نکسترو
نتیجه بررسی های یك پژوهش؛

انقلاب صنعتی چهارم، كووید-۱۹ را مهار می كند

انقلاب صنعتی چهارم، كووید-۱۹ را مهار می كند

نکسترو: پژوهشگران برای کنترل کرونا، درکنار انواع و اقسام روش های فعلی، استفاده از فناوری های هوشمند و انقلاب صنعتی چهارم را پیشنهاد داده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، کرونا شامل خانواده ای از ویروس ها است که می توانند موجب ایجاد بیماری هایی مانند سندرم حاد تنفسی یا سارس و سندرم تنفسی خاورمیانه یا مرس شوند. اما اواخر سال ۲۰۱۹ بود که ویروس جدیدی از این خانواده بعنوان عامل شیوع بیماری جدیدی در چین شناخته شد که کووید-۱۹ نام گرفت و به سرعت مردم سراسر جهان را آماج حملات خود قرار داد و هم اکنون جهان با یک بحران بی سابقه درباب مراقبت بهداشتی ناشی از همه گیری کروناویروس روبرو است. سرعت انتقال و مقیاس جهانی عفونت های در رابطه با این ویروس جدید به قدری وسیع است که نیاز دارد در حوزه های راهبردی، مدیریت منابع و کنترل عفونت اقدامات اساسی صورت گیرد.
هم اکنون، بگفته متخصصان، کنترل عفونت برای جلوگیری از گسترش کووید ۱۹ به مداخله اصلی مراقبت های بهداشتی عمومی تبدیل گشته است. در این رابطه، سازمان جهانی بهداشت دستورالعمل هایی در مورد راهبردهای پیشگیری و کنترل عفونت فوق ارایه داده است. این دستورالعمل ها شامل استراتژی های مهمی برای محدود کردن انتقال در مراکز مراقبت های بهداشتی شامل تشخیص زودرس و کنترل منبع، استفاده از اقدامات احتیاطی استاندارد برای همه بیماران، استفاده از تجربیات قبلی، اجرای کنترل های اداری، کنترل های زیست محیطی و مهندسی هستند.
این مساله که این روزها و باوجود گذشت حدود یک سال زمان، کماکان در صدر اخبار حوزه های مختلف قرار دارد، مبنای مطالعه ای شده است که توسط پژوهشگری از دانشگاه علوم پزشکی قزوین انجام شده است. در این مطالعه، ایمنی و سلامت شغلی و پاسخ به بیماری کووید ۱۹ با بهره گیری از فناوری های انقلاب صنعتی چهارم مورد ارزیابی واقع شده است.
این مطالعه مروری با به کارگیری پایگاه های اطلاعاتی مهم نظیر پابمد، گوگل اسکالر، اسکوپس و مواردی دیگر انجام گرفته است.
یافته های این مطالعه حاکی از آن هستند که فناوری های انقلاب صنعتی چهارم یا همان فناوری های هوشمند می توانند به بهبود عدالت در دسترسی به مراقبت بهداشتی، بهبود مراقبت های ویژه بیماران مبتلابه کووید ۱۹، حفظ ایمنی و سلامت شغلی کارکنان بهداشت و درمان منجر شود.
بر این اساس، به کارگیری فناوری های هوشمند فوق می تواند به دولت ها در شناسایی، ردیابی، نظارت و درمان بیماران مبتلابه کرونا کمک نماید و با مدیریت منابع انسانی، دارو، تجهیزات، زمان و غیره تاب آوری جامعه و محیط های کاری خصوصاً بیمارستان ها را افزایش دهد.
در این رابطه، ویدا زراوشانی، پژوهشگر گروه مهندسی بهداشت حرفه ای و ایمنی کار دانشگاه علوم پزشکی قزوین می گوید: «در انقلاب صنعتی چهارم فناوری هایی مانند فناوری های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، داده های بزرگ، واقعیت مجازی، هولوگرافی، پردازش ابری، ربات های خودکار، اسکن سه بعدی، چاپ سه بعدی و سنسورهای زیستی حاضر هستند که می توانند در پیش بینی، شناسایی، ردیابی، نظارت، درمان و کنترل اپیدمی کرونا به خوبی مورد استفاده واقع شوند».
بگفته این محقق، «انقلاب صنعتی چهارم با فناوری های هوشمند خود در حال تعریف باردیگر زندگی است. در انقلاب صنعتی چهارم، فناوری های گوناگونی می توانند به کمک سیستم های بهداشتی در کنترل بحران همه گیری کووید ۱۹ بیایند. مجموعه این اقدامات می توانند به بهبود عدالت در دسترسی به مراقبت بهداشتی، بهبود مراقبت های ویژه بیماران مبتلابه بیماری کرونا، حفظ ایمنی و سلامت شغلی کارکنان بهداشت و درمان منجر گردد».
طبق اطلاعات ارائه شده در این مطالعه علمی، افزایش رضایت بیمار و کاهش میزان بستری، سرعت روند درمان، کاهش هزینه های مراقبت های بهداشتی ازجمله سایر مزایای استفاده از فناوری های انقلاب صنعتی چهارم هستند.
بر طبق این اطلاعات و بگفته زراوشانی، «به کارگیری فناوری های هوشمند فوق ضمن بهبود مدیریت دولت ها در رویارویی با بحران می تواند به آنها در شناسایی، ردیابی، نظارت و درمان بیماران مبتلابه کرونا کمک نماید و با مدیریت منابع انسانی، دارو، تجهیزات، زمان و غیره تاب آوری جامعه و محیط های کاری خصوصاً بیمارستان ها را افزایش دهد».
این یافته های علمی که می توانند با متوجه ساختن مسئولان امر به ظرفیت فناوری های هوشمند، در کنترل بهتر بیماری نوظهور کووید-۱۹ مؤثر واقع شوند، در فصل نامه «بهداشت و ایمنی کار» انتشار یافته اند. این نشریه هر سال در چهار شماره توسط انجمن علمی بهداشت کار ایران انتشار می یابد.
منبع:

1399/10/21
13:49:45
0.0 / 5
1205
مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد