نکسترو
محققان بررسی كردند

فرهنگ ایران و عوامل استحکام بخش ازدواج

فرهنگ ایران و عوامل استحکام بخش ازدواج

نکسترو: نکسترو: پژوهشگران در یک پژوهش، عواملی را که استواری بخش خانواده بوده و در فرهنگ ایرانی جای دارند، بررسی و شناسایی کرده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، ازدواج مهم ترین پایه در تشکیل خانواده و نقطه عطفی در چرخه زندگی است. این امر مهم، جنبه اساسی از زندگی هر فردی است که دو نفر را به عنوان همسر به همدیگر متعهد می کند و بطور چشمگیری بر عملکرد زندگی افراد، ازجمله رفاه اجتماعی، عاطفی، فرهنگی و اقتصادی تأثیر می گذارد. شواهد نشان داده اند که ازدواج موفق به عنوان هسته مرکزی کیفیت زندگی با رضایت از زندگی رابطه مثبت و قوی دارد. از طرفی، ازدواج سالم و موفق، نقش بنیادین در تشکیل خانواده سالم ایفا می کند و خانواده سالم، زیر بنای سلامت جامعه است. به عبارتی خانواده، مهم ترین نهاد جامعه و شکل دهنده شخصیت آدمی است.
بگفته پژوهشگران، مطلوبیت، رضایت، خشنودی، کیفیت و کارکرد بهینه خانواده عامل بسیار مؤثری در شکوفایی، رشد و پیشرفت اعضای آن شمرده می شود. خانواده به عنوان یک سیستم شامل زیرمجموعه های همسران، والدین و فرزندان است و زیرمجموعه همسران می توانند با فراهم کردن الگویی مؤثر در تعامل زناشویی عمل کنند و چنانچه این خرده نظام، کارآمد و باکفایت باشد، شرایطی فراهم می شود که در آن همسران، صمیمیت، حمایت و رشد متقابل را تجربه کنند. به عبارت دیگر، کیفیت زناشویی همسران بر کارآمدی، استواری و دوام زیرمجموعه همسران تأثیر می گذارد. از طرف دیگر، ازدواج پایدار و رضایت بخش، در فراهم آوردن خاصیت های مثبت بسیار برای اعضای خانواده ازجمله سلامت روانی مثبت، سلامت جسمانی و رشد کودک، کارآمد است.
محققانی از مرکز مشاوره ویژه ازدواج یاس، دانشگاه علوم پزشکی بقیةالله (عج)، دانشگاه خوارزمی و دانشگاه آزاد اسلامی واحد اراک باتوجه به اهمیت این موضوع، تحقیقی را انجام داده اند که در آن، عوامل استواری بخش پدیده ازدواج در فرهنگ ایران مورد بررسی و شناسایی قرار گرفته اند.
در این مطالعه از رویکرد تحلیل محتوا و مرور منابع و ادبیات پژوهش های ۱۰ سال اخیر و همین طور از جمع آوری داده های مرتبط استفاده شده است.
برمبنای نتایج این پژوهش، مؤلفه هایی از قبیل توانایی عشق ورزی و ابرازگری، توجه به بهداشت فردی، ابراز علاقه کلامی، توجه به آراستگی ظاهری و پوشش، وضعیت کشش جنسی و برقراری رابطه جنسی با همسر و غیر همسر پیش از ازدواج درکنار داشتن رضایت جنسی و داشتن دانش و مهارت کافی در برقراری رابطه جنسی قرارداده شده و پایداری ازدواج را تحت تأثیر قرار می دهند.
در این خصوص، اردشیر کیانی، پژوهشگر مرکز مشاوره ویژه ازدواج یاس و همکارانش می گویند: «ارتباط زناشویی کارآمد، یکی از قوی ترین پیش بینی کننده های کیفیت زناشویی و موفقیت ازدواج است. ارتباط، هدف اصلی ازدواج است. ارتباط به زن و شوهر این امکان را می دهد که با یکدیگر بحث و تبادل نظر کنند و از نیازهای یکدیگر آگاهی یابند. درواقع، دلیل اینکه مهارت های ارتباط در ذیل مقوله زوجی قرار گرفته اند، این است که هنر ارتباط می تواند استواری بخش رابطه زوجین و ضامن بقای ازدواج باشد».
آنها می افزایند: «آخرین عامل زوجی استواری بخش، موضوع فرزندآوری و تربیت فرزند است. در سیستم خانواده بعد از مسؤولیت زوجی، مسؤولیت والدینی مهم ترین رکن خانواده است. به عقیده پژوهشگران، کیفیت زندگی در خانواده اصلی بطور قابل توجهی کیفیت زندگی نسل بعد فرزندان را پیش بینی می کند».
بر این اساس، وجود فرزند، زوجین را به هم وابسته تر می کند و بر حس ایثار آنها می افزاید. همین طور وجود تعداد بیشتری از فرزندان، خانواده را در موقعیت بهتری از نظر بهینگی قرار می دهد.
بگفته کیانی و همکارانش، «بنابراین می توان نتیجه گرفت که موفقیت ازدواج، موضوعی چند بعدی است که مستلزم همه جانبه نگری در انتخاب همسر و رعایت عوامل و مؤلفه های پیش بین در این پژوهش است و رسیدن به تراز یک جامعه سالم و ازدواج های موفق، مستلزم توسعه آگاهی ها و آموزش های قبل از ازدواج جوانان توسط مراکز مشاوره مجاز و با صلاحیت است».
این یافته های علمی که می توانند به مشاوران و روان شناسان ازدواج و خانواده کمک کنند تا بتوانند درعرصه کمک به جوانان در آستانه ازدواج و افزایش رفاه زوجین و کاهش لطمه های اجتماعی، سودمندتر و حرفه ای تر عمل کنند، در فصلنامه مطالعات راهبردی ورزش و جوانان متعلق به وزارت ورزش و جوانان منتشر شده اند.
منبع:

1402/05/21
15:03:52
5.0 / 5
210
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد