نکسترو

حضور ۴۶ دانشگاه ایرانی در نظام رتبه بندی لایدن

حضور ۴۶ دانشگاه ایرانی در نظام رتبه بندی لایدن

نکسترو: برمبنای آخرین گزارش نظام رتبه بندی لایدن، تعداد دانشگاه های حاضر از جمهوری اسلامی ایران در رتبه بندی، 46 دانشگاه است که این آمار در سال قبل 44 دانشگاه بوده است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر سید احمد فاضل زاده، رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: نظام رتبه بندی لایدن، نتایج رتبه بندی دانشگاه های برتر دنیا در سال ۲۰۲۳ میلادی خویش را منتشر نمود. در رتبه بندی سالجاری این نظام، تعداد ۴۶ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در جمع هزار و ۴۱۱ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. این در شرایطی است که در سال قبل ۴۴ دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی حضور داشته اند.

فاضل زاده اظهار نمود: تعداد دانشگاه های حاضر از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی ۴۶ دانشگاه است که این آمار در سال قبل ۴۴ دانشگاه بوده است. نمودار زیر رشد عملکرد تعداد دانشگاه های کشور در رتبه بندی لایدن را نمایش می دهد.در لینک زیر رتبه دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران در هر معیار قابل مشاهده است:

رتبه دانشگاه های ایران در نظام رتبه بندی لایدن

جایگاه کشورهای اسلامی در رتبه بندی لایدن ۲۰۲۳

جمهوری اسلامی ایران با حضور ۴۶ دانشگاه در این نظام رتبه بندی، همچون سالهای گذشته در میان کشورهای اسلامی رتبه نخست را به لحاظ تعداد دانشگاه در اختیار خود دارد. بعد از جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و مصر به ترتیب با ۳۶ و ۱۳ دانشگاه رتبه های دوم و سوم را دارند. در جدول زیر تعداد دانشگاه های کشورهای اسلامی در نظام رتبه بندی لایدن، نشان داده شده است.فاضل زاده اظهار نمود: لایدن یکی از نظام های معتبر ارزیابی دانشگاهی است که هر ساله دانشگاه های برتر دنیا را بر مبنای مجموعه پیچیده ای از شاخصهای معتبر علم سنجی مورد ارزیابی و رتبه بندی قرار می دهد. در سال ۲۰۲۳، دانشگاه های جهان با دو دسته شاخص وابسته به اندازه و مستقل از اندازه در چارچوب ۴ معیار کلی مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی در رتبه بندی لایدن مورد ارزیابی قرار گرفتند.

وی اضافه کرد: در رتبه بندی لایدن، از تولیدات علمی دانشگاه ها در نمایه های پایگاه WoS استفاده شده است. بازه زمانی لحاظ شده در انتشارات دانشگاه ها ۲۰۲۱-۲۰۱۸ و استنادها تا آخر سال ۲۰۲۲ است. در این رتبه بندی تنها شکل انتشاراتی پذیرفته شده مقاله و مقاله مروری هستند و سایر قالب های انتشاراتی مانند کتاب و مقاله کنفرانس و... از بررسی حذف می شوند.

معیار مرجعیت علمی (تاثیر علمی) از تعداد کل انتشارات و شاخص هایی چون مقالات یک درصد برتر، مقالات پنج درصد برتر، مقالات ۱۰ درصد برتر و مقالات ۵۰ درصد برتر به صورت تعداد و سهم از کل و هم تعداد کل انتشارات، مجموع و میانگین تعداد استنادهای انتشارات دانشگاه و هم مجموع و میانگین تعداد استنادات نرمال شده (به رشته و سال) دانشگاه بهره گرفته است (دو شاخص آخر در صفحه اصلی نتایج نشان داده نمی شود.)

رئیس مؤسسه ISC اظهار داشت: در معیار دیپلماسی علمی از شاخص هایی چون تعداد کل انتشارات، همکاری علمی، همکاری بین المللی، همکاری صنعتی، همکاری علمی با فاصله جغرافیایی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر و همکاری علمی با فاصله جغرافیایی بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر (به صورت تعداد و سهم از کل) بهره برده است.

وی افزود: معیار دسترسی به انتشارت آزاد هم از تعداد کل انتشارات و شاخصهای انتشارات دسترسی آزاد، انتشارات دسترسی آزاد طلایی، انتشارات دسترسی آزاد هیبرید، انتشارات دسترسی آزاد برنز، انتشارت دسترسی آزاد سبز (به صورت تعداد و سهم از کل) تشکیل می­ شود.

معیار تنوع جنسیتی هم از تعداد کل نویسندگان و شاخص هایی همچون تعداد نویسندگان زن و مرد، تعداد و نسبت نویسندگانی که جنسیت آنها مشخص نمی باشد، نویسندگان مرد (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان زن (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان مرد (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن)، نویسندگان زن (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن) است.

جدول زیر معیارها و شاخص ­های رتبه ­بندی لایدن نشان داده شده است.بنابر اعلام روابط عمومی مؤسسه استنادی و پایش علم و فناوری جهان اسلام (ISC)، نظام رتبه بندی لایدن بر خلاف سایر نظام های رتبه بندی موجود در سطح دنیا، برای دانشگاه های حاضر در نظام خود رتبه ای واحد محاسبه نمی کند، بلکه دانشگاه ها بر مبنای معیارها و شاخصهای موجود در نظام لایدن مورد رتبه بندی قرار می گیرند. ازاین رو یکی از خصوصیت های رتبه بندی لایدن اینست که به دانشگاه های حاضر در رتبه بندی خود، رتبه کل که برگرفته از تأثیر کلیه شاخص ها و وزن های در رابطه با آنها است، اختصاص نمی دهد، بلکه برای کلیه دانشگاه ها در این شاخص ها نمرات و رتبه ها را جداگانه محاسبه و منتشر می کند.

منبع:

1402/04/12
07:20:31
5.0 / 5
313
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد