نکسترو

نوزدهمین نشست مجمع پژوهشگاه های ملی کشور برگزار شد

نوزدهمین نشست مجمع پژوهشگاه های ملی کشور برگزار شد

به گزارش نکسترو، نوزدهمین نشست مجمع پژوهشگاه های ملی کشور روز سه شنبه ۳۱ مردادماه ۱۴۰۲ به میزبانی «پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» برگزار گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، نوزدهمین جلسه مجمع پژوهشگاه های ملی کشور با حضور علی باقر طاهری نیا «دبیر مجمع و رئیس مؤسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی»، زهرا سلمان «سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی»، و با مشارکت تعدادی از رؤسای پژوهشگاه ها و مؤسسات پژوهشی سراسر کشور، به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
در شروع این نشست، طاهری نیا «دبیر مجمع» ضمن عرض خوش آمد گویی و خیرمقدم به کلیه اعضا، نسبت به برگزاری جلسات مجمع به صورت دوره ای با امکان میزبانی هریک از اعضای ستاد، ابراز رضایت نمود و اظهار داشت: این نحوه برگزاری جلسات، باعث شناخت هرچه بهتر اعضای مجمع نسبت به شرح وظایف، برنامه ها و... یکدیگر و افزایش تعاملات دوسویه و همکاریهای مؤثر شده است.
در ادامه، وی به اقدامات صورت گرفته در مورد ذکر نام «پژوهشگاه ها و مؤسسات پژوهشی» در متن آیین نامه ها و بخش نامه های مختلف و در سایر موارد، به صورت هم تراز با نام دانشگاه ها اشاره نمود و اضافه کرد: در بعضی موارد، درج نام پژوهشگاه ها و مؤسسات پژوهشی مغفول مانده است و صرفا در متن آیین نامه مربوطه و یا غیره، به عرضه توضیحات در مورد دانشگاه ها و مراکز آموزشی بسنده شده است و می بایست برای اعتلای جایگاه پژوهشگاه ها، به تلاش خود ادامه دهیم.
وی ادامه داد: گزارشی از عملکرد وزارت علوم (شامل اقدامات ستادی از عملکرد معاونت ها، مراکز، هیأت امنا و...) در خلال ۲ سال گذشته تدوین و برای شورای اطلاع رسانی دولت ارسال شد.
وی ادامه داد: ازجمله نقاط قوت و عملکردهای شاخص وزارت عتف میتوان از: جوان گرایی تیم مدیریتی ضمن بهره مندی از تجارب پرارزش پیشکسوتان، انجام حمایت های ویژه از نخبگان، پشتیبانی از استادان و اعضای هیأت علمی جدیدالورود و فراهم کردن شرایط مناسب برای آنها، پشتیبانی از رتبه های برتر کنکور در رشته های خاص، عرضه بورسیه تحصیلی مناسب، ایجاد بسترهای مناسب برای استفاده از دوره های فرصت مطالعاتی و... نام برد.
سپس «سرپرست پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی»، ضمن اشاره به شروع به کار و تاریخچه شکل گیری پژوهشگاه از سال ۱۳۷۷، به معرفی پژوهشکده های پژوهشگاه تحت عنوان: «پژوهشکده علوم زیستی در ورزش»، «پژوهشکده ورزش و جامعه» و «پژوهشکده فناوری های ورزشی» و گروههای پژوهشی زیر نظر آنها و همینطور مأموریت ها، چشم انداز و راهبردهای پژوهشگاه پرداخت.
او همینطور خلاصه ای از گزارش عملکرد پژوهشگاه در خلال یک سال گذشته، شامل مهم ترین دستاوردها و اقدامات پژوهشگاه در واحدهای مختلف (حوزه های ریاست، معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی، معاونت فرهنگی و اجتماعی، معاونت فناوری و معاونت اداری، مالی و مدیریت منابع) را عرضه کرد.
در ادامه جلسه، صمد نژاد ابراهیمی «مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت عتف» در مورد «نحوه پذیرش دانشجو در پژوهشگاه ها برای سال آینده» گزارشی را عرضه داد،
سید سروش قاضی نوری، رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشو هم درزمینهٔ «بررسی نحوه برگزاری نشست تخصصی پژوهشگاه های ملی کشور با مقام عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری» و دکتر طاهری نیا پیرامون «مستندسازی عملکرد پژوهشگاه ها و مؤسسات پژوهشی عضو مجمع در دولت سیزدهم، به منظور افزایش اثربخشی پژوهشگاه های عضو» توضیحات مبسوطی عرضه دادند. همینطور حاضران در جلسه پیرامون موضوعات مطرح شده، نقطه نظرات خویش را بیان و به بحث و گفتگو و تبادل نظر پرداختند.
لازم به ذکر است، دکتر محمد حسن زاده «رئیس پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک)»، دکتر حمید امیدوار «رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی»، دکتر مسعود اسفنده «سرپرست پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران»، دکتر حسن تاجیک «رئیس پژوهشگاه رنگ»، دکتر مرتضی توکلی «رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی»، دکتر موسی نجفی «رئیس پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی»، دکتر محمدرضا نوابی «رئیس پژوهشگاه هوافضا»، دکتر محمد فیروزمند «رئیس پژوهشگاه تکنولوژی های جدید سازمان پژوهش های علمی و صنعتی»، حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمدباقر سعید روشن «سرپرست پژوهشگاه حوزه و دانشگاه»، دکتر مسعود عالمی نیسی «رئیس مؤسسه تحقیقات جمعیت کشور»، دکتر سید محمدعلی رضوی «رئیس مؤسسه پژوهشی علوم و صنایع غذایی» و دکتر محمدی «معاون پژوهشی پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران» دکتر صمد نژاد ابراهیمی «مدیرکل دفتر برنامه ریزی و سیاستگذاری امور پژوهشی وزارت عتف»، دکتر سید سروش قاضی نوری «رئیس مرکز تحقیقات سیاست علمی کشور» از دیگر حاضران در این نشست بودند.1402/06/05
12:57:17
5.0 / 5
282
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد