نکسترو
از سوی رئیس قوه قضاییه ابلاغ شد

دستورالعمل نحوه تشکیل شعب رسیدگی به اختلافات در حوزه علم و فناوری

دستورالعمل نحوه تشکیل شعب رسیدگی به اختلافات در حوزه علم و فناوری

به گزارش نکسترو، دستورالعمل نحوه تشکیل شعب تخصصی رسیدگی به اختلافات در حوزه علم و فناوری توسط رئیس قوه قضاییه به واحدهای قضایی ابلاغ گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین محسنی اژه ای رییس قوه قضاییه دستورالعمل نحوه تشکیل شعب تخصصی رسیدگی به اختلافات در زمینه علم و فناوری را به واحدهای قضایی ابلاغ نمود.

در اجرای ماده (۹) قانون جهش تولید دانش بنیان مصوب ۱۴۰۱/۲/۱۱ مجلس شورای اسلامی و بمنظور رسیدگی تخصصی و تسریع در رفع اختلافات حوزه علمی و فناوری در دادگاه ها شامل اولین و تجدیدنظر و شوراهای حل اختلاف دستورالعمل نحوه تشکیل شعب تخصصی رسیدگی به اختلافات در زمینه علم و فناوری به شرح مواد آتی است.

ماده ۱-معانی اصطلاحات به کار رفته در این دستورالعمل به شرح زیر است:

الف- اشخاص دانش بنیان: شرکتها و موسسات موضوع ماده (۱) قانون پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب ۱۳۸۹/۸/۵.

ب- اشخاص فناور: واحد مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی؛ پ- نخبه: افراد موضوع ماده (۲) «آیین نامه احراز استعدادهای برتر نخبگی مصوبه جلسه ۵۸۹ مورخ ۱۳۸۵/۶/۱۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی».

ث-اختلاف: اختلافات حقوقی و کیفری در حوزه علمی و فناوری بین اشخاص های پیشین با یکدیگر یا با دیگر اشخاص حقیقی و حقوقی مانند اختلافات در مورد فروش، انتقال، مالکیت، مشارکت، سرمایه گذاری، بهره برداری از امتیازات اختلاف بین شرکا و سهامداران اختلاف بین شرکتها با کارکنان کارگزاری و مشاوران مالی حقوقی و فنی خود در حوزه فناوری در فرآیندهای تجاری سازی؛ ث-داوری: حل و فصل اختلافات بوسیله داور مرضی الطرفین به سبب قرارداد یا تصمیم دادگاه به درخواست طرفین.

ماده۲-در کلیه مراکز استان به تشخیص رییس کل دادگستری استان حداقل یکی از شعب دادگاه های اولین تجدیدنظر و شورای حل اختلاف جهت رسیدگی به اختلاف اختصاص می یابد. در دیگر حوزه های قضایی باتوجه به وضعیت استقرار شرکتها و اشخاص موضوع این دستورالعمل و میزان اختلاف آنها، با پیشنهاد رییس حوزه قضایی و تایید رییس کل دادگستری استان یکی از شعب دادگاه های اولین و شورای حل اختلاف برای رسیدگی به اختلاف موضوع این دستورالعمل تعیین می شود.

تبصره -تشکیل شعب تخصصی مانع از اجرای دیگر در آن شعبه متناسب با میزان ارجاع موضوع این دستورالعمل نخواهد بود.

ماده۳ -قضات اعضای شعب تخصصی دادگاه ها و حداقل یکی از اعضای شعب تخصصی شورای حل اختلاف حتی المقدور از بین افراد آشنا به کارهای علمی و فناوری تعیین می شود.

ماده۴ -مقام قضایی می تواند با توافق طرفین پرونده را با رعایت قانون در اجرای دستورالعمل ساماندهی حل و فصل اختلاف بوسیله داوری و ایجاد و توسعه نهادهای داوری مورخ ۱۴۰۰/۱۱/۱۳ رییس قوه قضاییه به داوری یا بمنظور حصول سازش بین طرفین به شورای حل اختلاف ارجاع کند.

ماده ۵- بمنظور کاهش اختلاف موضوع این دستورالعمل معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نسبت به ارائه و ترویج قراردادهای یکسان سازی شده در حوزه علم و فناوری اقدام می نماید.
ماده ۶- معاونت منابع انسانی و امور فرهنگی قوه قضاییه ظرف سه ماه از تصویب این دستورالعمل با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و مرکز توسعه حل اختلاف، آموزش های لازم را به قضات و کارکنان شعب تخصصی ارائه می دهد.

ماده۷ -مرکز آمار و فناوری اطلاعات قوه قضاییه ظرف سه ماه از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل، امکان ثبت تعاونی و اجزای آن به شعب تخصصی را در سامانه های قضایی فراهم می نماید.

ماده ۸- دیگر مقررات مربوط مطابق «آیین نامه شیوه تشکیل شهر تخصصی مراجع قضایی مصوب ۱۳۹۸/۲/۲۸ رییس قوه قضاییه» خواهد بود.

این دستورالعمل مشتمل بر هشت ماهه و یک تبصره در تاریخ به تصویب رییس قوه قضاییه رسید و از تاریخ ابلاغ لازم الاجرا است.

منبع:

1402/02/11
12:17:49
5.0 / 5
406
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد