نکسترو
محققان ایرانی بررسی كردند

توانمندسازی زنان برای غلبه بر لطمه های اجتماعی

توانمندسازی زنان برای غلبه بر لطمه های اجتماعی

نکسترو: پژوهشگران در یک تحقیق جدید و ارزشمند، به واکاوی اهمیت و روش های توانمندسازی زنان برای کنترل لطمه های اجتماعی پرداخته و راهکارهایی را در این خصوص ارایه داده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، برمبنای تعریف دایره المعارف علوم اجتماعی، هر پدیده نامطلوب و مضر برای سلامت جامعه نظیر جرم و جنایت، لطمه اجتماعی نام دارد. مفهوم لطمه شناسی از علوم زیستی گرفته شده است. مطالعه بی سامانی و لطمه های اجتماعی مانند فقر، بیکاری، تبهکاری و نظایر آنها، همراه با علل و عوامل و شیوه های درمان آنها و همین طور شرایط بیمارگونه و نابهنجار اجتماعی را لطمه شناسی اجتماعی می گویند. به طورکلی لطمه اجتماعی به هر نوع عمل فردی و جمعی اطلاق می شود که در قالب اصول اخلاقی و قواعد عمل جمعی رسمی و غیررسمی جامعه قرار نمی گیرد و درنتیجه با پیگرد قانونی، تکفیر اخلاقی و طرد اجتماعی مواجه می شود.
درحقیقت بنا بر نظر متخصصان، لطمه شناسی اجتماعی، مطالعه ناهنجاری ها و نابسامانی های اجتماعی نظیر بیکاری، فقر، اعتیاد، خودکشی، تکدی گری و... همراه با علل و شیوه های پیشگیری و درمان آنها و نیز شرایط بهینه اجتماعی است. به اعتقاد جامعه شناسان، لطمه های اجتماعی در تمام اعصار و جوامع وجود داشته اند، لیکن در بعضی از شرایط با گسترش دامنه این لطمه ها معضلاتی ایجاد می شود که ادامه حیات اجتماعی را به خطر می اندازد. علایم هشداردهنده ای همچون افزایش نرخ ارتکاب به جرائم و تنوع آنها باتوجه به رشد جمعیت، کاهش سن ارتکاب به جرائم در بین زنان و ارتکاب علنی خیلی از جرائم مقابل اخلاق و عفت عمومی نشان میدهد که سنگ بنای اجتماع یعنی خانواده و نیز قشر زنان به عنوان مادران آینده و پرورش دهندگان نسل آتی در معرض لطمه ها و تهدیدات جدی قرار دارد.
در این خصوص، پژوهشگران دانشگاه شهید چمران اهواز و دانشگاه آیت الله بروجردی شهرستان بروجرد در یک مطالعه پژوهشی، توانمندسازی زنان برای کنترل لطمه های اجتماعی را بررسی نموده اند.
در این تحقیق که با هدف ارائه الگوی کارآمد بومی انجام شده است، ۳۰ نفر از زنان شهرستان بروجرد بوسیله نمونه گیری هدفمند و با حداکثر تنوع انتخاب شده و اطلاعات مورد نیاز با مصاحبه های عمیق و ساختاریافته از آنها جمع آوری شده است.
یافته های این تحقیق نشان می دهند که توانمندسازی پایدار زنان تحت تأثیر شرایط علّی (شامل همه ابعاد توانمندی)، شرایط زمینه ای (با متغیرهای زمینه ای فردی، متغیرهای زمینه ای خانواده پدری، پایگاه اقتصادی-اجتماعی و معلولیت جسمی) و شرایط مداخله گر (با زیرمجموعه های خاصیت های روان شناختی فرد، حمایت نهاد خانواده، تعامل با الگوی توانمند، ساختارها و فعل وانفعالات آنها، سیاستگذاری چندبعدی، بلندمدت، پژوهش محور و عدالت گرایانه در عرصه زنان و وحدت سازمان های مسئول) است.
بگفته نرگس خوشکلام، پژوهشگر دانشکده اقتصاد و علوم اجتماعی دانشگاه شهید چمران اهواز و همکارانش، «زنان در حوزه لطمه های اجتماعی، بطور معمول راهبرد کنترل وضعیت را اتخاذ می کنند که پیامدهایی نظیر کنترل در سه سطح شامل: سطح کلان (پژوهش و نظریه سازی، طراحی و قانون سازی)، سطح میانی (آموزش و فرهنگ سازی، اجرا و عملیاتی سازی، ارزیابی و اصطلاح سازی) و سطح خرد (خود-دیگر مراقبتی و ایمن سازی و خود توانمندی و دیگر-توانمندسازی) را در پی داشته است».
آنها می گویند: «به منظور تسهیل روند کنش زنان توانمند نیاز است که شرایط مداخله گر تحدیدکننده، حذف و یا حداقل تعدیل شوند و همین طور شرایط مداخله گر تسهیل کننده، ایجاد و یا تقویت شوند».
این تحقیق به عنوان یک دستاورد جدید توانسته است این شرایط میانجی را که به عنوان واسطه تأثیرگذاری توانمندسازی زنان در کنترل لطمه های اجتماعی عمل می کنند آشکار کند.
بنا بر اظهارات خوشکلام و همکارانش، «پیامد توانمندسازی پایدار که توانایی کنترل وضعیت و کنترل لطمه های اجتماعی در سطوح مختلف است دارای هفت سطح است. تحقیقات پیشین عمدتا بدنبال نتایج توانمندسازی زنان در سطح خُرد بوده اند، اما تحقیق ما نشان داد، زنان توانمند به شرط توانمندسازی پایدار و کنترل شرایط مداخله گر می توانند در سطوح کلانی همچون نظریه پردازی، سیاست گذاری و قانونگذاری در امتداد کنترل لطمه های اجتماعی گام بردارند که این سطح در جامعه ما باتوجه به پایدار نبودن پروسه توانمندسازی زنان بسیار کمرنگ است و نیاز به توجه و تمرکز بیشتری دارد».
آنها افزوده اند: «همچنین مفهوم بازتولید توانمندسازی نشان میدهد که توانمندسازی زنان می تواند بصورت فرآیندی چرخه ای و پویا عمل کرده و مدام نسل های آتی توانمند تولید نماید که این نیز برخاسته از مفهوم توانمندسازی پایدار می باشد. به عبارت دیگر، زنان توانمند در صورت فراهم بودن بستر توانمندسازی پایدار می توانند توانمندی و توانمندسازی را بازتولید کنند».
گفتنی ست از این یافته های پژوهشی، یک مقاله علمی تحقیقاتی تهیه شده که فصل نامه «مطالعات راهبردی زنان» وابسته به شورای فرهنگی- اجتماعی زنان و خانواده مبادرت به انتشار آن کرده است.
منبع:

1402/03/17
09:17:19
5.0 / 5
247
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد