نکسترو
در یك پژوهش بررسی شد؛

زنان نابارور چگونه با بی فرزندی کنار می آیند؟

زنان نابارور چگونه با بی فرزندی کنار می آیند؟

نکسترو: به گزارش نکسترو، در یک پژوهش جدید، محققان به مبحث عدم باروری زنان بعد از ازدواج پرداخته و ابعاد تاثیرگذاری آن بر روح و روان و زندگی آنها را که از زبان خودشان بیان شده، بررسی نموده اند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، ازدواج بعنوان یک پدیده اجتماعی، نه تنها در ثبات و نظم جامعه نقش دارد، بلکه نوعی سلامت جسمی و روحی برای افراد جامعه را به دنبال می آورد. اغلب، هـدف اصـلی مـردان و زنـان از ازدواج، تولیـد مثـل و در واقع بچه دار شدن است، درحالی که تولید مثل، با دو پدیده بـاروری و نابـاروری مواجـه اسـت. پدیـده باروری بدیهی است که تولید مثل موفقیت آمیز را شـامل می شود. بـاروری همـواره یکـی از مهم ترین کارکردهای خانواده به حساب می آید. البته خانواده دارای کارکردهای مهم دیگری ازقبیل دلبستگی، عشق، همراهی و مرتفع ساختن نیازهای جنسی و روان شناختی هم هست.
طبق نظر محققان، باروری در اغلب فرهنگ ها از ارزش بـالایی برخوردار می باشد و آرزوی فرزنددار شدن از اساسی ترین محرک های انسانی است. حـاملگی و مـادر شـدن برای زنان از پایه های تکاملی به حساب می آیند و در فرهنگ ایرانی ها هم بر آن بسیار تاکید شده است. اگـر تـلاش در جهت فرزندآوری با شکست مواجه شود، می تواند به یک تجربه احساسی مخرب تبدیل گردد. ناباروری بعنوان عدم موفقیت در باروری پس از ۱۲ ماه رابطه جنسی محافظت نشده درنظـر گرفتـه می شود. افرادی کـه نابـاروری را تجربـه می کنند، علاوه بـر مسائل جسمانی، از نظر عاطفی و روانی هم تحت فشار قرار می گیرند. بیماری های روان شناختی ناباروری ازجمله اضطراب، افسردگی و استرس مزمن بین جمعیت نابارور و خصوصاً زنان شایع هستند و بنابراین تحقیق در اینباره از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
در همین راستا، تیمی پژوهشی از دانشگاه یزد و دانشگاه علم و هنر این شهر مطالعه ای را به انجام رسانده اند که در آن تجربه زیسته زنان نابارور از مساله بی فرزندی مورد موشکافی علمی قرار گرفته است.
در این پژوهش، گروهی از زنان نابارور اولیه بین ۲۵ تا ۴۰ سال که حداقل ۵ سال تجربه زندگی مشترک داشته و حداقل دوسال چالش در درمان ناباروری و تجربه حداقل یک مرتبه شکست آی وی اف داشته اند، مشارکت کرده اند. ابزار اصلی این مطالعه برای جمع آوری اطلاعات هم مصاحبه بوده است.
بر مبنای یافته های این پژوهش، نتایج ناباروری شامل هشت مقوله اصلی هستند که به ترتیب عبارتند از: گذار از متن به حاشیه، کالاانگاری زن دوم، نقش قربانی، گذار پرگداز جدایی، استحاله در شوهر، فانتزی عشق و ناباروری، بستر مشکل آفرین و تنهایی وجودی.
همینطور در این خصوص، یک مقوله هسته ای تحت عنوان قربانیان قربانی خواه وجود دارد. قربانیان قربانی خواه اشاره به این مفهوم دارد که خانمهایی که تجربه ناباروری دارند، به مرور زمان و به علت مواجهه با نتایج ناباروری و خصوصاً نتایج مبتنی بر فرهنگ ازدواج مجدد، با تمایل به ازدواج مجدد همسرشان مواجه می شوند.
به قول آزاده ابویی، استادیار و پژوهشگر گروه مشاوره دانشگاه علم و هنر یزد و دو همکار دیگرش در این تحقیق، «تبیین نتایج به طورکلی نشان داده است وجود نگرانی از ازدواج مجدد همسر و در مواردی همراهی همسر برای ازدواج مجدد جهت فرزنددار شدن و طلاق همسر دوم، این زنان را از منظر روان شناختی و رابطه زن و شوهری آشفته می کند».
این محققان می گویند: «طبق یافته های پژوهش ما، نازایی و تجربـه نابـاروری باعـث ایجـاد پدیـده ای بـه نـام نقـش قربـانی می شود. همینطور وجود شرایط مداخله گر مثل آرزوی انتقام و شرایط زمینه ای مثل فانتزی عشق، باعـث پررنگ شدن تجربه نقش قربانی می شود».
بعلاوه در این پژوهش اشاره شده است استراتژی هایی ماننـد طلاق، زن صیغه ای، ازدواج مجدد و زن دوم و همراهی با وجود او، هم که برای مقابله با ایـن پدیـده بـه کار می روند، راهکارهای معیـوبی هستند کـه زنـان نابارور برای مقابله با پدیده مدّ نظر به کار می گیرند که خود، نتایج نامطلوبی مثل گـذار از مـتن بـه حاشـیه، گذار پرگداز جدایی و تنهایی وجودی را باعث می شوند.
ابویی و همکارانش اظهار کرده اند: «با توجه به این یافته ها، میتوان فهمیـد که زنان نابارور در ارتباط با تعهد و اعتماد بین فردی با همسرانشـان نـاامنی را تجربـه می کنند. بنابراین پیشـنهاد می شود که رجوع کنندگان به مراکز خدماتی و درمانی ناباروری به روان شناسـان، مشـاوران و ماماهـایی دسترسـی داشته باشند که آموزش های لازم را در زمینه خانواده های نابارور و مسائل آنها دیده باشـند و بتواننـد در این حیطه کمک کنند».
از این یافته ها، مقاله ای علمی پژوهشی به رشته تحریر درآمده که فصلنامه «زن در توسعه و سیاست» وابسته به مرکز مطالعات زنان و خانواده دانشگاه تهران آنرا منتشر نموده است.
منبع:

1402/01/31
14:45:16
5.0 / 5
341
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد