نکسترو

رصد نزدیك ترین مقارنه مشتری و زحل بعد از حدود 800 سال

رصد نزدیك ترین مقارنه مشتری و زحل بعد از حدود 800 سال

به گزارش نكسترو ستاره شناسان اعلام كردند: سیاره های مشتری و زحل ۲۱ دسامبر (اول دی) در پدیده ای كه آخرین بار در حدود ۸۰۰ سال پیش رخ داد، با فاصله بسیار نزدیك از یكدیگر در آسمان شب مشاهده می شوند.


به گزارش روزنامه دیلی میل، این سیاره های غول پیکر در غروب انقلاب زمستانی (اول دی) در نزدیک ترین فاصله از یکدیگر که کمتر از عرض یک ماه کامل است، مشاهده می شوند.
کارشناسان می گویند: این مقارنه با عنایت به وضعیت آب و هوای محلی از هر کجای زمین قابل مشاهده می باشد، اما بهترین مکان برای رصد این مقارنه در نزدیکی خط استوا است.
افرادی که در لندن و نیویورک هستند، مقارنه این سیارات را در افق حدود یک ساعت بعد از غروب خورشید مشاهده می کنند.
به گفته کارشناسان این مقارنه از ۱۶ تا ۲۵ دسامبر (۲۶ آذر تا ۵ دی) قابل مشاهده می باشد.
این رویداد تا ۱۵ مارس ۲۰۸۰ تکرار نمیشود، در آن زمان این دو سیاره در افق بالاتر در آسمان قرار خواهند داشت و مدت زمان طولانی تری قابل مشاهده خواهند بود.
«پاتریک هارتیگان» یک ستاره شناس از دانشگاه «رایس» می گوید: نزدیک شدن زحل و مشتری به یکدیگر پدیده نادری است و تقریباً هر ۲۰ سال یکبار رخ می دهد، اما این پدیده استثناست چون این دو سیاره در آسمان زمین بسیار نزدیک به هم دیده خواهند شد. زحل و مشتری آخرین بار چهارم مارچ ۱۲۲۶ میلادی، اینقدر به هم نزدیک شده اند.
ستاره شناسان معتقدند: زحل و مشتری در غروب روزهای یاد شده (۲۶ آذر تا ۵ دی) به مدت حدودا نیم ساعت همانند یک جفت در آسمان رصد می شوند.
به گفته آنها برای رصد این پدیده باید دهانه تلسکوپ خویش را به سمت غرب نشانه گرفت.
به اعتقاد آنها، در غروب روز ۲۱ دسامبر (اول دی) زحل و مشتری در نزدیک ترین فاصله از یکدیگر قرار می گیرند و از دید ناظر زمینی فاصله میان آنها به اندازه یک پنجم قطر ماه کامل خواهد بود.
هر چه ناظر در مناطق شمالی تر باشد، زمان کمتری برای رصد این پدیده قبل از محو شدن زحل و مشتری در افق خواهد داشت.
منبع:

1399/09/06
16:12:40
5.0 / 5
1387
تگها: دانشگاه
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد