نکسترو
در یك پژوهش بررسی شد؛

اثر حفاظتی عصاره غشا آمنیوتیک از سلول های فیبروبلاست پوست

اثر حفاظتی عصاره غشا آمنیوتیک از سلول های فیبروبلاست پوست

نکسترو: نکسترو: نتایج یک مطالعه نشان داد، در وضعیت استرس اکسیداتیو، عصاره غشا آمنیوتیک از مرگ سلول ها جلوگیری و تقسیم آنان را القا می کند؛ همین طور با دارا بودن اثر آنتی اکسیدانی و ضد پیری قابل توجه، می تواند به عنوان یک محصول طبیعی در صنایع آرایشی - بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، یکی از رویکرد های اصلی برای صیانت از پوست در مقابل افزایش سن، صیانت از سلول های فیبروبلاست در مقابل استرس اکسیداتیو است.

پژوهش های پیشین نشان داده اند، استفاده از عصاره غشا آمنیوتیک انسان در بانداژ زخم های باز، موجب بهبود قابلیت تقسیم و مهاجرت سلول ها و در نتیجه تسریع التیام زخم می شود.

با هدف بررسی اثر آنتی اکسیدانی عصاره غشا آمنیوتیک انسان بر سلول های فیبروبلاست، دکتر الهه افضل، نگین طلاچی، دکتر سعید ابرون، دکتر مرتضی ضرابی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه تربیت مدرس طی پژوهشی، سلول های فیبروبلاست پوست انسان را در معرض هیدروژن پراکسید قرار دادند تا شرایط افزایش سن و فعالیت اکسیدان ها شبیه سازی شود.

در این پژوهش سلول های فیبروبلاستی ۲۴ یا ۴۸ ساعت، پیش یا بعد از مواجهه با هیدروژن پراکسیداز در معرض عصاره غشا آمنیوتیک قرار گرفتند. بعد از ۴۸ ساعت مواجهه با پراکسید هیدروژن، میزان زنده مانی و تقسیم سلول ها و سطح بتا گالاکتوزیداز در رابطه با پیری، آنتی اکسیدان ها و سایتوکین های پیش التهابی در سلول ها مورد سنجش قرار گرفت. همین طور میزان بیان ژن های در رابطه با پیری با روش های آزمایشگاهی در سلول ها سنجیده شد.

نتایج این پژوهش نشان داد، در وضعیت استرس اکسیداتیو، عصاره غشا آمنیوتیک نه فقط از مرگ سلول ها جلوگیری و تقسیم آنان را القا می کند، بلکه موجب مهار مرگ برنامه ریزی شده سلولی (آپاپتوزیس) نیز می شود.

عصاره غشا آمنیوتیک همین طور به شکل مدلول داری سطح بتا گالاکتوزیداز در رابطه با پیری بالا رفته به سبب پراکسید هیدروژن را کم می کند. علاوه بر این، استفاده از عصاره غشا آمنیوتیک، پیش یا بعد از تحریک سلول ها با اکسیژن پراکسیداز، میزان بیان ژن های در رابطه با پیری را کم می کند. بررسی های پژوهشگران این پروژه نشان داد، عصاره غشا آمنیوتیک زیست نشانگرهای مربوط به آنتی اکسیدان ها را کاهش و میزان گلوتاتیون را افزایش می هد.

نتایج این پژوهش نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی International Journal of cosmetic science انتشار یافته است، نشان داد عصاره غشا آمنیوتیک اثر آنتی اکسیدانی و ضد پیری قابل توجهی داشته و می تواند به عنوان یک محصول طبیعی در صنایع آرایشی – بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد.

منبع:

1402/03/21
09:31:07
5.0 / 5
365
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد