نکسترو

پاسخ به بیشتر از ۱۰۸ درخواست پیشینه پژوهش در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱

پاسخ به بیشتر از ۱۰۸ درخواست پیشینه پژوهش در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱

به گزارش نکسترو، طبق گزارش عملکرد سامانه پیشینه پژوهش در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ ایرانداک، در مجموع به ۱۰۸ هزار و ۳۶۵ درخواست پیشینه پژوهش از کاربران ۸۶۸ مؤسسه و در هر روز کاری به صورت میانگین به ۹۶۸ درخواست پاسخ داده است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، خیلی از پژوهش های دانشگاهی در چارچوب رساله ها و رساله ها انجام می شوند و بخشی از مقاله های علمی هم دستاورد همین پژوهشها هستند. آسانی دست یابی به این منابع کلیدی و کاربست دستاوردهای آنها در فرآیند پژوهش برای پژوهشگران و در چرخه تولید برای جامعه و صنعت بسیار پرارزش است.

پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران (ایرانداک) کار ثبت، سازمان دهی، و اشاعه اطلاعات علم و فناوری کشور را بر دوش دارد و از ده ها سال پیش، مرکز دریافت نسخه ای از رساله ها و رساله ها و پیشنهاده ها و اطلاع رسانی آنها به جامعه علمی کشور بوده است.

ایرانداک با پشتوانه روزافزونِ بیشتر از ۸۶۶ هزار رساله و رساله و نزدیک به ۳۷۰ هزار پیشنهاده، سامانه پیشینه پژوهش را در نشانی PISHINEH.IRANDOC.AC.IR برای خدمت به نظام علمی کشور راه اندازی کرده است. این سامانه به دانشجویان تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران کمک می نماید تا از پیشینه کار خود در رساله ها و رساله ها و پیشنهاده ها در پایگاه اطلاعات علمی ایران (گنج) در نشانی GANJ.IRANDOC.AC.IR آگاهی یابند و از کار باردیگر پرهیز کنند و با منابع کنونی در رابطه با پژوهش خود هم آشنا گردند.

از دیگر کارکردهای این سامانه، جلوگیری از بدرفتاری علمی در اولین گام یک پژوهش، با آگاه سازی استادان و نهادهای تصمیم گیر در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها از کارهای همانند است. برای کاربست این سامانه، کاربران می توانند بعد از نام نویسی، وارد سامانه شوند و درخواست خویش را وارد کنند. نتیجه بررسی کارشناسان آموزش دیده ایرانداک در کوتاهترین زمان برای کاربر و هم همه کسانی که کاربر بخواهد، فرستاده می شود.

این گزارش، عملکرد سامانه پیشینه پژوهش را با نگاهی به مقطع تحصیلی، گروه آموزشی، و وابستگی سازمانی کاربران و عملکرد دانشگاه ها، پژوهشگاه ها، و مؤسسه های آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ نشان داده است. همان گونه که در جدول زیر آمده است، ایرانداک در بازه زمانی یاد شده، روی هم به ۱۰۸ هزار و ۳۶۵ درخواست پیشینه پژوهش از کاربران ۸۶۸ مؤسسه و در هر روز کاری به ۹۶۸ درخواست (میانگین) پاسخ داده است.عملکرد دانشگاه ها، پژوهشگاه ها و مؤسسه های آموزش عالی و پژوهشی دولتی و غیردولتی در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ در درخواست پیشینه پژوهش، بر پایه وابستگی سازمانی آنها در جدول زیر آمده است. همان گونه که این جدول نشان می دهد، کاربران دانشگاه آزاد اسلامی (همه واحدها) بیشترین درخواست پیشینه پژوهش را داشته اند.جدول زیر درخواست های کاربران سامانه پیشینه پژوهش را بر پایه مقاطع تحصیلی در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ نشان داده است.جدول زیر هم درخواست های کاربران سامانه پیشینه پژوهش را بر پایه گروههای آموزشی در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ نشان داده است.بنابر اعلام روابط عمومی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران، ریزِ گزارش عملکرد سامانه پیشینه پژوهش در شش ماهه دوم سال ۱۴۰۱ در نشانی irandoc.ac.ir/about/report در دسترس همگان است.
1402/05/06
18:21:27
5.0 / 5
300
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد