نکسترو
رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی مطرح كرد

رتبه اول کشوری و ۵۴ جهانی دانشگاه در میان دانشگاه های کوچک

رتبه اول کشوری و ۵۴ جهانی دانشگاه در میان دانشگاه های کوچک

به گزارش نکسترو، رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اظهار داشت: این دانشگاه در رتبه بندی تایمز رتبه اول دانشگاه های کوچک کشور و رتبه 54 جهان را کسب کرده است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر سید علی حسینی امروز در نشست خبری معرفی دستاوردها و رونمایی از محصولات دانش بنیان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، اظهار داشت: دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی یک دانشگاه ماموریت گرا است که با اولویت ماموریت و مرجعیت سلامت اجتماعی، سلامت روان و علوم توانبخشی فعالیت می کند. این دانشگاه همچون دانشگاه های زیرمجموعه وزارت بهداشت است که به لحاظ تعداد دانشجو و اساتید، در زمره دانشگاه های متوسط و کوچک از نظر جمعیتی قرار می گیرد.

وی افزود: دانشگاه های زیر ۵ هزار دانشجو کوچک محسوب می شوند. با توجه به این که دانشگاه های کوچک به طور معمول در عرصه های خاص فعالیت می نمایند، این دانشگاه ها می توانند در بعضی حوزه ها برتر باشند. بنا بر این خیلی از افراد به سراغ دانشگاه هایی می روند که در ماموریت هایی برتر هستند.

رییس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با اشاره به رتبه بندی تایمز، اظهار داشت: یکی از رتبه بندی های مهم، رتبه بندی تایمز است که هر ساله منتشر می شود. این رتبه بندی در ۱۳ شاخص عملکردی و در ۵ معیار کلی آموزش، پژوهش، استنادات علمی فناوری و صنعت و وجهه بین المللی بوده است.

وی با اعلان اینکه در سال ۲۰۲۳ دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی رتبه اول دانشگاه های کوچک کشور را کسب کرده است، اشاره کرد: همین طور در دنیا نیز رتبه ۵۴ به نام دانشگاه ثبت شده است.

وی اشاره کرد: در دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی در یک سال قبل به ازای هر عضو هیئت علمی در دانشگاه ۳.۵ مقاله تحقیقاتی در دانشگاه انتشار یافته است. این موارد مورد استناد بین المللی قرار می گیرد و امیدواریم این مسائل مورد توجه مسئولین قرار گیرد تا این مسیر را با دقت و سرعت به پیش بریم.

حسینی با اعلان اینکه دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، موفق ترین دانشکده و پژوهشکده در عرصه سلامت اجتماعی را دارد، اظهار داشت: سلامت اجتماعی ابعاد مختلفی دارد و در کشور روز به روز نیاز به ابعاد مختلف سلامت اجتماعی بیشتر می شود و تنها دانشگاهی که رشته های تخصصی در عرصه سلامت اجتماعی دارد، این دانشگاه است.

وی با اشاره به تأسیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی بعد از جنگ تحمیلی و اساس نیاز کشور، اظهار داشت: کشور ما از نظر سوانح و حوادث طبیعی از زلزله و سیل گرفته تا حوادث جاده ای که بحران کشور است، خاصیت های خاصی دارد. همین طور جنگ تحمیلی عواقب روانی و جسمی به همراه داشته است، بنا بر این دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با ماموریت های ویژه شکل گرفته است.

رییس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با اعلان اینکه توسعه کمی آموزش و پژوهش هر سال در دستور کار این دانشگاه قرار دارد، اظهار داشت: در دو سال قبل دپارتمان های آموزشی شکل گرفته اند و برخی درحال راه اندازی هستند. همچون آنها می توان به رشته کارشناسی ارشد مددکاری کودکان که برای نخستین بار راه اندازی شده و دکتری تخصصی روانشناسی بالینی کودکان و نوجوانان، دپارتمان HSE و مدیریت سوانح حوادث و بلایا اشاره نمود.

حسینی با تأکید بر این که مسائل توانبخشی مبتلابه جامعه است، اظهار داشت: نیاز به ارائه خدمات توانبخشی روزبه روز درکشور بیشتر می شود. جامعه در راه سالمندی است و سالانه صدها نفر گرفتار حوادث جاده ای موقت، طولانی مدت و مادام العمر می شوند. بنا بر این سیستم سلامت باید به ارائه خدمات در قالب بیمه شکل دهد و توجه به این حوزه از طرف بیمه سلامت و سیستم سلامت لازم است.

وی اظهار داشت: افرادی که نیازمند توانبخشی هستند، باید به مدت طولانی تحت درمان قرار گیرند و هزینه های این درمان می تواند سنگین باشد و باید تحت پوشش بیمه قرار گیرند. اعضای هیئت علمی این دانشگاه از اعضای بوردهای تخصصی برجسته وزارت بهداشت می توانند در عرصه مشاوره و سیاستگذاری در این زمینه کمک کنند.

رئیس دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با اشاره به بیمارستان رفیده که تنها بیمارستان تخصصی در عرصه توانبخشی است، اظهار داشت: ما یک بیمارستان تخصصی در عرصه توانبخشی راه اندازی کردیم که البته یک بیمارستان با ۸۰ تخت توانبخشی برای کشوری به بزرگی ایران بسیار محدود و اندک است. ما یک بیمارستان ۱۰۰ تختخوابی را نیز در دستور کار داریم که هم اکنون حدود ۴۰ درصد پیش رفته است.

وی افزود: بیمار ضایعه نخاعی برای مدت سه ماه پذیرش می شود، بنا بر این فهرست انتظار بیمارستان بسیار طولانی است و نمی تواند پاسخگوی نیازهای کشور باشد.

حسینی با انتقاد از اینکه حوزه توانبخشی متولی مشخص و قابل اتکایی ندارد، اظهار داشت: بنا بر این در ارائه خدمات توانبخشی پراکندگی وجود دارد. از سازمان بهزیستی، هلال احمر، وزارت بهداشت و حتی شهرداری خدمات توانبخشی ارائه می کنند. در این دانشگاه در قالب طرح های تحقیقاتی دراین زمینه کار انجام شده است و عنوان کرده ایم که می توانیم شواهد برگرفته از شرایط کشور را بصورت بسته سیاستی ارایه داده ایم.

وی با اشاره به همکاری اعضای هیئت علمی این دانشگاه با پژوهشگران خارجی، اظهار داشت: اعضای هیئت علمی ما در مجامع بین المللی صاحب نظر هستند و افرادی دغدغه مند هستند. ما می توانیم مشاور خوبی در این زمینه باشیم و حاکمیت باید به این نتیجه برسد که تولیت توانبخشی در کشور را مشخص نماید.

منبع:

1402/06/03
08:54:09
5.0 / 5
265
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد