نکسترو
رییس پژوهشگاه ارتباطات خبر داد؛

تربیت ۳ هزار نیروی متخصص حوزه هوش مصنوعی در دانشگاه ها

تربیت ۳ هزار نیروی متخصص حوزه هوش مصنوعی در دانشگاه ها

نکسترو: به گزارش نکسترو، رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: برای توسعه هوش مصنوعی به داده، نیروی انسانی، زیرساخت های پردازشی مناسب و قانون و مقررات نیاز داریم.به گزارش نکسترو به نقل از مهر، محمد رضوی زاده رئیس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات در برنامه گفتگو ویژه خبری در مورد متولی تدوین و توسعه هوش مصنوعی اظهار داشت: هوش مصنوعی یکی از دانش های مهم در حوزه بشری است که به سرعت درحال رشد است و در آینده نزدیک می تواند یکی از معیارهای مقایسه کشورها باشد و کشورهایی که مجهز به این فناوری ها نباشند عملاً کشورهای عقب مانده محسوب می شوند بدین منظور به جهت اینکه بتوانیم هوش مصنوعی را در یک جامعه توسعه دهیم به چند پیش نیاز، ازجمله داده، نیروی انسانی، زیرساخت های پردازشی مناسب و همینطور قانون و مقررات نیاز داریم.
وی با اشاره به اینکه قانون و مقررات در دو بعد توسعه این فناوری در کشورها و به منظور پیشگیری از مضرات و خطرات این فناوری وجود دارد اضافه کرد: نقشه راه یا سند ملی هوش مصنوعی یعنی ایجاد قانون و مقررات جهت استفاده از هوش مصنوعی و توسعه هوش مصنوعی در کشور است و نهادهای مختلفی وارد این حوزه شده اند.
رضوی زاده در ادامه اظهار داشت: برای حکمرانی هوش مصنوعی، اقدامات مهمی صورت گرفته همچون برنامه هفتم توسعه که در این برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و مرکز ملی فضای مجازی مکلف شدند ظرف شش ماه برنامه ملی توسعه هوش مصنوعی را بنویسند و همچون دیگر اقدامات حکم رئیس جمهور در زمینه شورای ملی هوش مصنوعی و ابلاغ ماده واحده ای بود که ستاد علم و فناوری دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی در مورد نهایی سازی سند ملی هوش مصنوعی داشتند.
وی در مورد تعدد دستگاه ها در فعالیت در حوزه هوش مصنوعی و موازی کاری آنها اظهار داشت: فعالیت تعداد مختلف دستگاه ها در حوزه هوش مصنوعی موازی کاری نیست بلکه یک تعامل در جهت هدف یعنی توسعه هوش مصنوعی به حساب می آید.
رضوی زاده در مورد آمدگی دستگاه ها برای اجرای هوش مصنوعی در کشور خاطرنشان کرد: هوش مصنوعی چند پیش نیاز دارد به جهت اینکه بخواهد در کشور رشد کند یکی بحث قانون و مقررات است که این قانون باید هوش مصنوعی را تسهیلگری کند همینطور بخش خصوصی در کشور خیلی جلوتر از بخش قانون و مقررات و حکمرانی است چون که از سالهای گذشته شرکت هایی داریم که در حوزه هوش مصنوعی فعالیت می نمایند و محصولاتی دارند که ما باید آنها را کمک نماییم.
وی به فعالیت وزارت ارتباطات و همکاری با دانشگاه ها در حوزه هوش مصنوعی اظهار داشت: در وزارت ارتباطات مرکزی را به وجود آوردیم به نام مرکز نوآوری و توسعه هوش مصنوعی که هدف ما این بود رگولاتوری و بحث حقوقی هوش مصنوعی را به سمتی ببریم که بتواند به توسعه کاربردهای هوش مصنوعی کمک نماید. همینطور در دانشگاه ها مبحث هوش مصنوعی بعنوان یکی از مباحث حوزه کامپیوتر از سالهای قبل مطرح است و سالیانه حدود ۳ هزار نفر نیروی متخصص در این عرصه تربیت می شوند. ازاین رو یکی از کارهایی که انجام می دهیم اینست که ارتباط بین دانشگاه ها و بخش خصوصی و تحقیقاتی را به وجود آوریم.


منبع:

1402/10/11
11:01:54
5.0 / 5
232
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد