نکسترو

چرا افراد ورزش تماشا می کنند؟

چرا افراد ورزش تماشا می کنند؟

نکسترو: یافته های پژوهشگران نشان میدهد تماشای ورزش موجب می شود افراد از سلامت روانی بهتری برخوردار باشند و کمتر احساس تنهایی کنند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا وبگاه فرانسوی تِ اِف ۱ در گزارشی آورده است: در روزهایی که به بازی های المپیک پاریس نزدیک می شویم، دیگر نیازی نیست ورزش دوستان از وقت گذاشتن برای تماشای بازی ها احساس گناه کنند؛ البته تماشای رویدادهای ورزشی به طور معمول با رفتارهای بد (سبک زندگی کم تحرک، مصرف تنقلات و غذاهای ناسالم و...) هم راه است، اما پژوهش ها نشان میدهد تماشای ورزشکاران، برای تندرستی مفیدست.
۴ هزار و ۵۰۰ طرفدار ورزش در فرانسه که در نظرسنجی انجام شده از طرف Statista Consumer Insights شرکت کردند، معتقدند تماشای ورزش برایشان مفیدست.
از آوریل (فروردین، اردیبهشت) ۲۰۲۳ میلادی تا مارس (اسفند، فروردین) ۲۰۲۴ میلادی، از میان علاقه مندان به تماشای ورزش، ۷۲ درصد فوتبال، ۳۹ درصد راگبی و ۳۶ درصد تنیس را از تلویزیون تماشا کرده اند. اگر شما هم جزو کسانی هستید که هیچ گاه یک مسابقه زنده را از دست نمی دهید، این عادت خوب را ترک نکنید.
چرا تماشای ورزش لذت بخش است؟
پژوهشگران دانشگاه واسدا (Waseda) در ژاپن در مارس (اسفند، فروردین) ۲۰۲۴ میلادی ارتباط میان آرامش و تماشای ورزش را بررسی کردند. روش چندرشته ای آنها تلفیقی از مطالعه روی ۲۰ هزار ژاپنی، بررسی پرسشنامه های ۲۰۸ شرکت کننده و روش های تصویربرداری پزشکی پیشرفته است.
پروفسور شینتارو ساتون (Shintaro Saton) که سرپرستی این پژوهش را بر عهده دارد، می گوید: برای کسانی که بدنبال بهبود سلامت عمومی خود هستند، تماشای منظم ورزش ها، خصوصاً ورزش های پرطرفدار، احیانا روشی مؤثر است.
این پژوهش نشان داد لذت و شادی تجربه شده طی تماشای ورزش هایی مانند فوتبال یا بیسبال مدارهای پاداش مغز را فعال می کنند.
پژوهشگران توانستند با استفاده تصویربرداری پزشکی تأثیر تماشای ورزش را در طولانی مدت ببینند. افرادی که ورزش تماشا می کنند دارای حجم بیشتری از ماده خاکستری در مناطق مغزی در رابطه با مدارهای پاداش هستند؛ این منجر به تغییرات ساختاری می شود که به نفع سلامت روان است.
تماشای ورزش: راهی برای گریختن از احساس تنهایی
نکته مهم دیگر در رابطه با تماشای ورزش این است که این کار احساس تنهایی افراد را می کاهد.
دانشمندان در بریتانیا در سال ۲۰۲۲ میلادی، تأثیر تماشای ورزش بر ۷ هزار و ۲۴۹ نفر را بررسی و متوجه تأثیراتی مثبت شدند. تماشای افراد درحال انجام ورزش، احساس سلامت عمومی را در افراد می افزاید و در نتیجه بعد از آن، کمتر احساس تنهایی می کنند.
به گفته پژوهشگران، این تأثیر مثبت بر سلامت روان با افزایش تعاملات اجتماعی در طول رویدادهای ورزشی و احساس تعلق، به عنوان مثال، با هواداری از یک باشگاه توضیح داده می شود.


1403/04/15
18:09:35
5.0 / 5
61
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد