نکسترو
وزیر بهداشت خبر داد

انتشار بیشتر از 5 هزار کتاب در حوزه علوم پزشکی پارسال

انتشار بیشتر از 5 هزار کتاب در حوزه علوم پزشکی پارسال

به گزارش نکسترو، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به اینکه در سال ۱۴۰۱ حدود ۵ هزار و ۲۴۰ عنوان کتاب در حوزه علوم پزشکی انتشار یافته است، تصریح کرد: استادان و دانشجویان علوم پزشکی باید از  آخرین دستاوردهای علمی روز در این عرصه آگاه باشند که انتشار کتاب ها و مجلات علمی به این امر مهم کمک می نماید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی اظهار داشت: بر مبنای تفاهمنامه ای که با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی منعقد گردید، مقرر شده مراکز بهداشتی و درمانی سراسر کشور به منظور توسعه فرهنگ کتابخوانی که تأثیر قابل توجهی در ارتقای سلامت معنوی در جامعه دارند، به کتاب های عمومی و تخصصی تجهیز شوند.

وی اضافه کرد: مطابق این تفاهم نامه مراکز مختلف وزارت بهداشت شامل خانه های بهداشت، مراکز جامع سلامت، بیمارستان ها و درمانگاه ها مجهز به کتابخانه خواهند شد تا مراجعان و خدمت گیرندگان از این مراکز در اوقات آزاد خود به مطالعه بپردازند و از این طریق به ارتقای سطح سواد سلامت مردم کمک گردد.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: در سال ۱۴۰۱ حدود ۵ هزار و ۲۴۰ عنوان کتاب در حوزه علوم پزشکی انتشار یافته که سه هزار عنوان آن تالیفی و دو هزار عنوان ترجمه بوده است.

دکتر عین اللهی اظهار نمود: دانشگاه های علوم پزشکی کشور ۸۰۰ مرکز تحقیقاتی دارند که حاصل تلاش آنها در ۲۲ سال قبل عرضه ۶۴۲ عنوان کتاب به جهان بوده است.

وی افزود: همینطور ۴۶۵ مجله علمی و پژوهشی در حوزه علوم پزشکی طی این مدت انتشار یافته که ۷۹ عنوان از این مجلات در ISI نمایه شده، همینطور ۹۷ عنوان مجله در پابمد و ۱۸۰ مجله هم در اسکاپوس نمایه شده است.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تکیه بر اهمیت کتابخوانی و ارتقای سواد سلامت جامعه، اظهار نمود: استادان و دانشجویان علوم پزشکی باید از آخرین دستاوردهای علمی روز در این عرصه آگاه باشند که انتشار کتاب ها و مجلات علمی به این امر مهم کمک می نماید.

وی اظهار داشت: علاوه بر مطالعات فردی دانشمندان علوم پزشکی برنامه های ژورنال کلوپ را در گردهمایی های علمی اجرا می کنند که در آن به صورت گروهی به مباحث علمی پرداخته می شود.

دکتر عین اللهی افزود: با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، طرحی را در دست اجرا داریم تا ۱۸ هزار خانه بهداشت کشور را به کتاب و کتابخانه تجهیز نماییم.

وی با اشاره به اینکه کتابخوانی در توسعه سلامت معنوی در جامعه اثرگذار می باشد، اظهار داشت: طبق توافقنامه انجام شده به صورت مرحله ای خانه های بهداشت و مراکز جامع سلامت و سپس مراکز درمانی وزارت بهداشت را با اولویت مناطق محروم به کتاب، کتابخانه و امکانات کتابخوانی مجهز خواهیم کرد.
منبع:

1402/02/31
11:15:48
5.0 / 5
292
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد