نکسترو

استفاده از هوش مصنوعی برای یافتن افراد گم شده در جنگل

استفاده از هوش مصنوعی برای یافتن افراد گم شده در جنگل

به گزارش نكسترو محققان دانشگاه یوهانس كپلر واقع در استرالیا با كمك فناوری هوش مصنوعی توانستند فرآیند تجزیه و تحلیل تصاویر دوربین های حساس به دما را بهبود بخشند. این فناوری برای یافتن افراد گم شده در جنگل ها به كار می آید.


به گزارش روز شنبه از پایگاه خبری ساینس دیلی، در عملیات امداد و نجات افرادی که در جنگل ها گم می شوند، از دوربین های حساس به دما استفاده می شود که روی هلیکوپتر نصب شده است؛ تا اختلاف دمای بدن شخص و محیط اطراف، امکان یافتن آنها را در انبوه درختان و گیاهان فراهم آورد. اما متاسفانه تصاویر این دوربین ها همواره دارای وضوح مطلوب نیستند و به علت افزایش دمای زمین و شاخ و برگ درختان در اثر تابش نور خورشید امکان دارد تشخیص افراد گم شده در جنگل امکان پذیر نباشد.
محققان برای حل این مشکل فناوری جدیدی را توسعه دادن که با استفاده از هوش مصنوعی می تواند تصاویر گرمایی در ارتباط با یک منطقه را که با استفاده از هلیکوپتر تهیه می شود، به صورت تطبیقی و بگونه ای پردازش کند که یک تصویر واحد را به دست دهد. بعد از این پردازش، تصویری به دست می آید که گویی با استفاده از یک لنز بسیار بزرگتر تهیه شده و در مقایسه با هریک از تصاویر مورد استفاده، دارای عمق بیشتری دارد. در این تصویر بزرگ شاخ برگ درختان محو شده و سطح زمین با وضوح بسیار بیشتری قابل مشاهده می باشد.
در آزمایشات اولیه این فناوری محققان توانستند موقعیت افراد گم شده در جنگل را با دقت ۸۷ تا ۹۵ درصد شناسایی کنند. در حالیکه دقت روش های فعلی تنها ۲۵ درصد است.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Machine Intelligence انتشار یافته است.منبع:

1399/09/09
12:06:47
5.0 / 5
1475
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد