نکسترو

دیدگاه متفاوت مصرف کنندگان ماری جوانا در رابطه با اعتیاد

دیدگاه متفاوت مصرف کنندگان ماری جوانا در رابطه با اعتیاد

به گزارش نکسترو، پژوهشگران کشور در یک مطالعه جدید نشان داده اند که افراد مصرف کننده ماری جوانا، خویش را معتاد نمی دانند و دیدگاه های متفاوتی را نسبت به تعریف جامعه از این پدیده شوم عرضه می دهند.


به گزارش نکسترو به نقل از ایسنا، مردم، سازه های اجتماعی و فیزیکی را که در جهان با آنها برخورد دارند، بر حسب فایده ای که برای آنها دارد، تعریف می کنند و دانش آنها بر چیزی استوار است که سودمندی اش برای آنها ثابت شده باشد و بر همین پایه دانششان را گسترش می دهند. در واقع کنشگران، دارای هدف و مقصدی هستند که کنششان را در جهت آن و برای نیل به آن اهداف تنظیم می کنند. بعد از اینکه تغییرات بنیادین اجتماعی در ابعاد متعدد قرن بیستم پشت سر گذاشته شدند، افراد جامعه دیگر مانند جوامع سنتی در پناه یک نوع نظم اجتماعی یکپارچه اندیشه و کنش نمی کنند.
به اعتقاد متخصصان، در جوامع فعلی، افراد و گروههای اجتماعی، ادراکات متنوعی را تولید کرده و در بسط این تولید، خویش را به شیوه های گوناگونی تعریف می کنند. بنابراین باید تغییرات و بازسازی نظام معنایی پدیده ها را در جهان اجتماعی و رابطه کنشگر با جهان اجتماعی بررسی کرد. مساله اعتیاد در بعضی از جوامع، نوعی نقض قانون در نظر گرفته می شود و شخص ناقض قانون هم بعنوان یک فرد خاص دیده می شود؛ کسی که نمی توان به او اعتماد کرد تا طبق قوانین مورد توافق گروه زندگی کند. اما شخص معتاد امکان دارد خود دیدگاه متفاوتی نسبت به مبحث داشته باشد و قاعده ای را که بر مبنای آن مورد قضاوت قرار گرفته است، نپذیرد و بنابراین به عمق مشکلی که درحال ایجاد کردن و دامن زدن به آن است، پی نبرد.
پژوهشگران دانشگاه شیراز در همین زمینه، به انجام یک مطالعه مبادرت ورزیده اند که در آن نظام معنایی مصرف کنندگان ماده مخدر ماری جوانا از پدیده اعتیاد مورد بررسی واقع شده است.
این پژوهش روی ۲۰ نفر از جوانان ایرانی که سابقه مصرف ماری جوانا داشتند و با استفاده از روش مصاحبه نیمه ساختاریافته، انجام شده است.
بر مبنای یافته های این تحقیق، افراد فوق عموماً چنین اعتیادی را خوشایند می پندارند و عوامل اثرگذار در اعتیاد خوشایند برای آنها شامل موارد زیر بوده است: الف) عوامل زمینه ساز شامل ناهنجارشناخته شدن و تمایز دیدگاه، ب) عوامل زمینه ای شامل بینش اجتماعی فردی، گسترش جهان بینی، و فردیت محوری و ج) عوامل مداخله گر شامل جامعه پذیری دوستان و افزایش کیفیت دوستی.
به قول احسان حمیدی زاده، استادیار و پژوهشگر گروه جامعه شناسی دانشگاه شیراز و همکارانش، «عوامل نهادی، اجتماعی و فردی در نظام معنایی مصرف کنندگان از اعتیاد مؤثر هستند. کنشگران با عنایت به نوع مصرف، با عقلانی و آگاهانه در نظر گرفتن کنش خود و کارکردهای مناسب ماری جوانا در حیات اجتماعی شان و اتکا به این ایده که کاش ماری جوانا در ایران هم آزاد بود، مصرف ماری جوانا را یک کنش اعتیادآور در نظر نمی گیرند».
آنها می افزایند: «از سوی دیگر، این افراد، تعریف اعتیاد که از جامعه و ساختارها نشأت گرفته است را به مثابه یک برچسب می دانند که منجر به از دست دادن موقعیت اجتماعی کنونی شان می شود. افزون بر این، نظام معنایی مصرف کنندگان از اعتیاد در فرآیند یادگیری و الگوسازی کنار همسالان هم خلق و تقویت می شود و بنابراین آنها بر این باور هستند که ماری جوانا متمایز از دیگر مواد مخدر است و آنرا یک فعالیت عادی در نظر می گیرند».
محققان بر مبنای یافته های این پژوهش که در فصل نامه «اعتیادپژوهی» وابسته به دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری به چاپ رسیده است، پیشنهاد داده اند که تابوشکنی در مورد این مساله در سطح جامعه و خانواده شکسته شود و دلیل مصرف و شکل مصرف مورد بررسی عمیق تری قرار گیرد.
حمیدی زاده و همکارانش می گویند: «همچنین لازم است با تحقیقات بیشتر در یک بازه زمانی بلندمدت، ابعاد مختلف مساله بررسی شوند تا با اتکای به آنها بتوان سیاستگذاری منطقی تر و علمی تر را جایگزین سیاستگذاری های فیزیکی و همراه با خشونت فعلی کرد».
آنها در انتها اشاره کرده اند: «هزینه هایی که صرف مبارزه با مواد مخدر همچون مبارزه با قاچاق و هزینه های نگهداری بازداشت شدگان می شود، بهتر است در زمینه آگاهی و آموزش و بهبود خدمات سلامت روان برای کاهش گرایش به مصرف مواد مخدر در زمینه خود درمانی صورت گیرد».
منبع:

1402/01/02
14:38:44
5.0 / 5
339
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
سایت نکسترو
nextru.ir - مالکیت معنوی سایت نكسترو متعلق به مالکین آن می باشد