نکسترو
رئیس دانشگاه شهید بهشتی به نكسترو خبر داد

تحریم ویژه غرب برای دو دانشگاه بزرگ

تحریم ویژه غرب برای دو دانشگاه بزرگ

به گزارش نكسترو دانشگاه شهید بهشتی با تكیه بر اینكه این دانشگاه به همراه دانشگاه صنعتی شریف از سال ۲۰۱۱ همچنان در تحریم ویژه اتحادیه اروپا و آمریكا قرار دارند، اظهار داشت: این شرایط سبب شد ما نتوانیم در پروژه های مشترك بین المللی حضور داشته باشیم. حتی زمانی كه در یك كنسرسیوم بین المللی برنده پروژه ای از دو كشور سوریه و عراق شدیم كه هنگام قرارداد امكان همكاری فراهم نشد.


دکتر سعدالله نصیری قیداری در گفت و گو با ایسنا ضمن بیان این مطلب با تکیه بر این که دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف همچنان در فهرست تحریم های بین المللی قرار دارند، اظهار نمود: متاسفانه هنوز این دو دانشگاه کشور علاوه بر تحریم های کشور به صورت ویژه هم تحریم شده است به همین جهت ما پروژه های خیلی خوبی در سوریه، عراق و سایر کشورها به صورت کنسرسیومی در سطح دانشگاه های بزرگ دنیا برنده شدیم اما وقتی به پای قرارداد رسیدیم به علت تحریم نتوانستم قرارداد را عملیاتی نماییم، در حالیکه مبالغ این طرح ها کلان بودند. در واقع این طرح ها در ارتباط با حوزه فنی، مهندسی و عمران بود که قرار بود در دو کشور سوریه و عراق انجام شوند.

نتوانستیم مبلغ جایزه بین المللی را وارد کنیم
وی در ادامه تصریح کرد: تحریم دانشگاه شهید بهشتی سبب شده است که ما از ارتباط با کشورهای همسایه هم بازبمانیم چون که وقتی دانشگاه تحریم است از نظر پرداخت مبالغ با مشکل مواجه می شویم و حتی وقتی دانشجو یا استاد ما در سطح بین المللی برنده یک جایزه ای شده است ما نتوانستیم این مبلغ را به کشور انتقال دهیم. مشکل ما در انتقال مبالغ قراردادها به داخل کشور جدی است.

به دفاعیات ما توجهی نکردند
رئیس دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: تحریم هایی که ضد این دو دانشگاه اعمال شده بسیار ظالمانه است ما اعتقاد داریم تحریم به هیچ شکل درست نیست و در این حوزه از حقوق خود در مجامع علمی دفاع کردیم و مکتوبات گوناگونی بین ما و اتحادیه اروپا متبادل شده است البته مقداری از این تحریم ها کاهش یافته و ما سال جاری توانستیم یک بند از این تحریم ها را لغو نماییم اما در موارد دیگر به دفاعیات ما توجهی نکردند و این حرکت نوعی آپارتاید علمی به حساب می آید.

نباید علم را به انحصار بگیرند
وی اظهار نمود: هرچند علم تولید مشترک همه کشورها و یک میراث تمدنی بشر است این که یک کشور یا اتحادیه ای خاصی آنرا به انحصار خود بگیرد و دیگر کشورها را محروم کند این نهایت اشتباه و یک حرکت ظالمانه و تبعیضی به حساب می آید و از آن تحت عنوان آپارتاید علمی در دنیا تعریف می شود، اما متاسفانه سازمان های بین المللی یا مرعوب این کشورها هستند و نمی تواند از حقوق بین المللی و حق قانونی کشورها دفاع کند و یا به نحوی بده بستان هایی وجود دارد که حقوق به حق کشورهای مثل ایران در حوزه دیپلماسی علمی دفاع می کنند.
دکتر قیداری اظهار داشت: ما تلاشهای خودمان را برای رفع تحریم دو دانشگاه شریف و بهشتی را انجام داده ایم و لوایح حقوقی خوبی در این حوزه به مجامع بین المللی ارسال شده است؛ این اقدامات باآنکه تا حدی موثر بود اما هنوز این تحریم ها ادامه دارد.

کشورهای تحریم کننده دو دانشگاه شریف و بهشتی
وی افزود: تحریم دانشگاه بهشتی و شریف از جانب آمریکا و کشورهای اتحادیه اروپا به علت پژوهش در فعالیتهای هسته ای انجام گرفته است؛ این در شرایطی است که تمامی تحقیقات حوزه هسته ای ما صلح آمیز است و تابحال به هیچ وجه انواع بازرسی هایی که به نحوی از نقاط مختلف دانشگاه انجام شده به هیچ نتوانسند ادعاهای خویش را اثبات کنند که این تحقیقات در حوزه سلاح اتمی بوده است بلکه این پژوهش ها حق قانونی ما است که در حوزه تحقیقات هسته ای برای صلح صورت گیرد و همه مقالات و پژوهش های ما که توسط همکاران ما در دانشکده هسته ای انجام می شود صلح آمیز است.

دیپلماسی علمی قربانی بازی سیاسی می شود
به گفته وی، فعالیتهای شهید شهریاری یکی از اساتید به نام دانشگاه شهید بهشتی که ظالمانه به شهادت رسید در رساله ها و مقالات دانشجویی کاملا صلح آمیز بود و این فعالیت ها با زمینه دانش هسته ای برای رفاه بشر انجام شد، اما بازی سیاسی که می شود دیپلماسی علمی هم قربانی مطامع سیاسی قرار می گیرد.
وی تصریح کرد: متاسفانه دو دانشگاه شهید بهشتی و صنعتی شریف از سال ۲۰۱۱ یعنی حدود ۱۰ سال است که تحریم قرار گرفته اند. باآنکه اعضای هیات علمی ما می توانند به سفرهای خارجی و فرصت های مطالعاتی بروند اما ما سفارش می نماییم توجه داشته باشند که مورد تخاصم ظالمانه برخی نهادها قرار نگیرند. این تحریم بگونه ای است که مثلا ما وقتی قابلیت انجام یک پروژه در سطح بین الملل داریم نمی توانم آن انجام دهیم.

مقالاتمان را چاپ نمی کنند
رییس دانشگاه شهید بهشتی افزود: دو دانشگاه مورد تحریم در همه حوزه ها تحریم شده اند و به محض اینکه همکاران ما مقالاتی می نویسند و می خواهند در مجلات خارجی منتشر کنند تا عنوان می شود از دانشگاه شهید بهشتی هستند از انتشار آن مقاله خودداری می کنند و این مسئله بر سرنوشت همکاران ما در دانشگاه تأثیر گذاشته است. باآنکه ما تمهیداتی را برای آنها قائل شدیم اما همکاران انتظار دارند فعالیتهای آنها در سطح بین الملل دیده شود و دیپلماسی علمی هم یعنی این وقتی یافته ای در جای از دنیا انجام می شود باید خیر و برکت آن به همه بشر برسد و انتشار آن در مجلات و بخصوص مجلات معتبر دنیا حق هر عضو هیات علمی در تمام دانشگاه های دنیا است.
دکتر قیداری تصریح کرد: مثلا وقتی ما می خواهیم تجهیزات آزمایشگاهی برای دانشگاه فراهم نماییم از ورود آن تجهیزات به دانشگاه ممانعت می شود، یا اینکه همکاری وقتی می خواهد برای ساخت یک دارو برای یک ویروس کار کند؛ در حالیکه ۹۵ درصد مسیر تحقیق را پیش رفته است اما برای ۵ درصد که نیازمند برخی واردات هستیم، متاسفانه به مشکل برخورد می کند.

پنجره علمی کشورها نباید به روی هم بسته شود
رئیس دانشگاه شهید بهشتی به انتظارات خود از دولت و همینطور دولت آینده آمریکا اشاره نمود و اظهار داشت: ما از بعد سیاسی در این حوزه صحبت نمی کنم بلکه از بعد دیپلماسی علمی در این حوزه تاکید می نماییم که پنجره علمی کشورها نباید به روی هم بسته شود و این یک حق قانونی می باشد. ما انتظار خاصی از دنیا نداریم و دنیا هم نباید انتظار خاصی از ما داشته باشد ما باید در تعامل علمی با کشورهای دنیا باشیم.
وی با اشاره به اینکه دنیا به قوانین بین الملل پایبند باشد و نهادهای بین المللی را همه کشورها به رسمیت بشناسند، اظهار داشت: وقتی یک حقی و یا کنوانسیونی در سطح بین الملل به تصویب می رسد و کشور ما هم بنا بر اقتضائات خود این کنوانسیون ها را در مراجع قانونی خود تصویب می کند این را همه دنیا باید به رسمیت بشناسد.

حرکات تبعیض آمیز را نمی پذیریم/در فضای علمی نباید زور بگویند
دکتر قیداری اضافه کرد: ما حرکات تبعیض آمیز، انحصارگرایانه و زورمدارانه را نمی پذیریم و در فضای علمی هیچ کشوری نباید به کشور دیگری زور بگوید. همه کشورها باید این اجازه را داشته باشند که یافته های علمی خویش را عرضه کنند و از دولت آینده هم انتظار داریم منافع ملی را با نگاه به ظرفیت های جوانان کشور در کنار استفاده از تجربیات جهانی پی بگیرند. ما نباید چرخ را از نو اختراع نماییم. کشورهای دنیا در زمینه تبادل علمی به یکدیگر نیاز دارند و ظرفیت های علمی و فناوری در کشور ما وجود دارد و باید این ظرفیت ها به دنیا منتقل شود و ما هم بتوانیم یافته های دنیا را استفاده نماییم.
رئیس دانشگاه شهید بهشتی در انتها اظهار نمود: دنیا در این شرایط پیچیده که مسائل رو به روز سخت تر می شود باید با یکدیگر هم افزا باشند تا بتواند مشکلات را حل کنند. بعضی از کشورها نباید یافته های علمی و فناوری را با رویکرد آپارتاید علمی و برآورد کردن مطامع نامشروع خود به کار بگیرند. این میراث علمی مشترک به درد همه کشورها می خورد و دولت فعلی و آینده باید به این ظرفیت ها توجه کرده و دیپلماسی علمی را در اولویت قرار دهد.
مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی کند.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4

1399/08/26
20:19:46
5.0 / 5
1679
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد