نکسترو
نتایج پژوهش صورت گرفته روی حیوان مدل آزمایشگاهی نشان داد؛

امکان بررسی الگوی تخریب کلاژن با استفاده از روش تصویربرداری NIR-II

امکان بررسی الگوی تخریب کلاژن با استفاده از روش تصویربرداری NIR-II

به گزارش نکسترو، نتایج پژوهش صورت گرفته در پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با همکاری پژوهشگران چینی نشان می دهد، روش تصویربرداری NIR-II می تواند به صورت دقیق، سرعت تخریب کلاژن در بدن را نشان دهد.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، کلاژن (Collagen) یک زیست ماده سازگار با بدن انسان است که به شکل گسترده در مصارف زیست پزشکی مانند ترمیم دیسک کمر، نارسایی های استخوانی، صدمه به تاندون و انتقال هدفمند دارو مورد استفاده قرار می گیرد.

به عنوان یک ایمپلنت بیرونی، قابلیت تخریب ماده خارجی و سرعت این تخریب، در کاربرد بالینی زیست مواد اهمیت زیادی دارد. در شرایط ایده آل، سرعت تخریب زیست ماده به همان اندازه سرعت ترمیم بافت است.

در تولید محصولات زیستی مبتنی بر کلاژن، نکته کلیدی، سرعت تخریب کلاژن در نقاط مختلف بدن است.

طی پژوهشی که توسط پروفسور حسین بهاروند از پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی و تعدادی از پژوهشگران چینی صورت گرفت، سه نوع کلاژن با اتصال عرضی زیاد، متوسط و اندک با روش های کواتنومی برچسب گذاری شده و به صورت زیرجلدی، درون عضلانی و داخل غضروفی به بدن حیوان مدل آزمایشگاهی تزریق شدند؛ سپس با روش های تصویربرداری پیشرفته (Near-Infrared-II)، سرعت تخریب آنان مورد بررسی قرار گرفت.

نتایج این پژوهش نشان داد، تمام انواع کلاژن مورد آزمایش ظرف 35 روز به صورت کامل در مواضع تزریق تجزیه شدند؛ با این وجود میانگین سرعت تخریب در ناحیه زیرجلدی و بافت عضلانی کندتر از غضروف بود.

به شکل دقیق تر، نتایج این پژوهش نشان داد که در بافت عضلانی، سرعت تخریب کلاژن با اتصال عرضی زیاد، کندتر از سرعت تخریب کلاژن با بافت عرضی اندک بود؛ در حالیکه کلاژن با اتصالات عرضی زیاد، بالاترین سرعت تخریب را در مفاصل شانه و زانو داشت.

نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Regenerative Biomaterials انتشار یافته است، از آن حکایت می کند که روش تصویربرداری مورد استفاده (NIR-II) می تواند به صورت دقیق، سرعت تخریب کلاژن در بدن را نشان دهد. همینطور این پژوهش آشکار کرد که سرعت تخریب کلاژن بیشتر به موضع تزریق بستگی دارد تا میزان اتصال های عرضی که در حیوان مدل مورد بررسی، سرعت تخریب در ناحیه زیرجلدی و بافت عضلانی نسبت به بافت غضروفی کندتر بود.
1402/02/17
10:23:08
5.0 / 5
287
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد