نکسترو

روشی نوین برای جلوگیری از عود سرطان سینه

روشی نوین برای جلوگیری از عود سرطان سینه

نکسترو: تحقیقات پژوهشگران دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران و مؤسسه بیوشیمی و بیوفیزیک (IBB)، به ارائه روشی تازه برای جلوگیری از عود سرطان سینه منجر گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، روش تازه پژوهشگران دانشگاه تهران برای جلوگیری از عود سرطان سینه که TBC-IRE نامیده شده است، به سبب اثربخشی بالا، عدم ایجاد لطمه به بافت های سالم و قیمت ارزان، در آینده می تواند جایگزین خوبی برای سایر روش های موجود همچون رادیوتراپی شود.

دکتر محمدعلی خیامیان، استادیار مؤسسه بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران، درباره ی ضرورت این پژوهش توضیح داد: استاندارد فعلی درمان سرطان سینه در مراحل اولیه، جراحی حفظ پستان است (BCS: Breast Conserving Surgery) که در آن، تومور، با نگه داشتن حاشیه جراحی مناسب و حفظ شکل کلی عضو، از پستان برداشته می شود. در جریان این جراحی، ممکنست یک ضایعه کوچک از سلول های سرطانی در بیمار باقی بماند و در آینده منجر به عود سرطان و همین طور متاستاز خاموش شود. این امر در نهایت موجب جراحی و درمان مجدد، تحمیل هزینه های بیشتر به بیمار، کاهش کیفیت سبک زندگی و حتی در مواردی پیشرفت بیماری و مرگ بیمار شود.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران اضافه کرد: برای جلوگیری از چنین اتفاقی، مهارتهای گوناگونی به عنوان درمان کمکی (Adjuvant Therapy) استفاده می شود. همچون این مهارتها می توان به روش های بر پایه رادیوتراپی اشاره نمود که طی آن، بخشهایی از پستان و ناحیه جراحی شده را تحت تابش قرار می دهند. هر چند این روش ها تا حدی از عود سرطان جلوگیری می کنند اما به سبب فناوری پیچیده دستگاه، بسیار پرهزینه هستند. از طرفی به سبب ماهیت تشعشعات پرانرژی این امواج، در بعضی موارد استفاده از این روش ها موجب لطمه به بافت سالم، سوختگی سطحی و حتی ایجاد سرطان در سایر بافت ها شود. از همین رو توسعه روش های جدید ارزان با قابلیت پاکسازی حاشیه های مشکوک به سرطان بعد از جراحی، بدون ایجاد عوارض جانبی برای بافت های سالم اطراف، لازم است.
1402/04/13
13:20:34
5.0 / 5
336
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد