نکسترو

انتشار مقاله استاد دانشگاه شریف در مجله معتبر Research Policy

انتشار مقاله استاد دانشگاه شریف در مجله معتبر Research Policy

نکسترو: نکسترو: مقاله عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف در معتبرترین مجله تخصصی مدیریت و سیاستگذاری نوآوری منتشر گردید.به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، مقاله دکتر سید ایمان میرعمادی؛ عضو هیئت علمی دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف با همکاری تعدادی از پژوهشگران دانشگاه تهران، با تعمیق یافته های حوزه مدیریت نوآوری در توسعه حکمرانی اکوسیستم های پلتفرمی، موفق به چاپ مقاله خود در مجله Research Policy، معتبرترین مجله تخصصی مدیریت و سیاست گذاری نوآوری، شد.

این مقاله با عنوان «تقویت مولد بودن اکوسیستم های پلتفرمی: چگونه نوآوری باز و پیچیدگی بر پذیرش پلت فرم ها اثر می گذارد»، با تحلیل کمی داده های پلتفرمی بازی های ویدیوئی، نشان میدهد استراتژی نوآوری باز یک راه حل کلیدی برای افزایش توان تولید ارزش متنوع در پلت فرم ها است و بدین ترتیب منجر به درک بهتر پدیده حکمرانی باز یک اکوسیستم پلتفرمی می شود.

قابل توجه است که برمبنای رتبه بندی ABS (مجلات مدیریت و اقتصاد)، تا کنون فقط پنج مقاله توسط مؤلفینی از دانشگاه های ایران موفق به چاپ در ژورنال های با درجه 4* ABS در همه حوزه های مدیریت و اقتصاد شده اند. این مقاله موفقیت ششم است که برای نخستین بار همه مؤلفین آن ایرانی هستند.

در این پژوهش پیشگامانه که به همراهی دو پژوهشگر جوان دیگر از دانشگاه تهران، مصطفی خوش باش و محمدمهدی سعیدیان انجام شده است، برای نخستین بار در ادبیات نوآوری به این نکته اشاره شده است که استراتژی نوآوری باز که منجر به افزایش محبوبیت پلت فرم ها می شود، در حقیقت یک تغییر درونی در اکوسیستم به وجود می آورد و آن هم افزایش توان تولید نوآورانه آن پلت فرم است. به مفهوم دقیق تر این پژوهش پاسخ به این سؤالات را می دهد که ۱- چگونه حکمرانی باز یک اکوسیستم نوآورانه محصور به پلت فرم ها می تواند منجر به افزایش توان تولید نوآوری آن شود؟ ۲- توان تولید به وجود آمده چگونه می تواند سبب افزایش محبوبیت پلت فرم نزد کاربران شود؟ ۳- حکمرانی باز با افزایش پیچیدگی فناوری ها چگونه باید تغییر یابد تا توان تولید نوآورانه و متنوع حفظ شود؟

یافته های این مقاله این سفارش را به مدیران و حکمرانان پلت فرم ها عرضه می کند که آنها باید بطور راهبردی به باز بودن پلت فرم توجه داشته باشند تا تقاضاهای بازار را با استفاده مناسب از استراتژی های نوآوری هماهنگ کنند. پس حکمرانان پلت فرم ها به معماری مناسبی که یکپارچگی با تامین کننده را تسهیل کند و منابع نوآوری مکمل کافی را بوجود آورد، نیاز دارند تا بتوانند ترجیحات متنوع کاربران را پاسخ مناسب بدهند.

همچنین مطابق با یکی دیگر از یافته های این پژوهش پذیرندگان پلت فرم های فناورانه در قالب یک طیف به پدیده توان نوآوری پلت فرم نگاه می کنند. به این معنا که پذیرندگان اولیه توجه کمتری به توان تولید نوآورانه دارند و با گذر زمان اهمیت توان تولید نوآورانه بیشتر می شود. این مساله می تواند سفارش ای بسیار مهم برای حکمرانان و مدیران پلت فرم ها باشد، با این مضمون که توجه خودرا در کاهش یا افزایش توان نوآوری باید معطوف به طیف پذیرندگان نگه دارند.

در نهایت نیز مدیریت پیچیدگی های فناورانه در تعامل با استراتژی نوآوری باز مورد بررسی این پژوهش قرار گرفته و سفارش هایی برای مدیران در این خصوص ارائه شده است. مشخصاً در این پژوهش بررسی شده است که با پیچیده تر شدن فناوری های درون یک اکوسیستم، نیاز به بهره مندی بیش از استراتژی نوآوری باز بیشتر می شود. برای اینکه در عمل بازدهی این استراتژی بهتر خواهد شد.

بنابر اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی شریف؛ نتایج این پژوهش از ۷ آوریل ۲۰۲۳ بصورت آنلاین در دسترس قرار گرفته و در جلد ۵۲ و شماره ۶ مجله معتبر Research Policy از انتشارات Elsevier با ضریب تأثیر ۹/۴۷۳ و ۲۵۵= H-index به چاپ رسیده است.

منبع:

1402/01/28
11:37:39
5.0 / 5
345
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان نكسترو
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد