نکسترو

دستاورد نانویی برای درمان سرطان، بیماری های عصبی و عفونی

دستاورد نانویی برای درمان سرطان، بیماری های عصبی و عفونی

نكسترو: پژوهشگران نانوذرات لیپیدی را بعنوان حامل ویراستار ژن طراحی كردند كه می تواند ابزار ویرایش ژن را به سلول های هدف در موش ها برساند. از این دستاورد می توان برای درمان بیماری های عصبی و سرطان، بیماری های عفونی و بیماری های خودایمنی استفاده نمود.


به گزارش روز سه شنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یکی از چشمگیرترین پیشرفت های اخیر در تحقیقات زیست پزشکی، توسعه ویراستارهای ژن نظیر کریسپر است که می تواند با دقت بالایی ژن را درون سلول اضافه، حذف یا ویرایش کند.
این روش هم اکنون برای درمان بیماری هایی نظیر سرطان قابل استفاده می باشد و امانوئل شارپنتیه و جنیفر دودنا جایزه نوبل شیمی را برای توسعه این فناوری دریافت نمودند.
در حالی که ویرایش ژن با دقت بالایی امکان یافتن و اصلاح ژن را فراهم می آورد اما هنوز راهی برای هدف قرار دادن مکان خاصی برای ویرایش در بدن وجود ندارد. درمان هایی که تا حالا انجام شده شامل حذف سلول های بنیادی خون یا سلول های T سیستم ایمنی بوده است.
محققان دانشگاه توفتز با بهره گیری از دستاوردهای دودنا و شارپنتیه برای نخستین بار راهی بمنظور تحویل مستقیم بسته های ویرایش ژن ارائه کردند که در این روش، بسته ها بوسیله سد خونی مغز عبور کرده و به محل خاصی از مغز، سلول های ایمنی بدن یا بافت های خاص و اندام های موش وارد می شود.
از این دستاورد اخیر می توان برای درمان بیماری های عصبی و همین طور درمان سرطان، بیماری های عفونی و بیماری های خودایمنی بهره برد.
محققان این پروژه به رهبری کیائوبوینگ ژو به دنبال یافتن راهی برای بسته بندی کیت ویرایش ژن بودند که بتوان آنرا بوسیله تزریق وارد بدن کرد تا این ویراستار بتواند داخل بدن، نه در محیط آزمایشگاهی، کار ویرایش سلول ها را انجام دهد.
آن ها از نانوذرات لیپیدی برای این کار استفاده کردند. این ذرات حباب هایی از جنس مولکول های پپتیدی هستند که می توانند آنزیم های ویرایش کننده را پوشش داده و آنها را به سلول ها و بافت های خاصی در بدن منتقل کند.
توانایی انتقال ایمن و کارآمد بوسیله سد خونی مغز چالشی طولانی مدت در پزشکی بوده است. این گروه در ابتدا کمپلکس کاملی از RNA پیغام رسانا و آنزیم های تشکیل دهنده کیت کریسپر را به مناطق هدفمند مغز در یک حیوان زنده تحویل دادند.
به تازگی نیز این گروه، بسته های ویرایش ژن را در سلول های تی (T) در موش ها را تحویل دادند، سلول هایی که می توانند آنتی بادی در بدن تولید کنند.منبع:

1399/07/26
15:07:55
5.0 / 5
1476
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد