نکسترو
دبیر كنگره پیشگامان پیشرفت خبر داد

قدردانی از رساله های برتر در زمینه پیشرفت اسلامی ایرانی

قدردانی از رساله های برتر در زمینه پیشرفت اسلامی ایرانی

نکسترو: به گزارش نکسترو، چهاردهمین کنگره پیشگامان پیشرفت با حضور بیشتر از دوهزار دانشجوی علاقه مند به پیشرفت، به صورت مجازی کار برگزار گردید.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، سیدی، دبیر کنگره چهاردهمین کنگره پیشگامان پیشرفت در مراسم شروع به کار این کنگره، اظهار داشت: در این رویداد علاوه بر بررسی نقش جوانان در اجرایی سازی الگو، از رساله های برتر در زمینه پیشرفت اسلامی ایرانی، با هدف ارتقای پژوهش های نظری و کاربردی در این عرصه تقدیر به عمل می آید.
وی با اشاره به اینکه تقریبا نیمی از جامعه امروز ایران را جوانان می سازند، خاطرنشان کرد: جوانان نیروی محرک پیشرفت جوامع هستند و در صورتیکه بتوان توجه و توان آنها را به سمت وسوی خاصی هدایت کرد، مقدمات موفقیت، فراهم گشته است.
سیدی، ترسیم آینده جوانان در ۵۰ سال آینده را از دیگر مزایای این الگو نامید و تصریح کرد: تجربه نشان داده است که جوانان، نقش پررنگی در مطالبه اهداف انقلاب اسلامی دارند و رهبر معظم انقلاب هم بارها بر این خصوصیت تاکید فرموده اند. در این صورت لازم است الگو مشارکت عموم مردم جامعه، بخصوص جوانان را جلب کرده، در دل آنها امید بیافریند و آنها را برای حرکت به سمت اهداف سند برانگیزد.
دبیر چهاردهمین کنگره پیشگامان پیشرفت تصریح کرد: از اولین روزهای تأسیس مرکز، به این نقش پررنگ جوانان بخصوص دانشجویان توجه شده و با برنامه ریزی کنگره ای تحت عنوان پیشگامان پیشرفت، محملی را برای مشارکت جوانان در تدوین، تکمیل و ارتقای سند الگو در زمان تدوین، و امروز، گفتمان سازی و اجرای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در نظر گرفته است.
به قول وی این کنگره با اهدافی چون "تلاش برای مشارکت حداکثری دانشجویان و جوانان فعال در اندیشه ورزی در رابطه با الگوی پیشرفت کشور و فرایند تدوین و تحقق آن"، "ظرفیت سازی برای مطالبه و اجرای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت توسط نسل آینده ساز جامعه"، "کمک به همگانی کردن و ترویج گفتمان پیشرفت در میان جوانان و دانشجویان" برگزار شده است.
وی فعال سازی ظرفیتهای بالقوه جوانان و دانشجویان کشور و به کارگیری آن برای تولید آثار علمی و هنری با مبحث پیشرفت، جهت دهی به تولیدات و آثار علمی و هنری دانشجویان و جوانان کشور در زمینه پیشرفت و ارزیابی و ارتقای مداوم آنها و فرهنگ سازی و تقویت روحیه خودباوری در میان دانشجویان و نسل جوان کشور را از دیگر اهداف این رویداد فرهنگی عنوان نمود.
وی "نقش جوانان در شکل گیری و تعمیق گفتمان پیشرفت"، "نقش جوانان در مطالبه و هموارسازی مسیر پیشرفت"، "مسئولیت جوانان و نخبگان جوان در تحقق ظرفیتهای اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی الگو"، "بایسته های تبدیل الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت به عزم ملی" و "ظرفیت ها و چالش های گفتمان سازی الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت" را همچون محورهای بحث و تبادل نظر در این کنگره ذکر کرد.
سیدی، "مشارکت مردمی و اجماع نخبگانی در اجرای الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت"، "تجارب ملی و جهانی در اجرای الگوها و برنامه های توسعه" و در نهایت "آسیب شناسی روند اجرای برنامه های توسعه کشور" را از دیگر محورهای گفتگو در این کنگره دانست.
دبیر چهاردهمین کنگره پیشگامان پیشرفت به بیان بخش ها و برنامه های این کنگره پرداخت و اظهار داشت: در ابتدا و هم انتهای کنگره از سخنان دو تن از دانشوران جوان که در زمینه های فناوری، نوآوری و شرکتهای دانش بنیان فعال می باشند، استفاده خواهیم کرد. همینطور دو نشست برای عرضه مقالات درنظر گرفته شده است. این مقالات از میان مقالات مختلف و بعد از ارزیابی دقیق آنها برای عرضه شفاهی انتخاب شده اند.
سیدی، بخش دیگری از این کنگره را در ارتباط با حلقه های فکری دانست و اظهار داشت: این حلقه ها به منظور ایجاد و گسترش زمینه های مؤثر جهت حضور پرنشاط و سازنده جوانان و تشکل های متعدد دانشجویان و طلاب در زمینه پیشرفت و بهره گیری از روحیه آرمان خواهی و تحول گرایی آنان در توسعه تفکر و ایجاد و ترویج فضای گفتمانی و تولید علم در حوزه های در رابطه با پیشرفت اسلامی ایرانی تشکیل شده اند.
وی معرفی رساله های برتر در زمینه پیشرفت اسلامی ایرانی را آخرین بخش از کنگره پیشگامان پیشرفت دانست که در روز پنج شنبه در مراسم اختتامیه کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت هدایای برگزیدگان تقدیم می شود.
وی هدف از این اقدام را ارتقای پژوهش های نظری و کاربردی در ارتباط با پیشرفت اسلامی ایرانی طبق معیارهای علمی و تقدیر از پژوهشگران جوان دانست.
بر طبق این گزارش، در برنامه یک روزه کنگره تعداد ۲۱ مقاله منتخب توسط دانشجویان عرضه شد.
1402/03/04
12:23:21
5.0 / 5
395
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد