نکسترو
در نشست خبری معرفی دستاوردها و رونمایی از محصولات دانش بنیان دانشگاه مطرح شد

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برای آینده کشور هدف گذاری کرده است

دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی برای آینده کشور هدف گذاری کرده است

به گزارش نکسترو، معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی اظهار داشت: در کشور ما 17 درصد معلول زندگی می کنند، 24 درصد افراد نیاز به تجهیزات توانبخشی دارند و 33 درصد از مردم مراجعه کننده خدمات توانبخشی داریم و بیش از 10 درصد افراد جامعه سالمند هستند که این آمار درحال تزاید است. بدین سبب این دانشگاه برای آینده کشور هدف گذاری کرده است و به سمت مشکلات آینده حرکت می کند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر حمیدرضا خانکه در نشست خبری معرفی دستاوردها و رونمایی از محصولات دانش بنیان دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، اظهار داشت: در دنیا دانشگاه های کوچک به سبب این که ماموریت گرا هستند، بیشتر مورد توجه قرار دارند.

وی با اشاره به اینکه در شاخص طرح های اثرگذار سال قبل رتبه اول کشور را کسب کردیم، اظهار داشت: کارهای دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی تنها به چاپ مقاله منتهی نمی شود و در سیاست ها، سلامت و رفاه مردم موثر است.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی با اشاره به اینکه موضوع سلامت اجتماعی کم تر مورد اقبال قرار گرفته است، اظهار داشت: بیش از ۷۵ درصد از مسائل در رابطه با سلامت اجتماعی مثل فقر، دسترسی به خدمات سلامت و... در رابطه با خارج از سیستم سلامت است.

وی با اشاره به سه ماموریت اصلی دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، اظهار داشت: نخستین ماموریت آموزش نیروی متخصص است که ما نخستین دانشگاهی هستیم که در ۳۱ سال قبل نیروی متخصص در عرصه سلامت روان و سلامت اجتماعی تربیت کردیم.

وی افزود: ماموریت بعدی تولید شواهد علمی است. این شواهد علمی می تواند پایه ای برای مسائل آموزشی باشد و هم می تواند پایه ای برای فناوری و خلق ثروت باشد. مطالعات این دانشگاه فقط برای انتشار مقاله نیست و جهت زندگی بهتر مردم است.

خانکه با اشاره به آمار افراد نیازمند خدمات توانبخشی، اظهار داشت: در کشور ما ۱۷ درصد معلول زندگی می کنند، ۲۴ درصد افراد نیاز به تجهیزات توانبخشی دارند و ۳۳ درصد از مردم مراجعه کننده خدمات توانبخشی داریم و بیش از ۱۰ درصد افراد جامعه سالمند هستند که این آمار درحال تزاید است. بدین سبب این دانشگاه برای آینده کشور هدف گذاری کرده است و به سمت مشکلات آینده حرکت می کند.

وی با اشاره به اینکه در کشور به گروههای اقلیتی کم تر توجه شده است، اظهار داشت: معلولان و سالمندان در سطح کشور، در سطح شهر و گاهی در سطح منازل خودشان نیز امکان زندگی مستقل ندارند. در صورتیکه ما باید شرایطی فراهم نماییم که این افراد بتوانند از منابعی همانند دیگر افراد بهره گیرند.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، اشاره کرد: یکی از اقدامات این دانشگاه طراحی استانداردهای زندگی سالمندان و معلولان و ارزیابی تجهیزات توانبخشی در سطح کشور است و به صورتی نهضت توانبخشی سالمندان و معلولان در این کشور درحال تبدیل شدن به خلاصه سیاستی است. این خلاصه سیاستی باید مرجع تصمیم گیری برای سیاست گذاران و مدیران ارشد باشد.

خانکه با اشاره به اینکه هم اکنون متاسفانه مسئولین ارشد به گروههای اقلیتی کم تر توجه دارند، اظهار داشت: در برنامه هفتم توسعه نیز ردپایی از توجه به سالمندان نمی بینیم. جامعه ای که در بیست سال آینده یک سوم جمعیت سالمند خواهد داشت، نمی تواند سالمندان را فراموش کند. جامعه ای که دارای ۱۰ درصد جمعیت معلول است، نمی تواند معلولین را نبیند. جامعه ای که هر ساله ۴۰ درصد معلول دائم تنها به سبب حوادث ترافیکی به معلولان آن اضافه می شود، نمی تواند به این افراد بی توجه باشد.

وی اشاره کرد: ما هم اکنون ۸ مجله داریم که از بین آنها ۴ مجله در نمایه نامه های پابمد، وب آو ساینس و اسکوپوس نمایه می شوند. همین طور دو مجله ما ایمپکت فکتور دارند. این قابل توجه است که یک دانشگاه کوچک با حدود ۲۰۰ عضو هیئت علمی و ۲ هزار دانشجو دارای ۸ مجله است که ۴ مجله آن دارای نمایه بین المللی هستند و پژوهشگران از کشورهای دیگر مقالات خودرا برای انتشار به مجلات ما ارسال می کنند. این افتخاری برای کشور است.

به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، در این جلسه از محصولات سه شرکت دانش بنیان این دانشگاه رونمایی گردید.
1402/05/31
10:19:49
5.0 / 5
194
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد