نکسترو
داوری اردكانی:

علم از هیچ چیز و هیچ کس فرمان نمی پذیرد

علم از هیچ چیز و هیچ کس فرمان نمی پذیرد

به گزارش نکسترو، داوری اردکانی در آیین تکریم خود با اشاره به اینکه فیلسوف به بازی دنیا توجه دارد و این موضوع، فکر را تغییر می دهد، اظهار داشت: من هم در موضوعات مختلف شخصاً نظری داشتم؛ ولی هیچگاه نظر شخصی خودرا به عنوان نظر فرهنگستان اعمال نکردم.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، آیین تکریم از خدمات ۲۵ ساله دکتر رضا داوری اردکانی در مسؤولیت ریاست فرهنگستان علوم و معارفه دکتر محمدرضا مخبر دزفولی در فرهنگستان علوم با حضور دکتر خسروپناه، دکتر سید مصطفی محقق داماد، دکتر طهرانچی، دکتر محمدرضا عارف، دکتر غلامعلی حداد عادل، دکتر مرندی، دکتر رضا فرجی دانا و تعدادی از اعضای فرهنگستان علوم انجام شد.

دکتر رضا داوری اردکانی با اشاره به دوران انتخاب خود به عنوان ریاست فرهنگستان علوم، اظهار داشت: من از ابتدا هیچ قصد و غرض مادی و شهرت نداشتم و واقعا از حضور در چنین مجلسی شرمسار و شرمنده می شوم.

وی درباب معارفه دکتر مخبر دزفولی، اظهار داشت: ما با مسامحه لفظ معارفه را به کار می بریم، چونکه دکتر مخبر خودشان در این خانه بودند. ما با هم بودیم و با هم هستیم. دکتر مخبر از بیرون نیامدند و کسی نیستند که ایشان را نشناسیم. من از ۴۰ سال پیش ایشان را می شناسم.

وی اشاره کرد: ایشان اهل دانش هستند و اهل سیاست هم هستند. من اهل سیاست نیستم. ایشان وفادار به علم هستند و این صفت عالم است.

رئیس سابق فرهنگستان علوم با تشکر از شورای عالی انقلاب فرهنگی که عضوی از خانواده فرهنگستان علوم را برای ریاست انتخاب کردند، اظهار داشت: من نمی دانم دانشجوی فلسفه و اهل فلسفه باید رئیس فرهنگستان باشد یا نه، ولی در سفری که به آمریکا داشتم، رئیس فرهنگستان علوم آمریکا با تعجب به من گفت استاد فلسفه، رئیس فرهنگستان علوم؟؟ دیدم راست می گوید.

وی افزود: البته در آمریکا فرهنگستان ۳ بخش دارد؛ علوم، فلسفه و تعلیم و تربیت و هرکدام رئیس و وظایف خودرا دارد. ما مخالف این مساله بودیم. خدا شاهد است، نه به خاطر خودم چون هیچگاه بسته به صندلی نبودم. من هیچگاه نخواستم و داوطلب ریاست فرهنگستان نبودم.

داوری اردکانی با اعلان اینکه خوشبختی زندگی من، این بوده که ۷۰ سال در دانشگاه و فرهنگستان زندگی کردم. خوشبخنی من این بوده که مورد احسان اهل دانش بودم و این کم نعمتی نیست.

وی افزود: وقتی این سمت را پذیرفتم، گفتم من نماینده شما هستم. من رییس فرهنگستان نیستم و اهتمام کردم به این قول وفادار باشم. فرهنگستان را دوست داشتم و خودم را متعلق به آن می دانستم.

رئیس سابق فرهنگستان علوم اظهار داشت: وقتی انتخاب شدم، گرفتار فلسفه شدم. دانشمند نظر خودرا دارد و از موضع خود به دنیا می نگرد. فیلسوف به بازی دنیا توجه دارد و این موضوع، فکر را تغییر می دهد.

وی اظهار داشت: به هر حال من هم در موضوعات مختلف شخصاً نظری داشتم؛ ولی هیچگاه نظر خودرا به عنوان نظر فرهنگستان اعمال نکردم.

داوری اردکانی با اشاره به اینکه در شروع انقلاب مشکلات و حرف هایی پیش آمد که ما را از فکر کردن در مورد علم با توجه به این که ضرورت ما بود، باز داشت، اظهار داشت: ما باید به علم بیشتر فکر می کردیم، به ویژه آن که استعدادهای عجیبی داشتیم. الان هم آنچه داریم، بسیار گرانقدر است. در مورد علم، مسیر آن و آینده آن باید فکر نماییم.


وی افزود: آن زمان یکسری مسائل انتزاعی در مورد علم و فلسفه علم و تکنولوژی گفته می شد و در میان مردم و دانشمندان مطرح می شد. این ها مسائلی است که در میان علم و دانشمندان مطرح می شود؛ نه در کوچه و بازار. مساله ما مساله وجود علم است، نه مفهوم علم. عجیب بود که این حرف ها وارد کوچه و بازار شد و روشنفکران نیز آنها را به عنوان قله حکمت گرفتند.

رئیس سابق فرهنگستان علوم اظهار داشت: وقتی فکر و نظری در اذهان جای می گیرد، عمل را راه می برد. از مسائل واقعی و آنچه که وجود دارد و باید به آن اندیشید، غفلت به وجود می آورد. بدیهی است که است و باید، ریشه در یکدیگر ندارند.

وی ادامه داد: همین شد که فرهنگستان تشکیل شد و اساسنامه ای نوشته شد. هیچ اساسنامه ای هر چقدر هم دقیق باشد، بی اشکال نیست. در اوایل کار مشخص بود که ما سازمانی غیر از دانشگاه می خواهیم. ما دانشگاهی هستیم، ولی اینجا دانشگاه نیست و برنامه اش آموزش و پژوهش نیست. بنا بر این عدم تناسب بین وظیفه و سازمان وجود داشت. تصمیم گرفتیم با تشکیل کارگروه ها و شورای آینده نگری قدری این مشکل را رفع نماییم.

داوری اردکانی با اشاره به اینکه بیرون فرهنگستان می گفتند مگر فرهنگستان چه کرده است، اظهار داشت: آنها تنها به مشکل کار اشاره داشتند. مثل اینکه فرهنگستان می تواند بار سنگین علم را یک تنه بردارد و در جایگاه بلندمرتبه خودش قرار دهد. همه باید در کار علم بکوشند.

وی اشاره کرد: سیاست و علم باید با هم باشند. علم تکلیف سیاست را مشخص نمی کند و نمی گوید چه باید کرد، ولی سیاست سودای آنرا دارد که از علم برخورداری و بهره برداری داشته باشد. این حق است، علم باید مورد بهره برداری قرار گیرد، ولی علم از هیچ چیز و هیچ کس فرمان نمی برد. در طول این مدت ۲۵ سال که در خدمت بودم، سه معاون پژوهشی بودند که در حد توان خود صمیمانه خدمت کردند.

وی در انتهای سخنان خود، از زحمات سه معاون پژوهشی فرهنگستان دکتر بهادری نژاد، دکتر نمازی، دکتر شاهدی تشکر کرد و اظهار داشت: خیلی از کارهای فرهنگستان با مشارکت و همت آنها بوده است.

داوری اردکانی ضمن تشکر از خدمات ۲۰ ساله دکتر ظهور به عنوان دبیر فرهنگستان افزود: دومین دبیر فرهنگستان دکتر شمس اردکانی بودند که با کارایی خود به فرهنگستان خدمت کردند و سپس دکتر نمازی قبول مسؤولیت کردند. این دوران دوران سخت فرهنگستان از نظر مالی بود.

ایشان سپس از خدمات دکتر صالحی معاون پژوهشی فرهنگستان علوم و دکتر رضا فرجی دانا دبیر فرهنگستان تشکر کرد.
1402/06/09
13:24:08
5.0 / 5
247
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد