نکسترو

نقش تغذیه در مدیریت علایم سندرم تخمدان پلی کیستیک

نقش تغذیه در مدیریت علایم سندرم تخمدان پلی کیستیک

به گزارش نکسترو، به قول رئیس مرکز تحقیقات تولیدمثل غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی؛ تعداد فزاینده کارآزمایی های بالینی در ارتباط با تاثیر ریزمغذی های و درشت مغذی ها در سندرم تخمدان پلی کیستیک در سالهای اخیر اهمیت مداخلات در رابطه با رژیم غذایی را برجسته می کند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، سندرم تخمدان پلی کیستیک یک اختلال هورمونی شایع شامل مجموعه ای از علایم است که امکان دارد با هم یا به تنهایی مشاهده شوند. بنابراین زنان مبتلا به آن علایم یکسانی ندارند. برای تشخیص این عارضه، خانم باید دو علامت از سه علامت اختلال تخمک گذاری (دوره های نامرتب قاعدگی)، سطح بالای هورمون مردانه و شکل تخمدان پر از کیست های کوچک در سونوگرافی (تخمدان های پلی کیستیک) را داشته باشد.

با توجه به شیوع بالای این سندروم و عوارض اثرگذار آن بر کیفیت زندگی افراد، پژوهشگران مرکز تحقیقات تولیدمثل غدد درون ریز پژوهشکده علوم غدد درون ریز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام یک مطالعه مروری نقش عوامل تغذیه ای در مدیریت علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک را بررسی کردند.

دکتر فهیمه رمضانی تهرانی، رئیس این مرکز تحقیقات با توضیح این که عوامل در ارتباط با تغذیه نقش مهمی در به وجود آمدن این اختلال و درمان آن دارند، اظهار داشت: طی این مطالعه نتایج مرور در پایگاه های بین المللی حاکی از آن بود که تغییر رفتارهای غذایی برای مدیریت این سندرم، همچون حیطه های تحقیقاتی مهم در دهه های گذشته بوده است.

وی توضیح داد: ارتباط احتمالی بین کیفیت و کمیت ریزمغذی ها و درشت مغذی ها با این بیماری و همینطور ضرورت مدیریت آن بعنوان یک شرایط پیچیده، اهمیت مداخلات در رابطه با رژیم غذایی را برجسته می کند. «ریزمغذی ها» به صورت کلی ویتامین ها و مواد معدنی هستند که در مقابل «درشت مغذی ها» شامل پروتئین ها، چربی ها و کربوهیدرات ها قرار دارند.

رمضانی، تعداد فزاینده کارآزمایی های بالینی در ارتباط با تاثیر ریزمغذی هایی نظیر روی، کروم، سلنیوم، ویتامین D، اینوزیتول و ویتامین E و همینطور مداخلات درشت مغذی ها، مثلا مداخله بر میزان و کیفیت چربی، کربوهیدرات، پروتئین و رژیم غذایی، محدودیت کالری، رژیم غذایی با شاخص گلیسمی پایین، همگی نشان داده است که آنها نگاههای عملی برای مدیریت خصوصیت های بالینی و بیوشیمیایی سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند.

این استاد دانشگاه ضمن اشاره به اینکه مزایای بالقوه نگاههای ریز مغذی ها و درشت مغذی ها می تواند در اشکال ظاهری مختلف این سندرم متفاوت باشد، تصریح کرد: برای دستیابی به نتایج بهینه، عرضه اطلاعات در مورد ایمنی و انتخاب مناسب ریز مغذی ها و درشت مغذی ها ضروریست.

منبع:

1402/04/29
11:29:21
5.0 / 5
331
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد