرهنگ سازی این بیماری، هنوز با مشکلات زیادی مواجه است؛ بگونه ای که افرادی هنوز هم تلاش می کنند بیماری را غیرمهم نشان دهند، یا ضوابط بهداشتی تعیین شده از جانب وزارت بهداشت را نادیده می گیرند. در این راستا، بسیج همه امکانات و سازمان های فرهنگی برای ارتقای فرهنگ سلامت در جامعه در کنار پشتیبانی نهادهای قانونی برای مقابله با به خطر انداختن جان انسان های بی گناه ضروری به نظر می آید. به این ترتیب، تبعیت از پروتکل های بهداشتی در جامعه از دو طریق فرهنگ سازی و قوانین حمایت می شود. یکی دیگر از مسائل فرهنگی- اجتماعی اقدام افراد به مصرف خودسرانه داروها و هم استفاده از روش ها و ادویه های سنتی تایید نشده است که نیازمند فرهنگ سازی در زمینه عدم مصرف دارو بدون تجویز پزشک معتبر است.

یافته های این مطالعه به صورت مقاله علمی پژوهشی با عنوان «مطالعه تطبیقی سیاست های کنترلی کشورهای ایران، کره جنوبی، چین و آلمان در مقابله با کووید ۱۹» در دوماه نامه پایش؛ نشریه پژوهشکرده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی، انتشار یافته است.

منبع:

1399/11/05
01:02:11
0.0 / 5
981
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد