نکسترو
رئیس دانشگاه علامه طباطبائی:

اجرای طرح تمام وقت شدن دانشجویان دکتری به مساله محور شدن تحقیقات کمک می کند

اجرای طرح تمام وقت شدن دانشجویان دکتری به مساله محور شدن تحقیقات کمک می کند

نکسترو: به گزارش نکسترو، رییس دانشگاه علامه طباطبائی اظهار داشت: حرکت به سمت کیفی کردن پژوهش ها، استفاده از دانش روز و تجربه های علمی، استفاده از ابزارها، تکنولوژی ها و وسایل آزمایشگاهی و اجرای طرح تمام وقت شدن دانشجویان دکتری می تواند به مساله محور شدن تحقیقات کمک نماید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر عبدالله معتمدی در پنجاه و هشتمین اجلاس معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری کشور که به میزبانی دانشگاه علامه طباطبائی برگزار گردید، اشاره کرد: دانشگاه علامه طباطبائی با آنکه مولود انقلاب اسلامی است، ولی بیش از ۶۵ سال قدمت دارد؛ چونکه از ادغام دانشکده ها و مؤسسات آموزش عالی پیش از انقلاب به وجود آمده است. دانشگاه علامه طباطبائی، بزرگترین دانشگاه تخصصی علوم انسانی در ایران و غرب آسیا است که توانسته در تراز مناسبی در سطح ملی و بین المللی کنشگری داشته باشد. این دانشگاه نزدیک به ۵۵۰ عضو هیئت علمی، ۱۴هزار دانشجو و حدود ۱۰۰هزار دانش آموخته دارد که تعداد زیادی از این دانش آموختگان نقش بسیار مؤثری در مدیریت کشور دارند. همین طور تا حالا نزدیک به ۶ هزار عنوان کتاب و حدود ۲۷هزار مقاله علمی و پژوهشی در دانشگاه علامه طباطبائی تولید شده و به چاپ رسیده است.
وی با اعلان اینکه رشته هایی در دانشگاه علامه طباطبائی وجود دارند که ۱۰۰ درصد دانش آموختگان آنها جذب بازار کار می شوند، اضافه کرد: جایگاه علوم انسانی در کشور ما همچنان جایگاه متناسب با این علم را ندارد، هرچند در سالهای اخیر شرایط تغییر کرده است. بطور مثال حدود ۵۰ درصد از دانشجویان کارشناسی ارشد برخی رشته های این دانشگاه، دانش آموختگان کارشناسی رشته های فنی و مهندسی هستند که به دلایلی احساس کردند با ادامه تحصیل در رشته های علوم انسانی می توانند مؤثرتر باشند.
رییس دانشگاه علامه طباطبائی اظهار داشت: در موضوع های پژوهشی، با همت بلند معاونت پژوهشی و فناوری وزارت علوم، اتفاقات خوبی در این دو سال اخیر افتاده است. مساله پژوهش از مسائل بسیار جدی است، ولی ما همچنان از نظر کیفیت پژوهش، راه طولانی در پیش داریم تا بتوانیم بوسیله پژوهش ها، دانش تولید نماییم و آموزش خودمان را جهت بدهیم.
وی با اشاره به این که در سند اسلامی شدن دانشگاه ها، در مورد نظام پژوهش و فناوری صحبت شده و راهبردهایی برای رسیدن به اهداف پژوهشی در نظر گرفته شده است، اضافه کرد: اهداف و اقداماتی که در امتداد آن راهبردها، ارائه شده، بسیار باارزش است. نگاهی که در این سند و اسناد بالادستی دیگر به پژوهش وجود دارد، باید در جای خود قرار گیرد.
دکتر معتمدی افزود: ما در دانشگاه ها با ظرفیتی به نام دانشجویان دکتری مواجه هستیم که یک ظرفیت جوان، خوش فکر و با انرژی است؛ بنا بر این باید کمی تامل نماییم و ببینیم چقدر از رساله های دکتری که در دانشگاه ها تولید می شوند می توانند اثربخش و به حال جامعه مفید باشند و سبب پیشرفت دانش مربوطه شوند. هم اکنون در آن حدی که باید نیستیم و این یک مشکل بسیار جدی است. ما باید پژوهش های خودرا جهت دهی و از ظرفیتهای آن به درستی استفاده نمائیم. در راهبردهای سند اسلامی شدن دانشگاه ها حدود ۱۰ تا ۱۱ راهبرد وجود دارد که یکی از آنها «ساماندهی و هدفمندسازی برنامه های پژوهشی بر طبق مزیت های نسبی و رقابت گرایی و ماموریت های دانشگاه ها و مجموعه های پژوهشی» است. بر این اساس، یکی از موضوعات جدی این است که تحقیقات ما، تحقیقات مبتنی بر نیازهای اجتماعی، جدی، کارآمد و اثربخش باشد.
رییس دانشگاه علامه طباطبائی اظهار داشت: اگر ما بتوانیم در سطح دانشگاه، طرح های کلانی را معرفی نماییم که این طرح های کلان بتوانند به طرح های کوچکتر تقسیم شوند تا هم همکاران متخصص در آن زمینه ها کمک کنند و هم این که رساله ها و پایان نامه های دانشجویی با این طرح ها هدفمند شوند، یک کار اثربخش، معنادار و جدی به انجام می رسد. حرکت به سمت کیفی کردن پژوهش، استفاده از دانش روز و تجربه های علمی، استفاده از ابزارها، تکنولوژی ها و وسایل آزمایشگاهی و اجرای طرح تمام وقت شدن دانشجویان دکتری می تواند به مساله محور شدن پژوهش کمک نماید.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علامه طباطبائی، وی در انتهای سخنان خود اظهار داشت: نکته مهمی که باید بسیار به آن دقت کنیم، این است که محقق ما پیش از این که محقق باشد، باید متفکر باشد. در پس کارهای بزرگ و جدی پژوهشی، تفکر وجود دارد که متفکر، آن تفکر خودرا در قالب پروسه پژوهشی پیش می برد. پژوهشگر باید بتواند با روشن بینی و خلاقیت، پژوهش خودرا ساماندهی کند. امیدوار هستم این جلسه ها زمینه تعامل و هم اندیشی بیشتر را فراهم آورد تا شاهد اتفاقات خوبی در عرصه پژوهشی دانشگاه ها باشیم.1402/04/04
10:53:58
5.0 / 5
278
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد