نکسترو

عرضه الگوی سنجش قدرت هوایی کشورها در چارچوب یک رساله دانشجویی

عرضه الگوی سنجش قدرت هوایی کشورها در چارچوب یک رساله دانشجویی

نکسترو: به گزارش نکسترو، پژوهشگران گروه جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس در چارچوب یک رساله دانشجویی به عرضه الگوی سنجش قدرت هوایی کشورها پرداختند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، قدرت ملی به مجموعه ای از توانایی های مادی و معنوی مرکب از عناصر مختلف ثابت و متغیر که در قلمرو یک واحد جغرافیایی-سیاسی به نام کشور قرار گرفته اند، گفته می شود و یکی از ارکان اثرگذار در قدرت ملی کشورها، قدرت هوایی و احصاء عواملی است که در این قدرت اثرگذار هستند.

عزیز نصیرزاده که این تحقیق در چارچوب رساله دکترای تخصصی وی در رشته جغرافیای سیاسی با راهنمایی دکتر محمدرضا حافظ نیا، عضو هیأت علمی دانشکده علوم انسانی دانشگاه تربیت مدرس انجام شده است، با بیان این مطلب اضافه کرد: کشورها با ۴ محیط راهبردی و قلمرو حاکمیتی، یعنی خشکی ها، پهنه آب ها، هوا و فضا سروکار دارند و قلمروسازی در زمینه های مختلف و مدیریت بر آنها از ملزومات قدرت ملی به حساب می آید. ازاین رو میتوان گفت در عصر حاضر، رقابت های ژئوپلیتیکی فقط به عرصه خشکی محدود نمی گردد، بلکه در بستر دریاها بسط و گسترش پیدا کرده و در هوا هم برای کشورها می تواند اقتدارآفرین باشد.

وی افزود: ازاین رو قواعد حاکم بر آن تحت عنوان قدرت هوایی همچون مباحث مطرح در جغرافیای سیاسی در دو حوزه استفاده از فضای جغرافیایی (هوایی) و قلمروسازی ژئوپلیتیکی بر روابط دولت ها تأثیرگذار خواهد بود. به عبارت دیگر یکی از ارکان اثرگذار در قدرت ملی کشورها، قدرت هوایی یعنی توان کلی یک کشور برای پرواز و عمل از راه هوا با استفاده از پرواز کنترل شده انواع هواگردها، برای تحقق اهداف ملی در حوزه نظامی و غیرنظامی است.

نصیرزاده در مورد اهمیت پژوهش انجام شده، اظهار داشت: در واقع در این پژوهش به دنبال چارچوبی برای سنجش، مقایسه و رتبه بندی این قدرت بودیم که این مهم همواره یکی از دغدغه های صاحب نظران این حوزه و ژئوپلیتیسین ها بوده و تا کنون در این خصوص اقدام مؤثری صورت نگرفته است.

وی افزود: سنجش قدرت هوایی به صورت کمی و رتبه بندی کشورها از این منظر در نظام بین الملل از اهمیت خاصی برخوردار است، چون که آگاهی کشورها از میزان قدرت هوایی خود و سایر کشورها به آنها در اتخاذ راهبردهای مناسب برای پیگیری اهداف ملی در سطح جهانی کمک شایان توجهی را خواهد نمود. ازاین رو در این پژوهش، به دنبال پاسخ به دو سؤال بودیم؛ ۱- مؤلفه ها (عوامل) و متغیرهای تأثیرگذار بر قدرت هوایی کشورها کدامند؟ و ۲- الگوی پویای سنجش قدرت هوایی کشورها مبتنی بر کدام عوامل و متغیرهاست؟

نصیرزاده با بیان اینکه در این پژوهش توزیع پرسشنامه در یک جامعه آماری ۱۱۶ نفره از خبرگان و متخصصان حوزه هوانوردی نظامی و غیرنظامی داخلی و خارجی انجام شده است، اظهار نمود: در این رساله دو فرضیه "متغیرهای اثرگذار بر قدرت هوایی کشورها در دو بعد کارکردی و ساختاری با مؤلفه ها مرتب است" و "می توان نرم افزاری با استفاده از داده های سالیانه برای پویاسازی مدل سنجش قدرت هوایی کشورها طراحی کرد" عنوان شد که با روش توصیفی-تحلیلی و در دو قالب کتابخانه ای و میدانی، ابتدا به احصاء عوامل (۱۰ عامل) و شاخصهای مؤثر (۳۴ شاخص اصلی و ۱۹۵ شاخص جانبی) در سنجش قدرت هوایی کشورها در دو بُعد ساختاری و کارکردی پرداخته شد و سپس نسبت به عرضه الگوی سنجش قدرت هوایی کشورها و متناسب با آن عرضه نرم افزاری بومی جهت سنجش و اندازه گیری وضعیت قدرت هوایی کشورهای جهان از بین ۱۱۲ کشور دارای ساختار قابل بررسی در حوزه قدرت هوایی اقدام شد.

منبع:

1402/04/04
10:53:07
5.0 / 5
307
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد