نکسترو

گذر یك ستاره دنباله دار از نزدیكی خورشید

گذر یك ستاره دنباله دار از نزدیكی خورشید

به گزارش نکسترو یک ستاره دنباله دار در جریان خورشید گرفتگی هفته گذشته با سرعت ۴۵۰ هزار مایل در ساعت ( ۷۲۴ هزار و ۲۰۴ کیلومتر در ساعت)، از نزدیکی خورشید در حال عبور بود اما بر اثر تابش شدید نور خورشید به ذرات گرد و غبار تجزیه شد.


به گزارش روزنامه دیلی میل، این دنباله دار تازه کشف شده در جریان خورشید گرفتگی هفته گذشته از فاصله ۲.۷ میلیون مایلی از خورشید گذر می کرد که بر اثر تابش شدید اشعه خورشید به ذرات گرد و غبار تجزیه شد.
این دنباله دار که C/۲۰۲۰ X۳ نام دارد یک روز پیش از کسوف کامل خورشید در روز ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر)، توسط یک منجم آماتور کشف شد. این دنباله دار بخشی از خانواده Kreutz sungrazer بود که از یک ستاره دنباله دار بزرگ که هزاران سال پیش به قطعات کوچکتر شکسته شده بود، سرچشمه گرفته است.
این دنباله دار توسط ستاره شناس آماتور تایلندی به نام Worachate Boonplod و در جریان پروژه Sungrazer که ناسا بودجه آنرا تأمین کرده است، کشف شد. پروژه Sungrazer، یک پروژه علمی شهروندی است که از افراد دعوت می کند تا دنباله دارهای جدید را در تصاویر رصدخانه مشترک «خورشیدی و هورسپهری» سازمان فضایی اروپا و ناسا، جستجو و کشف کنند.
رصدخانهٔ خورشیدی و هورسپهری (Solar and Heliospheric Observatory )، یا «سوهو» (SOHO)، یک فضاپیمای ساخته شده توسط یک کنسرسیوم صنعتی اروپا است که رهبری آنرا «ماترا مارکونی فضا» (که حالا آستریوم نامیده می شود) بر عهده دارد. این کاوشگر فضایی در روز دوم دسامبر ۱۹۹۵ بر روی یک موشک «لاکهید مارتین اطلس ۲» بعنوان وسیلهٔ راه اندازی به منظور پژوهش گری خورشید به فضا پرتاب شده و تا کنون منجر به کشف بیشتر از ۳۰۰۰ دنباله دار شده است. سوهو عملیات عادی خویش را از مه ۱۹۹۶ شروع کرده است. این یک پروژه مشترک همکاریهای بین المللی میان سازمان فضایی اروپا (ایسا) و ناسا است که در اصل بعنوان یک مأموریت دو سال برنامه ریزی شده بود.
Boonplod که این دنباله دار را برای نخستین بار کشف کرد، پیشبینی می کرد که این دنباله دار در هنگام خورشید گرفتگی در آسمان، به صورت یک لکه کوچک در عکس ها ظاهر شود و همچنین هم شد.
در جریان خورشید گرفتگی روز ۱۴ دسامبر (۲۴ آذر)، این دنباله دار به صورت یک نقطه کوچک و روشن در تصاویر خورشید گرفتگی مشاهده شد. به قول کارشناسان قطر این دنباله دار حدودا ۵۰ فوت (۱۵.۲۴ متر) و با سرعت حدود ۴۵۰ هزار مایل در ساعت در حال حرکت بود. با این وجود، این دنباله دار چند ساعت پیش از رسیدن به نزدیکترین نقطه به خورشید، به علت تابش شدید نور خورشید به ذرات گرد و غبار متلاشی گردید.
خورشید گرفتگی کامل هفته گذشته آمریکای جنوبی را فرا گرفت و حدود دو دقیقه هزاران نفر را در آرژانتین و شیلی در تاریکی فرو برد.منبع:

1399/10/06
19:39:26
5.0 / 5
1938
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد