نکسترو

نانوذرات برای كاهش اثرات منفی پرتودرمانی

نانوذرات برای كاهش اثرات منفی پرتودرمانی

نکسترو: چند شرکت تحقیقاتی در حال توسعه فناوریی هستند که در آن از نانوذرات برای کمک به بیماران سرطانی که در مرحله پیشرفته بیماری قرار دارند، استفاده می شود.


چندین شرکت نوآور در بریتانیا به دنبال استفاده از نانوذرات بمنظور درمان سرطان های غیرقابل جراحی هستند. شرکت اکتیو نیدل تکنولوژی (Active Needle Technology)، زریون هلثیکر (Xerion Healthcare) و مدیسین دیسکاوری کتپولت (Medicare Discovery Catapult) بودجه ای برای شروع پروژه ای پیشگامانه دریافت خواهند کرد.
با هدف دستیابی به کیفیت زندگی بالاتر برای کسانی که به سرطان مبتلا هستند، این پروژه با حمایت مالی بنیاد نوآوری بریتانیا (Innovate UK) و همکاری چند شرکت متخصص در زمینه توسعه نانوذرات اجرا خواهد شد.
در این کار پیشگامانه، مقرر است سلول های سرطانی با کمک نانوذرات با گزینشی دقیق تر مورد هدف قرار گیرد، با این کار بیماران در پرتو درمان دوز کمتری از تابش را دریافت می کنند، تابش هایی که موجب کاهش اثرات منفی روی بیمار می شود.
در این راهبرد هدفمند، از حساس کننده رادیواکتیو غیرسمی شرکت زریون هلثیکر استفاده خواهد شد، این مواد حساسیت سلول ها را نسبت به رادیودرمانی می افزایند، ضمن اینکه اثرات جانبی پرتوها را نیز کاهش داده و در عین حال احتمال موفقیت درمان را می افزایند.
برای اطمینان از اینکه نانوذرات حامل عوامل درمانی به اعماق تومور برسند، سیستم تحویل منحصر به فرد اکتیو نیدل با کمک ارتعاشات فراصوت، عوامل درمانی را به سلول های سرطانی منتقل می کند، که نه فقط امکان قرار دادن دقیق دارو را درون سلول ها فراهم می آورد، بلکه توزیع بهینه در سراسر تومور نیز امکان پذیر می شود وآسیب به سلول های سالم به کمینه مقدار ممکن خواهد رسید.
طبق اعلام ستاد توسعه فناوری نانو، شرکت مدیسین دیسکاوری کتپولت از تجهیزات تصویربرداری پیش بالینی پیشرفته ای برخوردار بوده و در تأیید اعتبار داروهای پیچیده نیز تخصص دارد. این خاصیت ها به شرکاء این پروژه اجازه می دهد تا توزیع دارو را در تومور و سایر بافت ها و اندام ها تأیید کنند.
ایان کوئیرک، مدیرعامل شرکت اکتیو نیدل تکنولوژی می گوید: «برای بیمارانی که از طیف وسیعی از سرطان ها رنج می برند و در مراحل پایانی و حاد این بیماری قرار دارند، گزینه های درمانی محدودی وجود دارد. اثربخشی و دقت تحویل سامانه اکتیو نیدل می تواند انقلابی در پرتودرمانی بوجود آورد و امید به بهبودی برای تعداد زیادی از بیماران را فراهم آورد. ما خوشحالیم که با مدیسین دیسکاوری کتپولت همکاری می نماییم تا این فناوری را یک قدم به فاز اجرائی در بیمارستان ها نزدیک نماییم.»
تومورهای غیرقابل جراحی در اواخر دوره بیماری، برای درمان موفقیت آمیز به پرتودرمانی با دوز بالا نیاز دارند. این امر اغلب، عوارض جانبی بسیار شدیدی می تواند داشته باشد یا به سبب وجود اندام های حساس نزدیک به تومور بسادگی امکان پذیر نباشد. این پروژه ابزاری در اختیار پژوهشگران قرار می دهد تا بدون افزایش کل دوز، اثربخشی درمان را بالا برند.منبع:

1399/10/11
00:42:40
5.0 / 5
1359
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد