نکسترو
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت:

۱۰۰ اولویت پژوهشی برنامه پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت شناسایی شد

۱۰۰ اولویت پژوهشی برنامه پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت شناسایی شد

نکسترو: نکسترو: معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از شناسایی بیش از 100 اولویت پژوهشی برنامه پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت به همت این معاونت آگاهی داد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی با بیان این مطلب، اشاره کرد: بیش از ۱۰۰ اولویت پژوهشی از معاونت بهداشت، درمان، پرستاری، فرهنگی و دانشجویی، مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران(نیماد) و دفتر طب ایرانی دریافت و احصاء شده است که بیشترین اولویت ها به بخش بهداشت و درمان مربوط می شوند.

وی با آنکه فهرست نهایی اولویت ها بعد از جمع بندی و بررسی، به ستاد ملی جمعیت ارسال شده است، اظهار داشت: طبق ماده ۳۹ قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت، باید ۵ درصد از اعتبارات پژوهشی دستگاهها به پژوهش های در رابطه با خانواده، فرزندآوری و رشد جمعیت تخصیص یابد. با تعیین اولویت ها، این مسیر از شفافیت لازم برخوردار می شود و تحقیقات این حوزه برمبنای نیازهای اعلام شده و اولویت های کشور هدایت می شود.

پناهی گام بعدی را ارائه پشتیبانی از طرح های تحقیقاتی عنوان و اظهار داشت: تدوین اولویت های راهبردی تحقیقات با محوریت ماده ۳۹ قانون جوانی جمعیت گام اول است و بعد از آن، پشتیبانی از تحقیقات کاربردی محصول و خدمت محور با اولویت پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت و همین طور پشتیبانی از طرح های تحقیقاتی با محور این موضوعات در برای استفاده از زیرساخت های مراکز رشد و پارک های علم و فناوری در دستور کار قرار دارد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اشاره کرد: اختصاص ۵ درصد از اعتبارات پژوهشی دستگاهها به موضوع جوانی جمعیت به دانشگاه های علوم پزشکی ابلاغ و خواسته شده که گزارش لیست طرح های تحقیقاتی و پایان نامه هایی که با قانون جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده ارتباط دارند و مشخصات پژوهشگران و نتایج به دست آمده به همراه گزارش عملکرد بصورت سالانه، اعلام گردد.

به گفته ی ایشان، تا حالا بیش از ۷۰۰ طرح و پایان نامه که به ماده ۳۹ قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت مرتبط می باشد، دریافت شده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت از ابلاغ هزینه کرد ۳۰ درصد از اعتبارات پژوهشی در رابطه با اجرای ماده ۳۹ قانون به پژوهش های در رابطه با تهدیدات و مخاطرات باروری به دانشگاه های علوم پزشکی آگاهی داد و اضافه کرد: طرح های در رابطه با این بخش بصورت گزارش های ۶ ماهه به سازمان پدافند غیرعامل و اداره جوانی جمعیت وزارت بهداشت، ارائه خواهد شد.

پناهی تصریح کرد: اولویت های راهبردی تحقیقات تدوین شده و پشتیبانی از پژوهش های کاربردی و طرح های تحقیقاتی مرتبط مبتنی بر قانون پشتیبانی از خانواده و جوانی جمعیت تهیه شده است. همین طور حمایت ویژه از پایان نامه های دانشگاهی و حوزوی در رابطه با اولویت های پژوهشی ستاد ملی جمعیت نیز همچون تکالیف معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بشمار می رود.

وی اعلام نمود: تا حالا در مرکز توسعه، هماهنگی و ارزیابی تحقیقات معاونت وبینارهای هم اندیشی چالش ها و راهکارهای جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده با همکاری دانشگاه های علوم پزشکی برگزار شده است.

ماموریت ملی پژوهش جوانی جمعیت

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت به واگذاری ماموریت ویژه جوانی جمعیت به کلان منطقه آمایشی یک با محوریت دانشگاه علوم پزشکی مازندران اشاره نمود و اظهار داشت: سال قبل بیش از ۱۶ ماموریت ویژه و ملی با اختصاص اعتبار لازم به دانشگاه های علوم پزشکی کشور واگذار شد که باتوجه به اولویت و ضرورت های کشور، ماموریت جوانی جمعیت با عنوان پروژه لطمه شناسی معضل جوانی جمعیت در کلان منطقه یک و تبیین مداخلات منجر به اصلاح آن، با اعتباری بیش از ۴۷ میلیاردریال واگذار شده است.

اولویت های پژوهشی جوانی جمعیت

به گفته ی ایشان، برخی اولویت های پژوهشی احصاء شده شامل شناسایی عوامل تهدید باروری در عرصه مواد و فرآورده های غذایی، شناسایی مخاطرات باروری شیمیایی در زنان و مردان، بررسی نرخ ناباروری و موالید در مناطق مختلف کشور، مقایسه ژنوم زوج های نابارور در مقایسه با زوج های با باروری طبیعی، بررسی تکنولوژی های روز دنیا در درمان ناباروری و ارزیابی فناوری برای ورود به کشور، بررسی اثر مشاوره طب ایرانی در پیش گیری از سقط مکرر، تهیه و استانداردسازی پروتکل ها و گایدلاین های مراقبتی در عرصه ناباروری، بررسی اثربخشی مدلهای مراقبتی در مددجویان نابارور زن و مرد بطور جداگانه، بررسی موانع و تسهیلات فرزندآوری و فرزندخواندگی واکاوی عوامل فرهنگی زمینه ساز سقط و تک فرزندی است.1402/05/27
00:13:33
5.0 / 5
244
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد