نکسترو
پناهی در جشنواره علمی پژوهشی شهید احمد هدایت:

دستیابی به مرجعیت علمی یک خواسته ملی است

دستیابی به مرجعیت علمی یک خواسته ملی است

نکسترو: به گزارش نکسترو، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اظهار داشت: به برکت حضور پژوهشگران و پژوهشگران، مقوله رسیدن به مرجعیت علمی یک خواسته ملی است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در اختتامیه جشنواره علمی پژوهشی شهید احمد هدایت، با اشاره به فرمایشات مقام معظم رهبری درباب ضرورت دستیابی به مرجعیت علمی، اشاره کرد: امروزه رسیدن به مرجعیت علمی و ورود به عرصه سرآمدان علم و دانش یکی از خواسته های جدی حاکمیت از پژوهشگران و پژوهشگران کشور است. همچنانکه در دنیا نیز این مساله بصورت جدی دنبال می شود.
وی دومین خواسته از جامعه فرهیختگان کشور را حل مسائل فعلی و آینده کشور با نگاه علمی دانست و اظهار داشت: حال سؤال این است رسیدن به مرجعیت علمی چه الزاماتی دارد؟! نخستین الزام این است که تولیدات علم، دانش و فناوری است. در تولید علم ضرورت هایی وجود دارد، نخستین آن وجود محقق، پژوهشگر، دستیار و دانشجوی پویا و علاقمند است که ما در کشور از این حیث مشکلی نداریم.
بگفته معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، برای مثال بیشتر دانشگاه های علوم پزشکی کشور در عرصه دندانپزشکی دانشجو دارند.
دکتر پناهی با اشاره به فعالیت نزدیک به ۹۰۰ مرکز تحقیقاتی در کشور، اظهار داشت: درصد قابل توجهی از تحقیقات این مراکز تحقیقاتی در رابطه با دندانپزشکی است. بدین سبب از نظر توسعه نیروهای متخصص و زیرساخت نیز مشکلی وجود ندارد.
وی دومین نکته را در راستای نیل به مرجعیت علمی تبدیل علم و دانش به ثروت و سرمایه عنوان نمود و افزود: این مسیر همان است که تحت عنوان اقتصاد دانش بنیان از آن یاد می کنند، اما شواهد نشان میدهد بطور کامل نتوانسته ایم علم را به ثروت و فناوری تبدیل نماییم. تولید علم لازم است اما کافی نیست، مجموعه پژوهش هایی که به انجام می رسد حتما باید منجر به تغییر در رفتار پژوهشگر، سیاست گذار، جامعه و مردم شود.
دکتر پناهی عامل بعدی را فعالیت و همکاریهای بین المللی برشمرد و اشاره کرد: نمی شود فقط مصرف کننده باشیم. باید همراه با روابط بین المللی، تولید علم و فناوری مشترک داشته باشیم.
به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شانزدهمین دوره جشنواره شهید دکتر احمد هدایت به یاد این شهید بزرگوار جهت معرفی و تقدیر از پژوهشگران برتر دندانپزشکی توسط جامعه دندانپزشکی کشور و مشارکت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت انجام شد و در محورهای پژوهشگران برتر سال، کتاب تالیفی و ترجمه سال، اختراع برتر، مراکز تحقیقاتی دندانپزشکی برتر، مقالات برتر نمایه شده در نمایه های برتر بین المللی، مقاله دانشجویی برتر سال منتخبین خودرا معرفی و قدردانی نمود.1402/04/01
20:00:29
5.0 / 5
250
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد