نکسترو

ثبت انفجار یك ستاره در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری از زمین

ثبت انفجار یك ستاره در فاصله ۷۰ میلیون سال نوری از زمین

تلسكوپ فضایی «هابل» موفق به ثبت انفجار یك ستاره در یك كهكشان مارپیچ شد كه 70 میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد.


به گزارش پایگاه اینترنتی تک اکسپلوریست، تلسکوپ فضایی «هابل» نقش حیاتی در افشای زیبایی و راز و رمز فضا ایفا می کند. تصاویر اختتام ناپذیر و خیره کننده هابل از آسمان، چکیده ای بصری از برترین دستاوردهای علمی این تلسکوپ فضایی است.
این بار هابل از یک ابرنواختر در حال ناپدید شدن در کهکشان NGC ۲۵۲۵ که ۷۰ میلیون سال نوری از سیاره زمین فاصله دارد، تصویر گرفته است. پر جرم ترین ستاره های عالم، زندگی خودرا با انفجاری عظیم به نام اَبَرنواختر به انتها می برند. یک اَبَر نو اختر زمانی رخ می دهد که یک ستاره در حال مرگ، آغاز به خاموش شدن می کند. آن گاه بطور ناگهانی منفجر شده و نور بسیار زیادی تولید می کند و در پسِ خود، یک هسته کوچک نوترونی بر جای می گذارد.
سازمان فضایی آمریکا (ناسا) در این زمینه توضیح داد، نوع ابرنواختر مشاهده شده در این تصاویر از یک ستاره کوتوله سفید در یک سیستم دوتایی (دو ستاره که به صورت بصری در نزدیکی یکدیگر در آسمان شب مشاهده می شوند) سرچشمه گرفته است. زمانی که این کوتوله سفید به جرم خاصی می رسد، هسته آن به حدی داغ می شود که موجب بروز هم جوشی هسته ای شده و آنرا به یک بمب بزرگ اتمی تبدیل می کند. این پروسه هسته ای، کوتوله را از هم متلاشی می کند.
کهکشان NGC ۲۵۲۵ نزدیک به ۷۰ میلیون سال نوری از زمین فاصله دارد و قسمتی از صورت فلکی Puppis شمرده می شود که در نیم کره جنوبی زمین قرار دارد.
هابل این سری از تصاویر NGC۲۵۲۵ را در سال ۲۰۱۸ در قسمتی از تحقیقات توجه خود در زمینه «زمینه اندازه گیری سرعت انبساط جهان» ثبت کرده است. این سری از تصاویر می تواند به پاسخگویی به سوالات اساسی ما در مورد ماهیت جهان کمک نماید.


1399/07/13
21:27:26
5.0 / 5
1633
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد