نکسترو
رئیس دانشگاه تهران پیشنهاد كرد

تأسیس شرکت انتشاراتی بین المللی با شراکت دانشگاه های بزرگ کشور و سمت

تأسیس شرکت انتشاراتی بین المللی با شراکت دانشگاه های بزرگ کشور و سمت

نکسترو: به گزارش نکسترو، رییس دانشگاه تهران با بیان این که پیشنهاد ایجاد یک شرکت انتشاراتی بین المللی با همکاری مشترک دانشگاه های بزرگ کشور و سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی (سمت) را در اجلاس رؤسای دانشگاه های بزرگ کشور مطرح خواهد کرد، اظهار داشت: در صورت تصویب تأسیس این شرکت انتشاراتی بین المللی، در حقیقت یک اتفاق خوب در راستای ارتقای تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در سپهر علم و فناوری جهان رقم خواهد خورد.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران در نشست انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه تهران و سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی (سمت) که در محل دفتر رییس دانشگاه تهران برگزار گردید، اظهار داشت: در اجلاس رؤسای دانشگاه های بزرگ کشور که ۲۰ تیر ماه جاری برگزار می شود، این مساله مطرح خواهد شد تا یک شرکت انتشاراتی بین المللی که انتشار مجموعه ای از مجلات و کتب به چند زبان را پوشش دهد، در همکاری مشترک دانشگاه های بزرگ کشور و سازمان سمت، ثبت گردد و مدیریت هر یک از بخش های آنرا یکی از دانشگاه ها و یا سازمان سمت عهده دار شوند.

رییس دانشگاه تهران اضافه کرد: در صورتیکه موضوع ایجاد یک شرکت انتشاراتی بین المللی، در اجلاس رؤسای دانشگاه های بزرگ کشور مورد تأیید و تصویب قرار گیرد، یک اتفاق خوب برای ارتقای تأثیرگذاری جمهوری اسلامی ایران در سپهر علم و فناوری رقم خواهد خورد. همین طور می توان این مساله را در قالب یکی از مواد برنامه هفتم توسعه گنجاند و جهت راه اندازی و اداره این شرکت انتشاراتی بین المللی، ردیف بودجه ای مستقل را در قانون بودجه سالیانه پیش بینی نمود.

رییس اجلاس رؤسای دانشگاه های بزرگ کشور، به تجربه علاقمندی دانشگاهیان سایر کشورها برای دسترسی به منابع درسی دانشگاهی ایران اشاره نمود و اضافه کرد: در مسافرت رؤسای دانشگاه های برتر ایران به روسیه، در گفت وگوهایی که به ویژه با دانشگاه علوم انسانی روسیه و دپارتمان های فعال در عرصه های علوم انسانی و اجتماعی و رفتاری دانشگاه های روسی صورت گرفت، دریافتیم که آنها مشتاق هستند به متون آموزشی ما که با بحث های اسلامی آمیخته است، دسترسی پیدا کنند.

دکتر مقیمی در بخش دیگر سخنانش، در تشریح یکی از نیازهای جدی دانشگاه تهران به کتاب های درسی به روز، اظهار داشت: یکی از با اهمیت ترین دغدغه های دانشگاه تهران که با بهره گیری از ظرفیت برخی از اساتید دانشگاه درحال رفع نیاز در آن حوزه هستیم، تدوین منابع علمی مورد نیاز دانشکده های جدید و رشته های جدید دانشگاه تهران همچون دانشکده های حکمرانی، گردشگری و تجارت و مالیه است. در حوزه تدوین منابع درسی جدید که منطبق بر آموزه های دینی و خاصیت های بومی و نیازهای کشورمان باشد، مشتاق استفاده از ظرفیت سازمان سمت نیز هستیم.

وی همین طور با تأکید بر ضرورت ایجاد یک ائتلاف بین نهادهای علمی و دانشگاهی بمنظور اختصاص امکاناتی ویژه به حوزه تولید کتب دانشگاهی، اظهار داشت: با بوجودآوردن یک شبکه همکاری است که می توانیم نشر دانشگاهی را از وضعیت فعلی و معضلاتی که با آن مواجه می باشد، نجات دهیم.

دکتر مقیمی، هزینه های بالای تهیه کاغذ و چاپ را یک تهدید جدی برای عرضه کتاب و کتابخوانی دانست و اضافه کرد: مشکلات و مباحث حمایتی پشتیبانی کتاب، به شدت جنبه های محتوایی را تحت تأثیر قرار داده است. مسئولین هم در جریان تنگناهای حوزه چاپ قرار دارند. دانشگاه تهران در عین همه محدودیت ها و کمبودها، اما از ظرفیتهای بالایی هم برای برطرف نمودن مشکلات و کمک کردن به انتشار کتاب برخوردارست.

رییس دانشگاه تهران اشاره کرد: هیچ چیز جای کتاب چاپی را نمی گیرد؛ اثر چاپی خاصیت هایی دارد که کتاب الکترونیک و سایت ها و نوشته های فضای مجازی نمی تواند جایگزین آن شود. پس کتاب چاپی همچنان مرجعیت خودرا حفظ نموده است، البته لازم است نشر کتاب الکترونیکی در کنار نسخه چاپی وجود داشته باشد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر داود مهدوی زادگان، رییس سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی (سمت) نیز در دیدار با رییس دانشگاه تهران، تعداد کتاب های چاپ شده توسط سازمان سمت از شروع تأسیس تا حالا را ۲۵۰۰ عنوان کتاب اعلام نمود و اظهار داشت: سازمان سمت دارای رویکرد بطورکامل تخصصی در حوزه کتاب های درسی دانشگاهی است و تاکید داریم که کتاب هایمان باید درسی باشند، چونکه فکر می نماییم نظام نیز به این جنبه نیاز بیشتری دارد. فارغ التحصیلان دانشگاه ها کارگزار نظام می شوند، پس باید بتوانیم کتاب های درسی تولید نماییم تا افرادی کارآمد برای جامعه تربیت نماییم.

رییس سازمان سمت با تأکید بر ضرورت تحولات درون سازمانی و رقم خوردن نوآوری هایی در این سازمان، اشاره کرد: یکی از شیوه های تحول این است که ارتباطات گسترده ای فراتر از زمینه انتشارات با مراکز علمی بزرگ مانند دانشگاه تهران برقرار نماییم.

مهدوی زادگان با اعلان اینکه تولید محتوای کتب درسی از اهمیت ویژه ای در این سازمان برخوردار است، اضافه کرد: ۵۰ گروه تخصصی بمنظور تولید کتب درسی دانشگاهی در سازمان سمت ساماندهی کرده ایم که نزدیک به ۲۵۰ عضو دانشگاهی در این گروههای تخصصی حضور دارند.

رییس سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی (سمت) در بخش دیگر سخنانش به ارائه پیشنهاد مکاتبه مسئولان علمی و دانشگاهی با رییس جمهوری درباب ارائه درخواست اختصاص بودجه ویژه به دانشگاه ها برای کتاب های درسی پرداخت.

احیای آثار و کتاب های باارزش قدیمی دانشگاه تهران که همچنان جایگاه درسی و دانشگاهی خودرا حفظ نموده اند و جذب اساتید دانشگاه تهران در سازمان سمت بمنظور تولید محتوا و همکاری با کارگروه های تخصصی از دیگر محورهای سخنان رییس سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی (سمت) در این جلسه بود.

دکتر مهدی فکور، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران نیز به تمرکز دانشگاه تهران بر تولید محتوای خوب و داوری خوب اشاره نمود و بر گسترش همکاری دانشگاه تهران و سازمان سمت بمنظور چاپ محتوا و کتاب های با کیفیت اصرار کرد.

دکتر مرتضی اکبری، مدیرکل خدمات پژوهشی و انتشارات دانشگاه تهران نیز با اشاره به تشابه و هم جنس بودن چالش ها و مشکلات انتشارات دانشگاه تهران و سازمان سمت، نسبت به ایجاد زمینه های همکاری مشترک بین انتشارات دانشگاه تهران و سازمان سمت در عرصه های علوم اجتماعی و انسانی اظهار امیدواری کرد و ادامه داد که در این همکاری مشترک بتوانیم بصورت هم افزا در حوزه چاپ و توزیع کتاب مشارکت داشته باشیم.

وی به برنامه وزارت علوم در خصوص حمایت مالی از کتاب های مرجع تا میزان ۲ میلیاردریال اشاره نمود و اظهار داشت: دانشگاه تهران و سازمان سمت می توانند کتاب های مشترکی را بصورت مرجع، منتشر و از حمایت وزارت علوم بهره گیرند. بازار بین المللی یکی دیگر از حوزه های هدف ما است که در این زمینه نیز می توانیم بطور مشترک همکاری داشته باشیم.

دکتر اکبری همین طور از شروع تولید نخستین کتاب مشترک بین دانشگاه تهران و سازمان سمت در سال ۱۴۰۲ آگاهی داد و اظهار داشت: این کتاب در عرصه دیرینه شناسی است.

دکتر ملیحه صابری نجف آبادی، معاون پژوهشی سازمان سمت نیز با اشاره به اهمیت استانداردسازی کتاب های آموزشی و درسی و به روز رسانی و جذاب سازی آنها، اظهار داشت: علاقمند هستیم دراین زمینه ها از اندیشمندان و متخصصین دانشگاه تهران کمک بگیریم. دانشگاه تهران فاکتورهای کتاب درسی را مشخص نماید و برای کتاب های درسی گواهینامه صادر کند. کتاب های درسی باید به روز باشند، ساده سازی شوند و مخاطب عموم برای آنها پیدا نماییم.

دکتر حمیدرضا خادمی، مدیر امور پژوهشی و ارزشیابی سازمان سمت نیز به تشریح کارهای کارگروه های ۵۰ گانه این سازمان پرداخت.

در ادامه این جلسه، تفاهم نامه همکاری دانشگاه تهران و سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی (سمت) در امتداد گسترش همکاریهای علمی، آموزشی و پژوهشی و بمنظور طراحی و اجرای طرح های تحقیقاتی مشترک در حوزه تولید کتاب های مبنایی؛ تألیف، ترجمه و تدوین کتاب های درسی رشته های مورد نیاز و مرتبط؛ تألیف و ترجمه کتاب های مبنایی در عرصه علوم اسلامی و انسانی؛ ترجمه کتاب های مورد نیاز علوم انسانی به زبان های خارجی و چاپ، نشر و توزیع آثار مشترک و همکاری مشترک در حوزه نشر الکترونیک منعقد و مبادله شد.

به نقل از روابط عمومی دانشگاه تهران، پشتیبانی از پایان نامه ها و رساله های تحصیلات تکمیلی باتوجه به اهداف سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی (سمت) و نقد و بررسی تحلیلی کتاب های درسی رشته های مورد نیاز و همکاری در طرح های حوزه جامعه و صنعت از دیگر محورهای این تفاهم نامه است که به امضای دکتر سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران و حجت الاسلام والمسلمین دکتر داود مهدوی زادگان رییس سازمان مطالعه و تدوین کتب دانشگاهی در علوم اسلامی و انسانی (سمت) رسید.
منبع:

1402/04/15
15:41:48
5.0 / 5
309
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد