نکسترو
پناهی در نشست معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه ها تاكید كرد

ضرورت افزایش سرعت تولید علم در ۱۱ دانشگاه علوم پزشکی کشور

ضرورت افزایش سرعت تولید علم در ۱۱ دانشگاه علوم پزشکی کشور

نکسترو: به گزارش نکسترو، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سرعت رشد تولید علم در ۱۱ دانشگاه کم است، اظهار داشت: سه دانشگاه تیپ یک، ۵ دانشگاه تیپ دو و ۳ دانشگاه تیپ سه سرعت تولید علم کم تری دارند. ما با رؤسای این دانشگاه ها صحبت کردیم و برنامه هایی برای افزایش سرعت تولید علم آنها پیشبینی شده است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در نشست معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی که در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با بیان اینکه سیاست های کلان معاونت تحقیقات و فناوری مبتنی بر بهره وری است، اظهار داشت: افزایش پاسخگویی به نیازهای کلان سلامت یکی از اهداف ماست. معاونان تحقیقات و فناوری دیده بان سلامت منطقه خود هستند، عرضه شواهد معتبر به ذی نفعان و تصمیم گیران نظام سلامت یکی از اهداف ماست.

وی با تکیه بر اینکه شاخصهای ارزشیابی نوین برای بهره وری باید تغییر کند، اظهار داشت: اگر زمانی با تعداد مقاله، مجله و... ارزشیابی می کردیم، این شیوه باید تغییر کند.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، یکی دیگر از اهداف را استفاده بیشتر و بهتر از زیرساخت های تحقیقات و فناوری عنوان و اظهار نمود: با منابع محدود باید خواسته های دولت مردان را پاسخ دهیم.

وی افزود: تمرکز بر برنامه نگاهداشتن نخبگان، تمرکز بر بهره گیری دیپلماسی سلامت در منطقه و تمرکز بر توسعه صادرات محصولات دانش بنیان از دیگر اهداف است.

پناهی اظهار نمود: در دوران کرونا مراکز ما به سمت طراحی و تولید واکسن روی آوردند. می توانستیم ظرفیت منطقه را هم در نظر گرفته و صادرات این محصول را جدی می گرفتیم.

پناهی تصریح کرد: اگر بخواهیم تحقیقات نظام سلامت را پاسخگو باشیم و بهره وری را افزایش دهیم، باید عدالت را رعایت نماییم.

وی ضمن اشاره به رتبه حوزه سلامت کشور در دنیا، اظهار داشت: وضعیت ما در دنیا در رتبه بندی حوزه سلامت رتبه ۵۸ است. WHO برای ارتقای رتبه حوزه سلامت ۱۰ آیتم مطرح کرده که باید به آنها توجه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: ما بیشتر از ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی داریم و باید این مراکز بازوی وزارت بهداشت در کارآمدی شوند. برای مثال حدودا همه دانشگاه ها مرکز تحقیقات عوامل در رابطه با سلامت دارند، ولی چه استفاده ای از آنها می شود؟

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت تصریح کرد: باید بودجه ها و هزینه ها را متناسب با زیرساخت و توانمندی توزیع نماییم. مراکز تحقیقاتی اخلاق به مبحث شفافیت در مباحث توزیع بودجه ها بپردازند.

وی تصریح کرد: ما سال جاری بودجه هایی را متناسب با زیرساخت دانشگاه ها توزیع کردیم تا همه دانشگاه های کشور این احساس را کنند که می شود از پایتخت حمایت گرفت.

پناهی با اشاره به اینکه پشتیبانی از پژوهشگرانی که مقاله می نویسند را نباید فراموش کرد، اظهار داشت: به جهت اینکه تحقیقات منجر به کارآمدی شود، باید به مرجعیت علمی، اجزای تولید علم و دانش که توسط نخبگان صورت می گیرد و ترجمان دانش و به علوم جدید دقت نماییم.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در مورد اهمیت توجه به سرعت رشد علم، اظهار داشت: سرعت تولید علم در حوزه سلامت شتابش بیشتر از سایر علوم است. اگر میانگین سرعت علم را ۷.۴۴ در نظر بگیریم، کشورهایی مثل امارات و عربستان سرعت رشد علمشان بالاتر است.

وی افزود: ما میانگین سرعت علم دانشگاه ها را استخراج کردیم. سرعت رشد تولید علم در ۱۱ دانشگاه کم است. سه دانشگاه تیپ یک، ۵ دانشگاه تیپ دو و ۳ دانشگاه تیپ سه سرعت تولید علم کم تری دارند. ما با رؤسای این دانشگاه ها صحبت کردیم و برنامه هایی برای افزایش سرعت تولید علم آنها پیشبینی شده است.

منبع:

1402/04/16
13:18:28
5.0 / 5
298
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد