نکسترو
در یك مقاله مروری مورد بررسی قرار گرفت؛

درمان های مبتنی بر سلول و مشتقات سلولی برای درمان بیماری های کبدی

درمان های مبتنی بر سلول و مشتقات سلولی برای درمان بیماری های کبدی

نکسترو: به گزارش نکسترو، گروهی از پژوهشگران در یک مقاله مروری، چشم انداز آینده درمان های مبتنی بر سلول های شبه هپاتوسیتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان، برای درمان بیماری های کبدی را مورد بررسی قرار دادند.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بیماریهای کبدی دوازدهمین علت مرگ و میر در سرتاسر جهان محسوب می شوند.

تا کنون پیوند کبد، مؤثرترین و تنها روش برای درمان مبتلایان به آخرین مراحل بیماریهای کبدی بوده است. به سبب نقصان هایی مانند تعداد اندک اهداکنندگان سالم، استفاده مادام العمر از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی و پیچیدگی این روش درمانی، درمان های مبتنی بر سلول یا محصولات مشتق از سلول، بعنوان روش درمانی جایگزین برای طیف گسترده ای از بیماریهای کبدی مورد توجه قرار گرفته اند.

انواع مختلفی از سلول ها- مانند هپاتوسیت ها، سلول های شبه هپاتوسیتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان، سلول های بنیادی کبدی انسان- و نگاههای درمانی متنوع - مانند درمان های ترکیبی با بهره گیری از انواع متفاوت سلول ها، ارگانوئیدها و استفاده از ساختارهای متشکل از سلول ها و پلیمرهای طبیعی و مصنوعی قابل پیوند و یا حتی ماتریکس خارج سلولی سلول زدایی شده- پیشنهاد شده اند و اثر بخشی آنان با مطالعات پیش بالینی و بالینی مورد ارزیابی قرار گرفته است.

به منظور بررسی وضعیت فعلی درمان های مبتنی بر سلول و مشتقات سلولی برای بیماریهای کبدی، انسیه زحمتکش، دکتر نیکو حسین خان ناظر، دکتر مسعود وثوق و همکارانشان در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، به همراه پژوهشگرانی از سوئد و بلژیک، به نگارش مقاله مروری پرداختند.

این مقاله مروری به بحث پیرامون چشم انداز آینده درمان های مبتنی بر سلول های شبه هپاتوسیتی مشتق از سلول های بنیادی پرتوان، ارگانوئیدهای کبدی و درمان های ترکیبی بر اساس این روش ها پرداخته است.

پژوهشگران در این مقاله چنین نتیجه گیری می کنند که کاربرد امیدوارکننده روش های مبتنی بر دانش سلول های بنیادی، همچون سلول های بنیادی پرتوان القایی با ادغام در روش های جدیدی مانند ویرایش ژن، تمایز هدایت شده و فناوری ارگانوئیدها، چشم انداز امید بخشی برای عرضه نگاههای درمانی جدید و مدل سازی بیماریها و اختلالات کبدی عرضه می کند.

این مقاله مروری در نشریه بین المللی Expert Review of Gastroenterology & Hepatology انتشار یافته است.
1402/03/14
13:24:03
5.0 / 5
337
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد