نکسترو

امارات به دنبال یافتن مخترع های داخلی در حوزه هوافضا

امارات به دنبال یافتن مخترع های داخلی در حوزه هوافضا

به گزارش نكسترو امارات متحده عربی با اجرای یك برنامه جدید كه هدف آن تبدیل ایده های پروژه های فضایی به نوآوری های تجاری است، به دنبال یافتن مخترع های اماراتی در این حوزه می باشد.


نخستین اقدامات امارات در حوزه فضا از سال ۲۰۰۶ شروع شد. در آن سال یک طرح سه ساله بین انستیتو علوم و فناوری نوین امارات (UAE Technology and Innovation Institute) و شرکت سازنده ماهواره سارتک (SaRTec) کره جنوبی جهت طراحی و پرتاب یک ماهواره دنبال شد که نتیجه آن پرتاب موفقیت آمیز ماهواره دبی ست-۱ (DUBAISAT-۱) بود. هدف امارات از این طرح دستیابی سریع به دانش فنی لازم در حوزه طراحی و ساخت ماهواره ها بود که با فرستادن تیمی از دانشمندان فضایی خود به کره جنوبی این مهم فراهم آمد و ماهواره فوق در تابستان۲۰۰۹ با موفقیت در مدار قرار گرفت.
به دنبال این موفقیت، طرح دیگری به مدت سه سال از سال ۲۰۰۹ تعریف شد تا ماهواره بهینه تر نسبت به مدل قبل طراحی و ساخته شود؛ قرار شد تا رهبری این پروژه را دانشمندان اماراتی برعهده بگیرند و شرکت کره ای در نقش حامی و مشاور فناوری آن عمل کند. نتیجه این همکاری، ساخت و پرتاب ماهواره تصویربرداری دبی ست-۲ بود که نسبت به مدل قبلی از فناوری پیشرفته تری در تصویربرداری و سنجش از دور برخوردار بود. این ماهواره در نوامبر۲۰۱۳ در مدار قرار گرفت. در ادامه کارهای ماهواره ای، روند بهینه سازی و پیشرفته تر کردن عملکرد ماهواره های پیشین ادامه یافت و ماهواره خلیفه ست (KhalifaSat) توسعه یافت که در سال ۲۰۱۸ در مدار قرار گرفت.
در اکتبر۲۰۱۹ بود که طرح ملی راهبرد فضایی امارات توسط سازمان فضایی این کشور اعلام گردید. هدف کلی این طرح قرار دادن امارت بعنوان مرکز اصلی در کارهای فضایی خاورمیانه عنوان شد. در این راستا اهداف مختلفی همچون توسعه استعدادها و خلاقیت بین قشر جوان، خلق یک محیط کسب و کار با قوانین کارآمد و تبدیل امارات به مقصدی جذاب برای سرمایه گذاران حوزه های فضایی تعریف گردیده است. این سازمان از زمان تأسیس تابحال ده ها قرارداد همکاری در سطح جهانی با سازمان های دولتی، تجاری و مؤسسه های بین المللی منعقد نموده است.
اما متهورانه ترین طرح اماراتی ها رسیدن به سیاره سرخ و مشارکت در زمین بازی پژوهش ها در منظومه شمسی و مشخصاً سیاره مریخ و حضور در کنار سایر کاوشگران این سیاره است. مرکز فضایی «محمد بن راشد» طبق برنامه ای که از سال ۲۰۱۴ در دست اجرا داشت، در اولین ساعات صبح دوشنبه ۲۰ ژانویه ۲۰۲۰، کاوشگر تحقیقاتی امید (Hope) را توسط پرتابگر ژاپنی H۲-A به سمت مریخ ارسال کرد تا در سال ۲۰۲۱ همزمان با جشن های ۵۰ سالگی تشکیل دولت امارات به جو مریخ برسد. این کاوشگر مقرر است تا به مطالعه روزانه و فصلی جو مریخ بپردازد.
اکنون امارات متحده عربی با اجرای یک برنامه جدید که هدف آن تبدیل ایده های پروژه های فضایی به نوآوریهای تجاری است، به دنبال کشف مخترع های اماراتی فضایی شبیه «الون ماسک» بنیانگذار شرکت فضایی اسپیس ایکس است.
به گزارش پایگاه اینترنتی «دنشنال» (thenational)، تابحال چهار تیم برای حضور در این برنامه جدید که «نیو اسپیس امارات متحده عربی» نام دارد، انتخاب شده اند؛ این برنامه با همکاری سازمان فضایی امارات متحده عربی و استارتاپ آزمایشگاه Krypto اداره می شود.
ارزش این پروژه که سه ماه طول می کشد، ۲ میلیون درهم امارات هست و الان در مرحله اولیه سر می کند. بطوریکه تیم ها در حال اتصال به مربیان، سرمایه گذاران، مشتریان و شرکای بالقوه در حوزه فضایی و حوزه های مرتبط هستند.
ده ها سال است که کارهای فضایی به صورت دولتی انجام می شود اما شرکت های خصوصی با فناوری ها و ایده های پیشگامانه در حال نشان دادن خود هستند. به تازگی، شرکت خصوصی فضایی «اسپیس ایکس» که «الون ماسک» میلیاردر آمریکایی بنیانگذار آن است، به نخستین شرکت خصوصی که پروازهای فضایی خدمه دار انجام می دهد، تبدیل گشته است.
در این گزارش شرکت کنندگان برنامه «نیو اسپیس امارات متحده عربی» در زمینه تغییراتی که می توانند در بخش فضایی امارات ایجاد کنند، صحبت می کنند.
استفاده از حسگرهای ماهواره ای بدون صدا
«زید ال رایز»، شهروند کانادایی ۲۴ ساله، برای کمک به بهبود کیفیت عملکرد ماهواره، سنسورهایی ابداع کرده است که سیگنال های بدون سر و صدا را ارسال و دریافت می کنند.
شرکت ها هم اکنون از حسگرهای استاندارد در ماهواره ها استفاده می نمایند که همچون آنها می توان به واحدهای اندازه گیری اینرسی و سیستم های میکروالکترومکانیکی اشاره نمود که داده های پر سر و صدایی تولید می کنند و با دخالت اختلالات مغناطیسی در فضا وخیم تر می شوند. این داده ها سپس توسط مهندسین روی زمین با بهره گیری از یک نرم افزار فیلتر می شوند که روشی پرهزینه و وقت گیر است.
وی می گوید: حالا ما با ترکیب مفاهیم شیمی در دینامیک دستگاه سرگرم ابداع مجدد حسگرهای مورد استفاده در ماهواره ها هستیم.


رایز اضافه کرد: ما می خواهیم نخستین تولیدکننده حسگرهای ماهواره ای در امارات متحده عربی باشیم و با این دستاورد بخش فضایی امارات متحده عربی، برد صنعتی خویش را توسعه می دهد.
وی افزود: زمانی که به شرکت های پیش رو در صنعت هوا و فضا مانند «اسپیس ایکس» می اندیشیم به طور خودکار نام «الون ماسک» بنیانگذار این شرکت به ذهن می رسد. نوآوری با حضور کارآفرین در پشت محصول آغاز می شود؛ ازاین رو داستان موفقیت بعدی فضایی در امارات متحده عربی هم با حضور افرادی شروع می شود که این فناوری را تولید کنند.
ابداع پنل های خورشیدی ارزان قیمت تر برای فضاپیماها
«حمد سیف التنجی» مهندس اماراتی ۴۷ ساله، پانل های خورشیدی ابداع کرده که به قول وی نصف قیمت فناوری موجود هزینه خواهد داشت و ابداع آن آسان تر است.


پانل های خورشیدی وی با بهره گیری از روشی به نام «ماژول فتوولتائیک پویا نور» از نور خورشید انرژی تولید می کنند.
الجنتی که بعنوان مدیر در اداره آب و برق شارجه فعالیت می کند، اظهار داشت: با تعبیه نوارهای بازتابنده نور خورشید در شیشه های مدول، نور خورشید به دام انداخته می شود. کار این پانل ها به دام انداختن نور خورشید در شیشه های فتوولتائیک مدول و بالابردن میزان تمرکز نور است. این کار به کاهش ۵۰ درصدی سلول های گران قیمت خورشیدی منجر می شود و در نتیجه هزینه کلی را تا ۴۰ درصد می کاهد.
امروز پنل های خورشیدی برای تولید هر وات انرژی هزار تا هزار و ۵۰۰ درهم امارات هزینه دارند.
این فناوری از یک خصوصیت واکنش پویا برخوردارست که شامل سلول های داخلی است که از پانل های خورشیدی در مقابل هرگونه تاثیر داخلی یا خارجی محافظت می کند. این فناوری همینطور یک سیستم منفعل اتلاف حرارت هم دارد که با بهره گیری از نوارهای فلزی بازتابنده خورشیدی، گرمای زاید داخلی را به انرژی قابل استفاده تبدیل می کند - این فناوری در نهایت طول عمر یک فضاپیما را بیشتر می کند.
وی افزود: صنعت فضایی نوپا به منبع مهمی از نوآوری برای دولت تبدیل گشته است. دولت ها فرصت دارند با بهره گیری از شرکت های فضایی نوپا و نوظهور، با صرف هزینه کمتر، کارهای بیشتری انجام دهند.
استفاده از هوش مصنوعی برای گرفتن تصاویر بهتر
مصطفی الهاشمی در سال ۲۰۱۵ یک استارتاپ به نام سیستم های هوشمند ناوبری را راه اندازی نمود که توسط مهندسان اماراتی اداره می شود. این شرکت بخشی از برنامه تشویقی Hub۷۱ ابوظبی است و الان به بخشی از پروژه نوآوری «نیو اسپیس» امارات متحده عربی تبدیل گشته است. الهاشمی اظهار داشت که شرکت وی با بهره گیری از هوش مصنوعی خدمات سنجش از دور را عرضه می دهد.
وی افزود: محصولات اصلی ما که به صورت محلی ابداع شده اند، مبتنی بر داده های فضایی هستند و برنامه هایی را عرضه می دهند که به جامعه محلی خدمت می کنند. شهرداری های منطقه ای، بخش های آموزشی و محیطی از خدمات ما بهره مند می شوند و راحتی و امنیت مردم را می افزایند.
الهاشمی اظهار داشت: فناوری سنجش ازراه دور وی، تصاویر ماهواره ای عرضه می دهد که مسئولین می توانند از آنها به منظور برنامه ریزی برای کاهش بلایای طبیعی و بازیابی استفاده کنند؛ تشخیص تغییرات ساحلی، تأیید مجوز ساختمان، اندازه گیری تأثیر ویروس کووید-۱۹ از دیگر موارد استفاده از این فنآوری است.
هم حالا، مقامات از تصاویر تهیه شده توسط ماهواره های دولتی DubaiSat-۱ و ۲ و KhalifaSat برای چنین خدماتی استفاده می نمایند.
استفاده از مینی ماهواره ها برای برنامه ریزی بهتر شهرها
تیم دیگر، گروهی از مینی ماهواره های رصد زمین را عرضه می دهند که به طور مداوم داده هایی را در زمینه منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا جمع آوری می کند. این ماهواره ها از یک «رادار دیافراگم مصنوعی» (Synthetic Aperture Radar) استفاده می کند؛ فناوری ای که نسخه تصاویر ماهواره ای دو بعدی و سه بعدی عرضه می دهد. این محصول برای شهرداری ها به منظور برنامه ریزی شهری مفید می باشد.
ماهواره های مکعبی (CubeSats) -میکروماهواره هایی که به اندازه یک جعبه هستند- در امارات متحده عربی بخصوص در بین دانشجویانی که آنها را با کمک سازمان فضایی ساخته اند و پرتاب کرده اند، محبوبیت زیادی دارند. این دستگاه ها نسبت به ماهواره های متعارف بسیار ارزان قیمت تر هستند و در مدار پایین زمین قرار می گیرند.


1399/05/19
20:32:55
5.0 / 5
1991
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد