نکسترو
در یك پژوهش ارائه شد

پیشنهاداتی برای بهبود مناسبات اجتماعی ایرانیان مقیم آلمان

پیشنهاداتی برای بهبود مناسبات اجتماعی ایرانیان مقیم آلمان

نکسترو: نکسترو: پژوهشگران کشور در یک پژوهش، مناسبات اجتماعی ایرانیان مهاجرت کرده به کشور آلمان را مورد واکاوی قرار داده و ضمن بررسی ابعاد مختلف این موضوع، نکاتی را درباب بهبود آن مطرح کرده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، امروزه در سطح جهان، حاکمیت ملی جوامع با فاکتورهای مختلفی مشخص می شود که یکی از موارد آن در رابطه با جمعیت ثابت کشورها است که در این میان، مهاجرت به ویژه مهاجرت بین المللی سهم قابل توجهی در برنامه ریزی های دولت ها دارد، بااینکه گسترش بی رویه آن در دهه های اخیر توانسته است معادلات جمعیتی جهان را با چالش مواجه کند. بااینکه مسیرهای مهاجرت در تمام ادوار یکسان نبوده است، ولی در دهه های اخیر مسیر حرکت بیش از ۵۰ درصد از مهاجران جهان از کشورهای درحال توسعه به سمت کشورهای توسعه یافته یا اصطلاحا از جنوب به شمال انجام گرفته است. در این بین، حوزه قاره اروپا با پذیرا شدن بیش از ۸۲ میلیون مهاجر در سال ۲۰۱۹ میلادی سردمدار بوده است.
بنا بر اشارات پژوهشگران، یکی از چالش ها و دغدغه های کشورهای مهاجرپذیر و مهاجرفرست، شیوه مناسبات اجتماعی و فرهنگی مهاجرین در کشورهای مقصد است که می تواند موجب اختلال در نظم مندی روابط اجتماعی، انسجام و پیوستگی میان افراد و گروههای اجتماعی در کشورهای میزبان شود. مناسبات به روشی از تعامل بین افراد یا گروهی از مردم اشاره دارد که در قبال همدیگر دارند و این احساس در میان افراد جامعه وجود دارد که از این رابطه احساس خرسندی یا نامطلوبی دارند. به عبارتی مناسبات به پروسه کنش متقابل اجتماعی و مکانیزمی دلالت دارد که بر پایه آن، رابطه میان انسان ها برمبنای موقعیت پاسخگویی، انگیزه کنشگران جهت شرکت در کنش متقابل و ایجاد رابطه با یکدیگر، شکل گرفته و ادامه می یابد.
محققانی از دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات با همکاری دانشگاه تهران مبادرت به انجام پژوهشی کرده اند که در آن، مناسبات اجتماعی ایرانیان مهاجرت کرده به کشور آلمان مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.
آنها برای انجام این تحقیق، ۲۸۰ نفر از ایرانیان مهاجر بالای ۱۸ سال ساکن در سه ایالت بادن-ورتمبرگ، نوردین وستفالن و هسن کشور آلمان را با بهره گیری از پرسش نامه، مورد سؤال قرار داده و از این طریق اطلاعات مورد نیاز را جمع آوری کرده اند.
نتایج این تحقیق نشان می دهند که مناسبات گروهی ایرانیان مهاجر در آلمان، می توانند با مواردی چون طول مدت اقامت، اعتقادات دینی، تفاوت نسلی و محدودیت های تحصیلی مرتبط بوده و تحت تاثیر آنها قرار گیرند.
بگفته فریبا رمضانی، محقق جامعه شناسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات تهران و همکارانش، «تفاوت نسلی با ۱۴ درصد، پایبندی به اعتقادات دینی با ۲۲ درصد، محدودیت تحصیلی با ۱۹ درصد و طول مدت اقامت با ۲۹ درصد در این خصوص مؤثر هستند. ولی اعتماد اجتماعی، پذیرش هنجارهای کشور مقصد و استفاده از رسانه های اجتماعی مجازی، رابطه خاصی با موضوع فوق نشان نداده اند».
این پژوهشگران برمبنای نتایج حاصله، پیشنهادهایی را به شرح زیر ارائه کرده اند:
- باتوجه به عدم آشنایی نسل دوم مهاجران ایرانی با زبان، آداب، رسوم، ارزش های ملی و مذهبی، ضروریست انجمن های ایرانیان و سفارت ایران با ترتیب دادن همایش های فرهنگی، مذهبی و ملی، زمینه تعامل نسل دوم مهاجران را با سایر ایرانیان فراهم آورند.
- تمرکز بخش های فرهنگی وزارت خارجه و نهادهای ذیربط بر برگزاری مناسبت های مختلف، کارهای خیریه، جمع آوری کمک های انسان دوستانه در مواقع بروز بحران های طبیعی در ایران مانند سیل و زلزله، شناخت ایرانیان نیازمند و مشکل دار در آلمان و تلاش جهت مساعدت و کمک به آنها، زمینه انسجام و مشارکت اجتماعی ایرانیان را مهیا می کند.
- پیشنهاد می شود باتوجه به نابسامانی های قیمت ارز و مشکلات ایجادشده برای ایرانیان دانشجو در خارج، صندوق کمک به دانشجویان با همکاری مالی منابع ذیربط (سفارت ایران، انجمن های ایرانی و ایرانیان نیکوکار مقیم آلمان) ایجاد شود تا ضمن کمک و پشتیبانی مالی، زمینه تقویت مناسبات گروهی ایرانیان فراهم گردد.
- پیشنهاد می شود ایرانیانی که طول مدت اقامت طولانی تری دارند، ضمن تماس و تعامل مستمر با سازمان های مهاجرتی و وزارت کشور آلمان، درخواست تأسیس شبکه های رادیویی و یا اختصاص محلهای فرهنگی و علمی ویژه مهاجران ایرانی کنند تا ضمن تقویت ارزش های فرهنگی و تلاش جهت حفظ هویت ملی، امکان تبادل تجربیات شغلی، تحصیلی، کاری و زندگی با سایر ایرانیان مهاجر فراهم آید.
این اطلاعات که برمبنای مطالعه ای علمی پژوهشی فراهم شده اند، در نشریه «نامه انجمن جمعیت شناسی ایران» انتشار یافته اند. این نشریه در قالب دوفصلنامه توسط انجمن جمعیت شناسی ایران انتشار می یابد.1402/03/18
14:22:14
5.0 / 5
323
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد