نکسترو

شرکت هایی که بیشترین مشارکت را در سامانه ساتع داشتند

شرکت هایی که بیشترین مشارکت را در سامانه ساتع داشتند

نکسترو: نکسترو: برمبنای آخرین گزارش عملکرد اجرائی بند(و) تبصره(9) ماده واحده قانون بودجه سال 1400 کل کشور، بیشترین قرارداد ثبت شده توسط شرکت های تابعه وزارت دفاع، نیرو و نفت بوده است.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، بر اساس بند(و) تبصره(۹) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور؛ شرکت ها، بانکها و مؤسسات دولتی مکلف هستند حداقل ۴۰ درصد از هزینه امور پژوهشی خودرا در امتداد حل مسائل و نیازهای فناورانه خود بوسیله عقد توافقنامه و قرارداد با دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور هزینه کنند. این قراردادها می تواند در قالب پروژه های پژوهشی کاربردی و یا پشتیبانی از رساله ها و پایان نامه های تحصیلات تکمیلی صورت گیرد.

این بند قانونی از سال ۱۳۹۷ در قالب بند(ط) تبصره (۹) قانون بودجه، و در سالهای ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ بند (ح) تبصره (۹)، در متن قانون بودجه سالیانه قرار گرفته است.

بر اساس آخرین گزارش عملکرد اجرائی بند (و) تبصره (۹) ماده واحده قانون بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور، تا آخر سال ۱۴۰۰، بیش از ۱۷۰۰ پروژه در سامانه تقاضا و عرضه پژوهش (ساتع) به ارزش بیش از ۱۰ هزار میلیاردریال به ثبت رسیده است.

در نمودار زیر تعداد و مبالغ قراردادهای منعقد شده به هر سال نشان داده شده است که نشان از روند رو به رشد همکاری میان مشمولین و دانشگاه ها/پژوهشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دارد بطوریکه عمده قراردادهای منعقد شده مربوط به سالهای ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ بوده است.گفتنی است بیشترین قرارداد ثبت شده توسط شرکت های تابعه وزارت دفاع، نیرو و نفت بوده و در سمت عرضه پژوهش نیز بیشترین مبالغ قرارداد مربوط به دانشگاه های شهید بهشتی، صنعتی مالک اشتر، تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف و تربیت مدرس بوده است.

مجموع اعتبار پرداختی از طرف شرکت ها/بانک ها و مؤسسات مشمول به دانشگاه ها/پژوهشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برابر ۴ هزار و ۵۸۰ میلیاردریال است. نمودار ۲ اعتبارات پرداخت شده در هر سال را نشان میدهد.بر اساس بخشنامه اجرائی بند مذکور، مسئولیت اجرای این بند بر عهده دبیرخانه شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری(عتف) قرار گرفته است. دبیرخانه شورای عالی عتف نیز در امتداد اجرای وظایف خود برمبنای شرح تفصیلی وظایف و اختیارات شورای عالی عتف و بمنظور بسترسازی و تسهیل در اجرای بند قانونی فوق الذکر قانون بودجه کل کشور، از سال ۱۳۹۷ مبادرت به راه اندازی و مدیریت سامانه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری(ساتع) کرده است.
1402/02/04
15:20:21
5.0 / 5
353
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد