نکسترو
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت خبر داد

حمایت ۴۰ میلیاردی از دانشگاه های علوم پزشکی

حمایت ۴۰ میلیاردی از دانشگاه های علوم پزشکی

به گزارش نکسترو، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در نشست معاونین تحقیقات و فناوری کلان منطقه 10 دانشگاه های علوم پزشکی کشور، اظهار داشت: 40 میلیارد تومان حمایت ویژه معاونت تحقیقات و فناوری به دانشگاه های علوم پزشکی در قالب دستورالعمل پشتیبانی از پژوهشگران در نظر گرفته شده است.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی، در نشست معاونین تحقیقات و فناوری کلان منطقه ۱۰ دانشگاه های علوم پزشکی کشور ضمن ابراز خرسندی از عملکرد و اقدامات این دانشگاه ها که اغلب جزو بزرگترین و تاثیرگذارترین دانشگاه های علوم پزشکی فعال در کشور می باشند، اشاره کرد: رقابت سنگینی در منطقه و دنیا در حوزه تولید علم حاکم است و طبق تاکیدات مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری در حوزه تولید علم و مرجعیت علمی باید اقدامات اساسی صورت پذیرد و علاوه بر توجه به مقوله کیفیت تولیدات علمی باید به کمّیت آنها هم توجه گردد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اعلان اینکه مسیر تولید دارو از مسیر تولید مقاله می گذرد و هدف نهایی تحقیقات رسیدن به دارو، تجهیزات و محصول یا دستورالعمل است، اظهار داشت: همانطور که به فناوران گفته می شود در فناوری در مرحله پتنت متوقف نشوند، چونکه مسیر تولید محصول و تجهیزات تازه شروع شده است، مقاله هم همین طور است، بعد از چاپ مقاله تازه مراحل تبدیل آن به محصول آغاز می شود.

وی افزود: عملکرد دانشگاه های کلان منطقه ۱۰ در عرصه فناوری شایسته تقدیر و قدردانی است.

پناهی همین طور با اشاره به ابلاغ دستورالعمل پشتیبانی از پژوهشگران، اعلام نمود: ۴۰ میلیارد تومان حمایت ویژه معاونت تحقیقات و فناوری به دانشگاه های علوم پزشکی در قالب دستورالعمل پشتیبانی از پژوهشگران در نظر گرفته شده است.

وی به حمایت هایی در قالب سرباز نخبه اشاره نمود و اضافه کرد: متعاقب تفاهم میان معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت و دانشگاه دفاع ملی تمام هزینه های حقوق و پشتیبانی از نخبگان در قالب طرح سرباز نخبه توسط معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت پرداخت خواهد شد. این در حالیست که انتظار داریم پذیرفته شدگان این طرح در قالب مقاله، محصول، دستورالعمل و غیره خروجی برای کشور داشته باشند. دستیار پژوهش، پزشک پژوهشگر و غیره نیز به همین منوال خواهند بود.

پناهی در ادامه به مقوله مطالعات کوهورت اشاره و اظهار داشت: چند شرط اصلی برای ادامه فعالیت کوهورت ها اعلام شده است؛ اول این که مطالعه کوهورت باید با تایید رئیس دانشگاه به فعالیت خود ادامه دهد، همین طور مطالعه کوهورت باید برای همه اعضای هیات علمی دانشگاه مربوطه قابل استفاده و در دسترس باشد و سوم لازم است نتایج حاصل از مطالعه در قالب ترجمان دانش مورد استفاده بومی در منطقه و سپس در سطح ملی قرار گیرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت در آخر سخنان خود، به ارتقای مجلات داخلی و توجه پژوهشگران به چاپ مقاله و رعایت رفتارهای اخلاقی در قالب دستورالعمل های کمیته های اخلاق در دانشگاه های علوم پزشکی اصرار کرد.

به نقل از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در ادامه نشست، معاونین تحقیقات و فناوری دانشگاه های علوم پزشکی تهران، ایران، شهید بهشتی، علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی، بقیةالله، ارتش، شاهد، انستیتو پاستور و مؤسسه عالی آموزش و پژوهش طب انتقال خون ایران که همگی جزو کلان منطقه ۱۰ آمایشی وزات بهداشت محسوب می شوند نیز به شرح گزارشی از اقدامات و دستاوردهای خود در عرصه تحقیقات و فناوری سلامت پرداخته و چشم انداز و برنامه های آتی خودرا ارائه کردند.
منبع:

1402/03/24
12:17:02
5.0 / 5
293
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد