نکسترو

ارتباط بیماریهای قلبی-عروقی و سندرم تخمدان پلی كیستیك

ارتباط بیماریهای قلبی-عروقی و سندرم تخمدان پلی كیستیك

نکسترو: نتایج یک مطالعه نشان میدهد بیماری قلبی- عروقی ممکنست در زنان سنین باروری مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک افزایش یابد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، امروزه سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از اشکالات مهم سیستم تولیدمثل و غدد درون ریز است. باتوجه به افزایش ریسک اختلالات متابولیک در این افراد، احتمال افزایش ریسک بروز بیماری قلبی- عروقی وجود دارد، اما هم اکنون در زمینه افزایش ریسک بیماری قلبی- عروقی در این افراد در سنین مختلف چالش وجود دارد.
محققان در یک مطالعه مروری، ۱۶ پژوهش انجام شده دراین زمینه را بررسی کردند.
یافته های حاصل از جمع بندی شواهد موجود و آنالیز داده ها نشان داد که زنان سنین باروری و سنین یائسگی مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک به ترتیب با افزایش ریسک 1.38 و 1.53 برابری بروز انواع بیماریهای قلبی- عروقی در مقایسه با افراد سالم مواجهه می شوند. اما یافته های حاصل از آنالیز داده های مطالعات مبتنی بر جمعیت حاکی از این بود که خطر بروز بیماری قلبی- عروقی در زنان سنین باروری افزایش می یابد و زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در سنین یائسگی در معرض افزایش ریسک بروز بیماری قلبی-عروقی نیستند.
بنا بر آن چه پایگاه نتایج پژوهش های سلامت کشور منتشر نموده است، با توجه با روند شیوع در حال افزایش سندرم تخمدان پلی کیستیک در سراسر جهان نیاز به مطالعات مشاهده ای بیشتر در گروه های مختلف نژادی است که یافته های این مطالعه را تایید کنند. از آنجاییکه سنین باروری زنان بخش مهمی از طول عمر آنها است، بدین سبب سفارش می شود جهت کاهش بروز اختلالات قلبی-عروقی در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در سنین باروری، آگاهی های لازم در جهت ارتقای سبک زندگی آنها ارائه شود تا احتمال بروز بیماری قلبی- عروقی کم شود. بدین سان کیفیت زندگی افراد ارتقا یافته، از میران مرگ و میر کاسته شده و از تحمیل هزینه بر جامعه و سیستم بهداشتی کم می شود.
این مطالعه توسط فهیمه رمضانی تهرانی، مینا امیری، سمیرا بهبودی گندوانی، راضیه بیدهندی یرندی از پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم و انریکو کارمینا از دانشگاه پزشکی پالرمو ایتالیا انجام شده است.

منبع:

1399/10/09
23:41:10
5.0 / 5
1699
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد