نکسترو

توضیحات رئیس سازمان پدافند در مورد ماجرای جایگاه های سوخت

توضیحات رئیس سازمان پدافند در مورد ماجرای جایگاه های سوخت

به گزارش نکسترو، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در رابطه با علت اختلال اخیر در سامانه های سوخت کشور، اظهار داشت: در یکی از شبکه های دریافت و پرداخت صدمه پذیری وجود داشت که درحال پیگیری امنیتی هستیم.به گزارش نکسترو به نقل از مهر، «سردار غلامرضا جلالی» در مراسم افتتاح هفتمین نمایشگاه صنایع بومی پدافند غیرعامل که بامداد امروز در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد، اظهار نمود: در ارتباط با اختلال سامانه سوخت مشخص شده که صدمه پذیری در یکی از شبکه های دریافت و پرداخت این سامانه بوده است.
سردار جلالی افزود: با عنایت به این که سامانه سوخت متشکل از چندین سامانه همچون سامانه کنترل توزیع سوخت، سامانه پرداخت و دریافت مالی و سامانه برنامه ریزی فروش نفت می باشد که به یکدیگر متصل هستند، بروز مشکل در یکی از این سامانه ها می توانست این اختلال را بوجود آورده باشد.
وی اضافه کرد: اقداماتی مطرح بود که آیا این اختلال داخلی یا حمله است. معمولا در زمان حمله دو عنصر برای تحلیل وجود دارد، یکی پیدا کردن شواهد و قرائن حمله و دیگری تحلیل و بررسی اطلاعاتی است تا بفهمیم چطور این اتفاق افتاده است. طبیعتاً چون در حین حمله می توانیم حدسیاتی مطرح نماییم اما باید برای اطمینان کاملا بررسی لازم را انجام دهیم. در حین حمله هم ارجاع به مقصر و پیگیری محلی از اعراب ندارد. نخستین اقدام اطلاع رسانی است که نخستین اطلاعیه را دو ساعت پس از حمله منتشر کردیم.
وی اظهار داشت: کار دوم این بود که حفظ و تداوم کارکرد بود که با جداسازی سیستم سوخت رسانی از شبکه سوخت رسانی و ادامه فعالیت آن به شکل دستی بود که پس از سه ساعت نزدیک به ۵۵ درصد از سامانه ها به سوخت رسانی بازگشت و پس از ۲۴ ساعت به ۹۰ درصد رسید و کمتر از یک روز خدمت رسانی در این حوزه را به مردم به حالت عادی برگرداندیم.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل خاطرنشان کرد: سعی کردیم حداقل پیامد منفی ممکن برای مردم ایجاد شود و نسبت به سال قبل در این حوزه موفقیت خوبی بوده است. در دنبال کردن منشأ تهدید موفق شدیم شناسایی هایی در این حوزه صورت گیرد که ضدبدافزار مهاجم از جنس APT بود که بررسی در رابطه با آن در حال انجام می باشد.
سردار جلالی افزود: هر سه شبکه را بررسی کردیم. در شبکه سوخت و برنامه ریزی صدمه پذیری جدی مشاهده نشد، در یکی از شبکه های دریافت و پرداخت صدمه پذیری وجود داشت که درحال پیگیری امنیتی هستیم. این مساله مثل یک پرونده جنایی پیچیده است. سامانه سوخت سامانه قدیمی است و در برنامه بلندمدت باید حتما به سمت بروزرسانی و نوسازی حرکت نماید.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور اظهار داشت: باید در فضای سایبری و سایر حوزه ها بتوانیم فناوری و صنعت بومی امن با قابلیت طراحی و کنترل در داخل کشور را داشته باشیم. دفاع، تهدید و امنیت در کشور منوط به توسعه فناوری های امن بومی است.
سردار جلالی اظهار داشت: محصولات کلیدی و راهبردی ساختیم که برای کشور پرارزش است و به وسیله آن می توانیم پدافند مدرن را ساماندهی نماییم. تولید سامانه های کنترل امنیتی فضای سایبری، سامانه اسکادا، سامانه کنترل حملات توزیع شده، سرور بومی و … همچون این محصولات هستند. بیشتر از ۵۵ درصد تهدیدات جهانی و در ایران حدود ۳۰ درصد حملات سایبری انجام شده مبتنی بر هوش مصنوعی بوده است.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور ضمن اشاره به رویکرد این سازمان در برابر حملات سایبری، اظهار داشت: با عنایت به این که ما در مورد حملات سایبری شرایط را در سه مرحله پیش از حادثه، حین حادثه و بعد از حادثه دسته بندی می نماییم، مجموعه اقدامات ما در زمینه سامانه سوخت به پس از حادثه برمی گردد که صدمه شناسی و تهیه نقشه های اجرایی و برنامه ریزی است که آنرا پس از حمله صورت گرفته در سال ۱۴۰۰ تهیه کردیم و بخش عمده ای از آن اجرا شد.
وی ضمن اشاره به رویکرد این سازمان در برابر حملات سایبری، اظهار نمود: با عنایت به این که ما در حملات سایبری شرایط را در سه مرحله پیش از حادثه، حین حادثه و بعد از حادثه دسته بندی می نماییم، مجموعه اقدامات ما در زمینه سامانه سوخت به پس از حادثه برمی گردد که صدمه شناسی و تهیه نقشه های اجرایی و برنامه ریزی است که پس از حمله ۱۴۰۰ آنرا تهیه کردیم و بخش عمده ای از آن اجرا شد.

1402/10/03
08:14:48
5.0 / 5
228
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد