نکسترو
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت:

نمی توان یک عضو هیئت علمی را تنها برمبنای شاخص اچ دانشمند دانست

نمی توان یک عضو هیئت علمی را تنها برمبنای شاخص اچ دانشمند دانست

نکسترو: به گزارش نکسترو، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اشاره به اینکه امروزه نمی توانیم یک فرد هیات علمی را تنها برمبنای رتبه H-index دانشمند بنامیم، اظهار داشت: باید فاکتورهای همه جانبه ای برای سنجش و ارزیابی دانشمندان تعیین شود که این مسئولیت مدیران اطلاع رسانی علوم پزشکی است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر یونس پناهی در همایش ملی مدیران اطلاع رسانی پزشکی و رؤسای کتابخانه های مرکزی دانشگاه های علوم پزشکی با اعلان اینکه دستیابی به علم سلطه و حاکمیت می آورد و هر جامعه صاحب دانش در حوزه بین المللی آبرومند است، تصریح کرد: در عرصه سلامت فاکتورهای ارزیابی علمی و مرجعیت در اختیار مدیران اطلاع رسانی است. هر چه در جامعه تولید علم و فناوری صورت گیرد، ولی ملاک و معیاری برای سنجش نباشد، امکان رشد و توسعه هم میسر نخواهد بود.

دکتر پناهی با تأکید بر اینکه تولید علم و داشتن آن وقتی با شتاب همراه باشد، حائز اهمیت می باشد و میزان سواد را شتاب تولید علم و فناوری تعیین می کند؛ اشاره کرد: میانگین سرعت تولید علم در کشور در همه علوم ۷.۴۴ است و در علوم پزشکی ۸.۳۳ است. باید توجه داشت در صورتی می توان جایگاه علمی فعلی را حفظ کرد و حتی آنرا ارتقاء داد که این عدد نسبت به کشورهای منطقه مقایسه شود و با نگاه آینده نگرانه نسبت به تعیین راهبردهای کلیدی برای رشد تولید علم در کشور سیاستگذاری صورت پذیرد.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، در ادامه به مقوله فناوری اشاره و اظهار داشت: مسیر مقاله باید به فناوری و محصول منجر شود. حال این محصول می تواند یک کالا، یک خدمت یک دستورالعمل و پروتکل باشد که سبک زندگی افراد جامعه را به سمت سلامت بیشتر هدایت کند. همین طور باید از علوم و ابزارهای جدید و فناورانه مانند هوش مصنوعی برای مدیریت آمار و بیگ دیتاها بهره برد.

به گفته وی، ایران در رتبه فناوری در دنیا در جایگاه ۵۳ است که طبق برنامه ریزی ها باید به رتبه ۳۵ برسیم.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر پناهی در ادامه به بازدید از سی و چهارمین نمایشگاه بین المللی کتاب اشاره و اظهار داشت: در گذشته شور و استقبال بسیار بیشتری در این نمایشگاه ها شاهد بودیم، این شور و اشتیاق باید با روش های حمایتی و تشویقی احیا شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت با اعلان اینکه کتابخانه های مراکز درمانی زیبنده جایگاه علمی کشور نیست و باید برای آن فکری شود، اشاره کرد: کتابخانه های مراکز درمانی نباید محلی برای ذخیره کتاب های تاریخ گذشته باشد، بلکه کتاب های باارزش از جنبه محتوایی و تخصصی به روز باشد و به کتاب های علوم جدید بیشتر بها داده شود. ضمن این که در ارزشیابی ها باید به کتابخانه ها امتیاز بیشتری داده شود.
1402/03/01
13:46:54
5.0 / 5
295
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد